تبلیغات

تبلیغات

عوارض زخمهای معده و اثنی عشر

مجموعه : پزشکی و سلامت

در اكثر موارد، زخمهای معده و اثنی عشر باعث بروز علایم ناخوشایند و ناراحت كنده ای میشوند اما اشكال چندان مهم و جدی ایجاد نمی كنند. با این حال سه عارضه خطرناك می تواند گاهی اوقات ایجاد شود كه عبارتند از:
1- خونریزی 2- سوراخ شدن 3- تنگی پیلور


خونریزی
گاهی اوقات یك زخم معده یا اثنی عشر می تواند به سمت یك شریان دیواره معده یا اثنی عشر پیش برود و ایجاد خونریزی نماید. این وضعیت می تواند خیلی شدید باشد وخون ممكن است از طریق استفراغ و یا همراه با مدفوع از بدن خارج شود. استفراغی كه حاوی خون كهنه باشد به رنگ قهوه ای می باشد زیرا بعد از گذشت چند ساعت، خون در معده بر اثر تماس با اسید معده تغییر رنگ می دهد و به رنگ قهوه ای در می آید. به همین صورت، خونی كه همراه مدفوع خارج می گردد، از آنجایی كه این خون از روده ها عبور می كند دچار تغییر شده و مدفوع را به رنگ سیاه قیری در می آورد. بنابراین اهمیت زیادی دارد كه شما وقتی دچار استفراغ خونی میشود و یا اینكه مدفوعتتان مثل قیر سیاه میشود، سریعاً با پزشك خود تماس بگیرید.


سوراخ شدن
گاهی اوقات یك زخم می تواند دیواره معده یا اثنی عشر را به طور كامل سوراخ نماید و باعث شود كه اسید معده وارد حفره شكمی شود. در صورتی كه هرگونه محتویات معده به حفره شكمی نشت كند، شخص دچار درد شدیدی شده و عفونت در شكم او ایجاد
می گردد.
در چنین مواقعی باید اقدام به عمل جراحی فوری نمود چون این وضعیت می تواند بسیار خطرناك و مرگبار باشد.


تنگی پیلور
به دریچه پایینی معده یعنی جایی كه معده به اثنی عشر متصل میشود پیلور (Pylours) یا باب المعده گفته میشود. وقتی كه تنگی پیلور ایجاد می گردد، این قسمت باریك شده و به خوبی عمل خود ر انجام نمی دهد. بروز زخمهای مكرر در طی چندین ماه یا چندین سال در محل اتصال معده به اثنی عشر باعث می گردد كه جای این زخمها سفت شده و دریچه را تنگ نماید به طوری كه اجازه ندهد كه غذا یا مایعات معده را ترك كنند. برخلاف بافتهای سالم و طبیعی، بافتی كه دارای جاز زخم می باشد، حالت ارتجاعی خود را از دست داده و در طی زمان، چروكیده و جمع میشود.
گاهی اوقات تنگی پیلور ممكن است بر اثر تورم اطراف یك زخم ایجاد شود، اما این تورم با مصرف داروهای متوقف كننده اسید معده، بهبود خواهد یافت. تنگی پیلور ممكن است در افرادی كه در طی چندین سال، گاه گاهی دچار سوءهاضمه شده اند هم ایجاد شود كه علایم مهم آن عبارتند از: استفراغهای مكرر و احساس پر بودن معده.
این وضعیت را می توان به طور موفقیت آمیزی با مصرف داروها درمان نمود، اما گاهی اوقات در صورتی كه تنگی پیلور خیلی شدید باشد، ممكن است نیاز به عمل جراحی و گشاد كردن آن باشد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات