تبلیغات

تبلیغات

چشم ها در بیماری گریوز

مجموعه : پزشکی و سلامت

علایم چشمی بیماری گریوز در اكثر این بیماران دیده می شود. گاهی اوقات این علایم قبل از شروع پركاری تیرویید ایجاد می شوند و گاهی اوقات حتی بعد از درمان موفقیت آمیز پركاری تیرویید، این علایم تازه ایجاد می گردند. اغلب یكی از چشمها بیشتر از چشم دیگر گرفتار می شود.
یك علامت اولیه، كشیده شدن پلك بالایی است بطوریكه باعث می شود كه سفیدی چشم بیشتر مشخص گردد و یك حالت خیره شدن به چشمها می دهد. این حالت ممكن است با كاهش سطح هورمون تیرویید به میزان طبیعی، بهبود یابد. بعضی از بیماران از خشكی چشمها و احساس وجود شن ریزه در چشمها شاكی هستند و بعضی دیگر از اشك ریزش فراوان چشمها شكایت می كنند.
یكی دیگر از مشكلات چشمی در بیماران تیروییدی، ایجاد فشار در پشت كره چشم می باشد. همانطور كه می دانید، چشمها دی كی محفظه استخوانی قرار دارند. در فضای بین كره چشم و این محفظه استخوانی، عضلاتی وجود دارند كه باعث حركت چشم می شوند. همچنین در این فضا، اعصاب چشم و نیز چربی قرار دارد.
در بیماران دچار علایم چشمی تیرویید، تجمعی از مقادیر بیش از حد آب در پشت كره چشم ایجاد می شود و باعث می شود كه عضلات و چربی آن قسمت، پرآب و متورم شوند. در نتیجه حركت طبیعی چشمها ممكن است محدود و مشكل شود و بیمار دچار دوبینی و حتی لوچی شود. این فشار پشت چشمها باعث می شود كه چشمها به بیرون بزند. این بیرون زدگی چشمها سبب می گردد كه چشمها بیشتر مستعد تحریك پذیری توسط باد، گرد و خاك و نور خورشید شوند. در این موارد قرنیه چشمها ممكن است آسیب ببیند.بعلاوه، مقداری از چربی پشت كره چشم ممكن است به سمت پلك ها فشار آورده و در ایجاد ظاهر پف آلود زیر چشمها شركت نماید. در موارد خیلی ناردی، فشار بیش از حد پشت چشمها ممكن است به عصب بینایی فشار وارد نموده و سبب از دست رفتن قسمتی یا تمام بینایی شود.
درمان این مشكلات چشمی به اندازه درمان پركاری تیرویید رضایت بخش نیست. به عقیده متخصصین، سیگار كشیدن باعث بدتر شدن وضعیت می شود و همچنین كنترل پركاری تیرویید را مشكل می سازد. بنابراین اهمیت زیادی دراد كه بطور كامل سیگار كشیدن را متوقف نمایید اگر چشمهای شما خشك است، می توانید از قطره های اشك مصنوعی كه پزشك برایتان تجویز می كند استفاده نمایید. همچنین در روزهای آفتابی از عینك های دودی استفاده كنید.
بیمارانی كه علایم چشمی شدیدتری دارند می توانند از داروهای استروییدی مثل پردنیزولون استفاده كنند تا از تجمع آب در پشت كره چشم كاسته شود. گاهی اوقات ممكن است با عمل جراحی و برداشتن قسمتی از دیواره استخوانی چشمها، باعث كاهش فشار وارد بر آن شویم. چنین عمل جراحی به ندرت لازم میشود. اكثر مبتلایان به گیریوز متوجه میشوند كه بعد از دو یا سه سال، از مشكلات چشمی آنها كاسته میشود. در آن مرحله، یك جراحی نسبتاَ ساده میتواند دوبینی را اصلاح كرده ونگاه “خیره” را كاهش دهد و از پف آلودگی زیر چشمها نیز بكاهد. شواهدی وجود دارد كه نشان میدهد علایم چشمی بعد از درمان باید رادیو اكتیو بدتر میشوند وبعضی از متخصصینبرای كسانی كه دچار علایم چشمی هستند، درمان با ید رادیو اكتیو را توصیه نمیكنند. در بعضی از مراكز درمانی، از رادوتراپی برای درمان علایم چشمی بیماران استفاده میشود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات