تبلیغات

تبلیغات

بهترین کتاب دفاع مقدس 28 آبان معرفی می‌شود

مجموعه : مجله خبری
بهترین کتاب دفاع مقدس 28 آبان معرفی می‌شود

جام جم آنلاین: دوازدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس 28 آبان ماه در تالار اندیشه حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می شود.
 

به گزارش ایرنا محمد رضا سنگری دبیر علمی دوازدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس امروزسه شنبه در جمع خبرنگاران، گفت: در جشنواره امسال 398 کتاب شرکت داده شده که در 13 گروه توسط داوران بررسی و داوری می شود.

وی افزود : در این دوره از جشنواره در حوزه خاطره 110 اثر ، زندگی نامه داستانی 51 اثر ، حوزه داستان 39 اثر ، تحقیق اجتماعی 14 اثر ، تحقیق ادبی 10 اثر ، جنگ و زندگی نامه 34 اثر، شعر کودک 17 اثر، تحقیق نظامی و سیاسی 12 اثر ، حوزه هنر 20 اثر ، داستان کودک 11 اثر ، شعر 52 اثر ، ترجمه 3 اثر و طراحی جلد 398 اثر شرکت دارند.

دبیر علمی دوازدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس یادآور شد که در این دوره نسبت به سال گذشته آثار از نظر کمی و کیفی ارتقا پیدا کرده و به ویژه در عرصه شعر کودک ، خاطره و حوزه هنر و کل تعداد کتاب های شرکت کننده شاهد پیشرفت های زیادی هستیم.

وی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار بخش ترجمه نیز به بخش های جشنواره اضافه شده ، گفت که امسال تنها سه اثر به جشنواره ارسال شده است که می توان گفت که وضعیت ترجمه در عرصه کتاب های دفاع مقدس تراژدیک است و باید در این عرصه کار جدی انجام شود.

سنگری در مورد داوران این دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس گفت : سرداوران این دوره از متخصصان و کارشناسان انتخاب شده اند که از آن جمله می توان به " راضیه تجار" در بخش داستان ، " کامران پارسی نژاد " در بخش تحقیق ادبی ، "جعفر ابراهیمی "( شاهد ) در بخش شعر کودک ، " احمد عرب لو " در بخش داستان کودک و " علیرضا ذاکری " در بخش گرافیک و طراحی جلد اشاره کرد.

سنگری در عین حال تاکید کرد که در عرصه کتاب های دفاع مقدس نیازمند حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم و با توجه به راه اندازی رشته کارشناسی ارشد ادبیات مقاومت در دانشگاه کرمان باید در حوزه ادبیات دقاع مقدس اندوخته های علمی و فرهنکی بیشتری توسط کارشناسان جمع آوری و ارائه شود.

همچنین سید "محمد میرکاظمی " دبیر اجرایی دوازدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس در این نشست مطبوعاتی اعلام کرد که براساس داوری های انجام شده تاکنون از میان 398 کتاب ، 44 کتاب جایزه رتبه برتر شدند و در مراسم این دوره از کتاب سال دفاع مقدس تقدیر می شود .
به گفته وی در مراسمی که در روز 28 آبان ماه در تالار اندیشه با حضور مقامات فرهنگی برگزار می شود ، چهار عنوان کتاب مقام اول ، 8 عنوان کتاب مقام دوم و 8 عنوان کتاب مقام سوم را کسب کردند و 24 کتاب نیز مورد تقدیر قرار می گیرند. علاوه براین از سه نفر به عنوان خادمان نشر کتاب دفاع مقدس تجلیل می شود.

سال گذشته مراسم انتخاب و معرفی بهترین کتاب های دفاع مقدس با حضور دکتر " محمود احمدی نژاد " رییس جمهوری در موسسه فرهنگی وهنری سید الشهدا( ع ) برگزار شد.

وی افزود : امسال از ناشران کتاب دفاع مقدس در این مراسم تقدیر نمی شود و براساس سیاستگذاری های انجام شده ، مراسم تقدیر از ناشران به شکل دوسالانه برگزار می شود و این مراسم قرار است در سال آینده برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد که در این دوره 45 درصد کتاب های شرکت کننده مربوط به ناشران خصوصی ، 47 درصد مربوط به ناشران دولتی و 7 درصد مربوط به ناشران نیمه دولتی بوده است.

میرکاظمی ، آراستگی ظاهر و نوع چاپ ، رعایت اصول ساختاری و نگارشی ، خلاقیت و ابداع و نوآوری ، دورن مایه و پیام اثر و رعایت اصول ترجمه و استناد را از جمله معیارهای داوری در این دوره از انتخاب بهترین کتاب سال اعلام کرد.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات