تبلیغات

تبلیغات

چند كلمه در مورد هورمون ها

مجموعه : پزشکی و سلامت

ما قبلاً در مورد نقش هورمونها در بروز آكنه صحبت كردیم. اكنون قبل از اینكه به چند سؤال دیگر پاسخ گوییم، بهتر است مطالب بیشتری در مورد هورمونها بیان شود. هورمونهایی كه در ایجاد آكنه نقش دارند، هورمونهای جنسی می باشند كه به میزان زیادی از هنگام بلوغ شروع به ترشح می شوند. هورمونهای جنسی مردانه (آندوژن ها) مثل تستوسترون،هورمون های اصلی مردانه می باشند و هورمونهای پروژسترون و استروژن، هورمونهای جنسی زنانه هستند. ممكن است برایتان عجیب به نظر برسد كه خانمها نیز مقداری هورمون جنسی مردانه ترشح می كنند. اما استروژن از هورمون مردانه تستوسترون در بعضی از سلولهای ویژه تخمدان ایجاد می گردد. تمام این هورمون تستوسترون صرف ساختن استروژن نمی شود و مقداری از آن وارد گردش خون شده و به سراسر بدن می رود. هورمونهای جنسی زنانه می توانند اثر اصلاح كننده ای بر روی اعمال تستوسترون در بدن داشته باشند و به همین علت است كه تغییرات هورمونی و درمان با هورمونها فقط در خانمها بكار می رود.
بطور كلی، هورمون پروژسترون باعث بدتر شدن آكنه می شود در حالی كه هورمون استروژن با كم كردن پاسخ پوست به تستوسترون باعث بهتر شدن آكنه می گردد.

سؤال: دختر من 15 سال دارد و هنوز عادات ماهانه (پریود) او شروع نشده است اما حدود دو سال است كه دچار آكنه شدهاست. من اینطور تصور می كردم كه آكنه بعد از شروع عادات ماهانه ایجاد می شود. آیا احتمال دارد كه با شروع عادات ماهانه، آكنه دخترم بهبود یابد؟
جواب: شروع عادات ماهانه فقط یكی از تغییرات مرتبط با بلوغ می باشد. سطح هورمونهای جنسی به مدت چندین سال افرایش یافته و سایر تغییرات در بدن ایجاد می گردد (مثل بزرگ شدن پستانها و رویش مو در ناحیه عانه).
دختر شما احتمالاً سالم بوده و مشكلی ندارد اما گاهی اوقات مشكلاتی در تولید هورمونها ایجاد می شود كه می تواند باعث ایجاد آكنه های شدیدی نماید و عادات ماهانه را هم متوقف نماید. بنابراین بهتر است برای بررسی این موضوع با پزشك خود مشورت نمایید.

سؤال: به من گفته اند ممكن است مشكلی در تخمدانهای من وجود داشته باشد كه باعث ایجد آكنه شده است. اگر این حرف درست باشد، این مشكل چه می باشد؟
جواب: شما ممكن است دچار وضعیتی باشید كه اصطلاحاً به آن ” تخمدان های پلی كیستیك” گفته می شود. برای فهمیدن این وضعیت، شما باید كمی در مورد چگونگی عملكرد تخمدان ها اطلاع داشته باشید. تخمدان ها حاوی سلولهای ویژه ای هستند كه تولید تخمك می كنند و نیز هورمونهایی تولید می كنند كه سعی می كنند كه رشد كرده و در بسته های مجزایی به نام فولیكول به سطح تخمدان بیایند. معمولاً یكی از فولیكول ها رشد بیشتری كرده و بصورت یك كیسه پر از مایع یا كیست در می آید. این كیست سپس پاره شده و تخمك از داخل آن آزاد می شود. اندازه این كیست قبل از پاره شدن حدود 2 سانتیمتر می باشد. اگر تخمك لقاح نیابد، تمام این مراحل دوباره آغاز می گردند.
وقتی تعداد این فولیكول ها دو برابر حالت عادی باشد، تخمدان پلی كیستیك ایجاد می گردد. هنوز علت وقوع این وضعیت بخوبی مشخص نشده است. وجود كیستهای زیاد باعث می گردند كه اندازه تخمدان ها بزرگ شده و به دو برابر حدطبیعی خود برسد. با وجود برزگ شدن تخمدان ها، آنها نمی توانند فعالیت خود را بخوبی انجام دهند. در این موارد، مقدار بیشتری هورمون مردانه تستوسترون ترشح می گردد كه به اندازه كافی نمی تواند به هورمون زنانه استروژن تبدیل شود. بنابراین تستوسترون بیشتری وارد گردش خون شده و بر روی پوست اثر گذاشته و باعث ایجاد آكنه می گردد.

سؤال: من به تازگی زایمان كرده ام و نوزادی به دنیا آورده ام. من قبل از حاملگی دچار آكنه بوده ام اما در هنگام بارداری، آكنه من كاملاً خوب شده بود و من فكر كردم كه دیگر از دست آكنه خلاص شده ام. اما اكنون كه سه ماه از زایمان می گذرد، دوباره این آكنه ها پیدا شده اند و من از این بابت خیلی ناامید شده ام. چرا چنین اتفاقی افتاده است؟
جواب: در طی بارداری، بدن شما مقادیر زیادی هورمون های زنانه ترشح می كند. این وضعیت گاهی اوقات باعث بدتر شدن آكنه می شود و گاهی اوقات آن را بهبود می بخشد. بعد از بدنیا آمدن نوزاد، دوباره میزان هورمونها كاهش یافته و به وضعیت طبیع خود بر می گردد.
علت دیگر بروز آكنه در شما ممكن است مصرف قرصهای ضدبارداری باشد. اگر شما نوزاد خود را با استفاده از شیر خودتان تغذیه می كنید، پزشكتان ممكن است بجای تجویز قرصهای ضدبارداری تركیبی كه حاوی استروژن و پروژسترون می باشد، از قرصهای حاوی فقط پروژسترون تجویز نماید كه به این قرصها اصطلاحاً قرصهای “مینی پیل” یا قرصهای “شیردهی” گفته می شود. این قرصها می توانند باعث بدتر شدن آكنه شما شوند. (از قرصهای تركیبی حاوی استروژن به ای علت در هنگام شیردهی استفاده نمی شود كه می تواند باعث خشك شدن شیر مادر شود).

سؤال: هرماه به مدت یك هفته دچار جوشهای شدیدی می شوم. علت آن چیست؟
جواب: همانند سایر خانمها، شما داری یك چرخه طبیعی از تغییرات هومورنی در طی یك ماه می باشید كه باعث تخمك گذاری در شما می شود. در طی نیمه دوم پریود شما، میزان هورمون پروژسترون افزایش یافته و سپس در صورتی كه شما حامله نشوید، این هورمون دوباره كاهش می یابد و هر ماه این وضعیت تكرار می گردد. هورمون پروژسترون باعث می گردد كه پوست شما به تستوسترون ( هورمون مردانه) بیشتر حساس شده و تولید سبوم(چربی) بیشتری نماید.

سؤال: از وقتی كه من در رژیم غذایی ام، گوشت و لبنیات را كنار گذاشته ام، پوست من بهتر شده و كمتر جوش می زنم. آیا شما هنوز هم ارتباط بین رژیم غذایی و بروز آكنه را انكار می كنید؟
جواب: پاسخ دادن به چنین سؤالی همیشه مشكل می باشد. شما بهتر شدن جوشهایتان را به تغییر در رژیم غذایی تان مرتبط می دانید اما ممكن است این وضعیت به علت عوامل دیگری ایجاد شده باشد. برای اینكه بفهمید كه آیا نخوردن این غذاها باعث بهبود آكنه شما شده است، شما می توانید دوباره خوردن این غذاها را آغاز نمایید. اگر شما بعد از خوردن این غذاها دوباره دچار آكنه شدید، شما باید به خوردن این نوع غذاها حساسیت داشته باشید كه موجب بروز آكنه در شما می شوند. اما این حالت فقط مختص شما خواهد بود و می توانید برای دوستانتان چنین توصیه ای نمایید. نكته مهمی كه باید بخاطر داشته باشید این است كه گوشت و لبنیات حاوی مقادیر زیاد از مواد مغذی و ویتامینها هستند كه برای سلامت بدن مفید می باشند و در صورت عدم مصرف آنها، ممكن است مشكلاتی برای شما ایجاد گردد.

سؤال: هنوز عادات ماهانه (پریودهای) من شروع نشده است اما پیشانی و گونه های من پر از جوش می باشد. آیا این بدین معنی است كه عادات ماهانه من شروع شوند، این جوشها از بین خواهند رفت؟
جواب: ایجاد بلوغ در همه افراد به یك صورت نمی باشد. درآمدن موهایی در بدن، بروز عادات ماهانه، آكنه، بزرگ شدن پستانها و رشد و تغییر شكل بدن در مراحل مختلفی رخ می دهند. ممكن است آكنه، اولین علامت بلوغ باشد. هیچكسی نمی تواند پیش بینی كند كه عادات ماهانه شما چه هنگامی شروع خواهد شد اما بروز آكنه در شما علامت مشخصی است كه تغییراتی در بدن شما رخ داده است. پیشانی و گونه ها اغلب اولین محل های بروز آكنه هستند.

سؤال: من شنیده ام كه انجام فعالیتهای جنسی باعث می شوند كه جوشهای زیادی ایجاد شوند آیا این حرف صحت دارد؟
جواب: خیر، این حرف واقعیت ندارد اما بطور غلطی در باور افراد شایع می باشد. احتمالاً این عقیده از آنجا پیدا شده است كه اولین افكار ما در مورد فعالیتهای جنسی در هنگام بلوغ پیدا می شود و اتفاقاً در همین سنین نیز، آكنه شایع می باشد.

سؤال: من در آشپزخانة یك رستوران كار می كنم. یعنی جایی كه هوایی گرم و مرطوب دارد و می دانم كه چنین هوایی باعث می گردد كه سوراخها یا منفذهایی كه بر روی پوست من وجود دارد گرفته شود. آیا روشی وجود دارد كه بتوانم از گرفته شدن این منفذها جلوگیری نمایم؟
جواب : این كار بسیار مشكلی می باشد. رطوبتی كه بر اثر بخار غذاها در آشپزخانه ایجاد می شود، احتمالاً باعث بدتر شدن آكنه شما خواهد شد. با اینحال انجام اقدامات زیر می تواند كمك كننده باشد:
– تا آنجایی كه می توانید در نزدیكی یك پنجرة باز كار كنید و یا اینكه در هنگامی كه هوا خیلی گرم و مرطوب شده است، درخواست نمایید كه پنجره را باز كنند.
– با استفادهاز یك پاك كننده، گاهی اوقات اقدام به پاك كردن چربی و عرقی كه بر روی پوستتان می نشیند، نمایید. همچنین می توانید صورت خود را با شستشو با استفاده از یك صابون ملایم، پاك نمایید.
– هیچگاه از موادر آرایشی روغنی یا پودرهایی كه باعث گرفتگی منفذهای پوستی می شوند استفاده نكنید.

سؤال: پسر من می خواهد كه تعمیركار اتومبیل شود. آیا روغن ها یا گریس هایی كه در تعمیرگاه وجود دارد، باعث بدتر شدن آكنه او نمی گردد؟
جواب: اول اینكه شما توضیح ندادید كه آیا تاكنون پسر شما برای درمان آكنه خود اقدامی كرده است یا خیر. ثانیاً ، نوعی آكنه وجود دارد كه اصطلاحاً به آن ” آكنه مكانیگال” گفته می شود و در افرادای كه در محل كارشان با روغن یا گریس سر و كار دارند دیده می شود. بنابراین اهمیت زیادی دارد كه پسر شما تا آنجایی كه می تواند از برخورد روغن یا گریس با پوشش جلوگیری نماید. او می تواند از یك پاك كننده و یا شستشو با استفاده از یك صابون ملایم در صورت برخورد روغن با پوست صورتش استفاده نماید. لازم است بخاطر داشته باشید كه اكثر تعمیركاران اتومبیل مشكل زیادی در این مورد پیدا نمی كنند. اگر پسر شما با مراجعه به پزشك بتواند بطور موفقیت آمیزی آكنه خود را درمان نماید و چند نكته ای كه گفته شد را رعایت نماید، احتمالاً در آینده دچار مشكلی از این بابت نخواهد شد.

سؤال: پسر من هر روز به مدت چندین ساعت در جلوی كامپیوتر می نشیند و بازی های كامپیوتری انجام می دهد. آیا به همین خاطر است كه دچار آكنه بدی شده است؟
جواب: خیر، هیچ ارتباطی بین كامپیوتر و آكنه وجود ندارد. شما می توانید ببینید كه بسیاری از دوستان پسرتان كه خیلی بیشتر از او به بازیهای كامپیوتری مشغول هستند، دچار این مشكل نشده اند. وانگهی، بازی كردن با كامپیوتر باعث می شود كه دستهای پسرتان مشغول بازی شده و در این مدت از دستكاری و فشار دادن جوشهایی خودداری نماید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات