تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

مراقب استفاده از چراغ قوه های لیزری سبز باشید

مجموعه : دانش و فناوری
مراقب استفاده از چراغ قوه های لیزری سبز باشید
گروهی از دانشمندان آمریکایی با تحقیق بر روی مدلهای بی کیفیت چراغ قوه های سرگرم کننده لیزر سبز نشان دادند که پرتوهای مادون قرمز تابیده شده از این لیزرها به شدت به شبکیه چشم آسیب می رسانند.

به گزارش خبرگزاری مهر، چراغ قوه های لیزری سبز به دلیل اینکه نور درخشان تری نسبت به لیزرهای قرمز دارند امروزه به یک ابزار مصرفی پرطرفدار تبدیل شده اند. این درحالی است که اخباری در اینترنت درباره خطرات بالقوه مدلهای ارزان این محصولات منتشر شده است.

به همین منظور تیم تحقیقاتی چارلز کلارک، جمیلی گالانگ و الساندرو رستلی از موسسه ملی استاندار و فناوری آمریکا (NIST) با بررسی برخی از این مشکلات کشف کردند که یک چراغ قوه لیزر سبز حداقل دو برابر سطح نوری بیشتری نسبت به لیزرهای قرمز تابش می کند. همچنین خطرات بالقوه و نامرئی طول موجهای مادون قرمز این چراغ قوه ها بسیار خطرناکتر از سطح نور سبز تابیده شده از آنها است.

این دانشمندان موفق شدند ماهیت این مشکل را با استفاده از یک وب کم معمولی که می تواند پرتوهای مادون قرمز تابیده شده از لیزرهای سبز را نشان دهد کشف کنند. 

این تیم تحقیقاتی سه چراغ قوه لیزر سبز ارزان با توان خروجی 10 میلی وات را خریداری کردند. اندازه گیریها نشان داد که این چراغ قوه ها در هر واحد استفاده، تنها یک نور ضعیف سبز تابش می کنند درحالی که سطح طول موج مادون قرمز مشتق از این نور ضعیف حدود 20 میلی وات است.

این طول موج برای آسیب زدن به شبکیه چشم فردی که لیزر به چشم وی تابیده شده کافی است.

 

 

 مراقب استفاده از چراغ قوه های لیزری سبز باشید

این محققان آزمایشات خود را با چند چراغ قوه لیزر سبز دیگر نیز امتحان کردند و دریافتند که تابش پرتوهای مادون قرمز منتشر شده از این چراغ قوه ها نیز مشابه مورد اول است. تنها تفاوت به دست آمده در تعداد واحدهای استفاده از چراغ قوه ثبت شد.

به گفته این دانشمندان، این مشکل بنیادی به دلیل عدم اطمینان از کیفیت این محصولات پیش از عرضه تجاری به وجود می آید.
در یک چراغ قوه لیزر سبز، یک دیود لیزری نیمه رسانا وجود دارد که پرتوهای مادون قرمز را در طول موج 808 نانومتر به داخل یک بلور شفاف ایتریم که با اتمهای نئودیمیوم پیوند برقرار کرده است (Nd:YVO4) پمپاژ می کند.

این دانشمندان نشان دادند که به دلیل وجود این بلور طول موج پرتو مادون قرمز به 1064 نانومتر افزایش می یابد و اگر این نور از طریق یک بلور پتاسیوم تیتانیل فسفات (KTP) تابش شود طول موج پرتوهای مادون قرمز به نصف این میزان (532 نانومتر) می رسد. 

براساس گزارش ساینس دیلی، محققان تیم NIST نشان دادند که برای حل مشکل خطرات چراغ قوه های لیزری سبز ارزان قیمت بی کیفیت می توان انتهای لیزر را با یک فیلتر مادون قرمز پوشاند. این فیلترها انتشار مادون قرمز را براساس کیفیت و قیمت این محصولات از 100 تا 1000 برابر کاهش می دهند.

این فیلترها در دوربینهای دیجیتالی مدرن و بسیاری از چراغ قوه های لیزر سبز با کیفیت بالا و گران وجود دارند.

همچنین این محققان در آزمایش دیگری، چراغ قوه لیزر سبز را خاموش کردند و دمای آن را با دماسنج اندازه گیری کردند. در این حالت دمای دستگاه نزدیک به دمای اتاق بود، اما زمانی که آن را روشن کردند دمای دماسنج از 185 درجه فارنهایت (85 درجه سانتیگراد) بالاتر رفت.

این دانشمندان از شیفتگان این چراغ قوه های سرگرم کننده لیزر سبز خواستند که هرگز نور این مدلها

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

a