تبلیغات

تبلیغات

مریخ و ماه؛ یک آسمان و 2 ماه در 5 شهریور 89

مجموعه : مجله خبری
مریخ و ماه؛ یک آسمان و 2 ماه در 5 شهریور 89


شایعه ای بیش نیست … !

چندی پیش در بسیاری از سایتهای اطلاع رسانی بزرگ و بسیاری
از سایت ها و وبلاگ های ایرانی و خارجی شایعه ای نجومی پخش شد مبنی بر اینکه:

مریخ و ماه؛ یک آسمان و 2 ماه در 5 شهریور 89

Enjoy remember the day
این روز را بخاطر بسپارید

Two moons on 27th August 2010
دو کره ماه در تاریخ 27 آگوست 2010 (5 شهریور 89)

27th Aug the Whole World is waiting for
روز 27 آگوست (5 شهریور) تمام دنیا در انتظار

Planet Mars will be the brightest in the night sky starting August
کره مریخ به بالاترین درجه درخشش در آسمان شب در 5 شهریور خواهد رسید

It will look as large as the full moon to the naked eye
اون به اندازه کره ماه تمام بزرگ با چشم غیر مسلح به نظر خواهد رسید

This will cultivate on Aug. 27 when Mars comes within 34.65M miles off earth
این وقتی است که در روز 5 شهریور کره مریخ به فاصله 34.6 مایلی خود به زمین میرسد

Be sure to watch the sky on Aug. 27 12:30 am
حتما در راس ساعت 12:30 بعد از ظهر (نیمه شب) آسمان را تماشا کنید

It will look like the earth has 2 moons
به نظر خواهد رسید که آسمان دو ماه دارد

The next time Mars may come this close is in 2287
این امر 1200 سال دیگر دوباره اتفاق خواهد افتاد

Share this with your friends as NO ONE ALIVE TODAY will ever see it again
این لحظه را با دوستان خود شریک شوید زیرا هیچ فرد زنده ای دوباره این اتفاق نادر را نخواهد دید


امــــــــــــا ؛

شایعه ی جالبی بود آنهم به زبان انگلیسی و متن ترجمه شده که تا حدودی باعث می شد باورش برای خیلی از افراد امکان پذیرتر باشد. خبری بی پایه و اساس که توجه بسیاری را به خود جلب کرده بود. البته جدای اینکه ناسا هم آن را تکذیب کرده اگر کمی فکر کنید و مطالب زیر رو بخونید به دلایل شایعه بودنش پی میبرید و مهمتر از همه اینکه هیچگاه چنین اتفاقی نخواهد افتاد و تحت هیچ شرایطی در 5 شهریور امسال (1389) منتظر ماه دوم در آسمان نباشید …

اصل شایعه را حتما همه شما خوانده اید. ایمیل سرگردانی با تصویر دو ماه یکی نقره گون و دیگری سرخ فام در آسمان این روزها به سرعت در اینترنت و بین دوستان می چرخد که چه نشسته اید که 5 شهریور ماه برای نخستین بار در طول حیات ما و آخرین بار تا 1200 سال دیگر مریخ در نزدیکی زمین قرار دارد و می توانید آن را به اندازه ماه شب 14 در آسمان ببینید!

مریخ و ماه؛ یک آسمان و 2 ماه در 5 شهریور 89

احتمالا هم انتظار دارید در آن شب چنین منظره ای پیش رویتان نقش ببندد که البته هیچ آرزو و انتظاری بر جوانان عیب نیست. مسلما اگر چنین اتفاقی رخ می داد منظره با شکوهی بوجود می آمد. اما بیایید ببینیم در آن شب اگر بعد از غروب خورشید از خانه بیرون بروید در آسمان چه می بینید.

حدود ساعت 8:36 بعداز ظهر برای کسی که در تهران ساکن است ماه طلوع میکند آن شب، شب 16 رمضان است و ماه اندکی از شب 14 گذشته است. احتمالا شما منتظر خواهید ماند تا ماه سرخ فام یا همان سیاره مریخ طلوع کند اما متاسفانه صبر و انتظار شما به نتیجه نخواهد رسید و در آن شب مریخ طلوع نخواهد کرد.

واقعیت این است که مریخ در شامگاه 5 شهریور در زیر افق قرار دارد و طلوع آن ساعت 10:04 صبح روز بعد و بعد از طلوع خورشید است و 9 شب هم غروب می کند بدین ترتیب تمام مدت تحت تاثیر درخشش خورشید قرار دارد و اصلا در آسمان شب دیده نمی شود که بخواهد به اندازه ماه باشد یا هر اندازه دیگری. اگرچه اگر مریخ در شب هم قابل رویت می بود به هیچ وجه چنین اندازه ای نمی داشت.

مریخ در آن شب حدود 250 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد یعنی نه تنها نزدیکترین فاصله اش با زمین نیست که آن قدر دور هست که قدر ظاهریش به عدد 1.3 برسد. یعنی به اندازه یک ستاره معمولی در آسمان (اگر در شب دیده می شد) به چشم می آمد.

اما پس این همه داستان از کجا آمده ؟

داستان به هفت سال پیش باز می‌گردد. ۲۷ آگوست ۲۰۰۳ نوید شبی زیبا را برای مردم سراسر کره زمین داشت. چراکه در آن سال مریخ به نزدیکترین فاصله اش با زمین می رسید. سیل عظیمی از رصدگران و مشتاقان خود را آماده‌ی عکاسی، رصد و ثبت پدیده‌ای نادر کرده بودند. پدیده‌ای که پیش از این حدود ۶۰ هزار سال قبل غارنشینان ساکن زمین نیز تجربه کرده بودند. تجربه بی‌نظیر درخشان شدن خدای جنگ!

آن قدر در این چند وقت در باره شایعه دو ماه در آسمان 5 شهریور یا شایعه مریخ نوشته شده است که فکر می کردم موضوع کاملا منتفی شده است. اما شایعه ای که توانسته 7 سال دوام بیاورد ممکن است این چند وقت را هم دوام بیاورد. حتی شنیده شده که برخی آژانس های مسافرتی در تکاپوی راه اندازی تور گردش گری برای دیدار مریخ سرخ فام هستند! حالا کجا و به چه شکلی بماند …

خبر از این قرار بود، سیاره بهرام (سیاره سرخ فام مریخ) به اوج درخشش و نزدیکترین فاصله مداری ممکن خود به ما می‌رسد! تمام ماجرا همین بود و فقط مریخ قرار است نسبت به قبل قدری پرنورتر دیده شود. اتفاقی که اگر قرار بود تفاوتش را به اشخاص عادی در دو شب متوالی نشان دهیم، شاید آنقدرها هم متوجه امر نمی‌شدند. از همان سالها بود که شایعه‌ای مبنی بر پدیدار شدن دو ماه در آسمان دهان به دهان گشت و متاسفانه تعداد کثیری از رسانه‌های داخلی و خارجی آن را برای میلیونها بیننده و خواننده پخش کردند. با اعلام این خبر در رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها نیز به میدان آمدند و کاملا ناآگاهانه تیتر خبری روز خود را به این موضوع اختصاص دادند "شب ۲۷ آگوست را از دست ندهید، مریخ به اندازه ماه بزرگ دیده می‌شود." ولی نه تنها اتفاقی بر این مبنا حادث نشد بلکه این شایعه از سال 2003 تابحال هنوز در اینترنت چرخ می زند و مصیبت از آنجایی آغاز شد که کاربران اینترنت دیدند فشار دادن کلید فوروارد چندان هم سخت نیست و اطلاع رسانی هم امریست ثواب !

مریخ و ماه؛ یک آسمان و 2 ماه در 5 شهریور 89

بدین ترتیب عطف به این شایعه مطمئن باشید نه این 5 شهریور و نه هیچ تاریخ دیگری مریخ به اندازه ماه کامل در آسمان ما دیده نخواهد شد. مگر فاجعه ای عظیم در منظومه شمسی رخ دهد و مدار مریخ تغییر کرده و به سمت ماه کشیده شود.

اما داستان مریخ و ماه نکته دیگری هم دارد و آن اینکه در عصر پرشتاب اینترنت (منظورم سرعت اینترنت ایران نیست) و جریان سیال اطلاعات، الزاما همه اطلاعات درست نیستند. لطفا وقتی ایمیلی دریافت می کنید پیش از فورارد آن به دیگران چند ثانیه فکر کنید و ببینید چقدر ممکن است این داستان واقعی باشد! اگر اندکی شک کردید کمی تحقیق کنید و بعد دکمه ارسال مجدد برای همه دوستان را فشار دهید. (قابل توجه دوستانی که این قضیه رو باور کردند و نمونه ایمیل های بیشمارشون در اینباکس من هست) بدین ترتیب می توانید از وقوع یک شایعه در جامعه به راحتی جلوگیری کنید.

مریخ و ماه؛ یک آسمان و 2 ماه در 5 شهریور 89

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات