تبلیغات

تبلیغات

سیستوسكوپی

مجموعه : پزشکی و سلامت

معاینه مثانه و پروستات بوسیله مشاده درون آن توسط دستگاهی به نام ، در بعضی شرایط از اهمیت زیاید برخوردار است. انجام این آزمایش در صورتی كه خون در ادرار دیده شود ضروری است. در این آزمایش، پیشابراه هم مشاهده و معاینه می گردد، بنابراین راه خوبی برای كشف تنگی های پیشابراه می باشد.بعضی از جراحان اورولوژیست از سیستوسكوپ برای برنامه ریزی عمل جراحی استفاده می كنند تا بتوانند ابتدا بزرگی پروستات را ببینند. در گذشته سیستوسكوپها از لوله های فلزی سفت و سخت ساخته می شد و برای استفاده از آن، مجبور بودند كه بیمار را بیهوش كنند اما سیستوسكوپهای قابل ارتجاعی ساخته شده كه به راحتی می توان آنها را وارد مثانه نمود و برای بیمار، ناراحتی زیادی ایجاد نمی كنند. از یك ژل كه دارای مواد بی حس كننده است برای بی حس كردن پیشابراه استفاده می گردد.
انجام این آزمایش چند دقیقه طول می كشد و از آنجائی كه این سیستوسكوپهای جدید، قابل ارتجاع هستند، خود بیمار هم حتی می تواند
داخل مثانه اش را مشاهده نماید! برای اینكه بهتر بتوان پیشابراه و مثانه راه مشاهده نمود، مقداری مایع به داخل مثانه تزریق می گردد. با این كار، بیمار ممكن است احساس سرما كند اما در مثانه اش نیز احساس پری خواهد نمود. از اینكه با انجام این آزمایش به شما آسیبی وارد آید نگران نباشید. بعد از تمام شدن آزمایش، از شما خواسته خواهد شد كه ادرار نموده و مثانه خود را خالی نمایید. اگر نتوانستید ادرار كنید یا اگر احساس كردید كه مثانه تان به طور كامل تخلیه نشده است، به مسئول آزمایشگاه این موضوع را اعلام نمایید. هیچگاه تا وقتی كه احساس راحتی نكرده اید آزمایشگاه را ترك نكنید. بعد از انجام آزمایشهای سیستومتروگرام یا سیستوسكوپی، شما ممكن است احساس سوزش داشته باشید و یا اینكه در ادرارتان خون ببینید. این وضعیت به سرعت بهبود می یابد، بخصوص اگر در طی چند روز پس از آزمایش، مقادیر زیادی از مایعات مصرف نمایید. با این حال اگر این مشكل بعد از چند روز برطرف نشد یا در هنگام ادرار كردن با مشكل مواجه شدید، با پزشكتان تماس بگیرید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات