تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

قلعه الموت

قلعه الموت

حتما نام قلعه الموت( قلعه حسن صباح) ودریاچه اوان را بسیار شنیده اید. بازدید از قلعه حسن صباح بازدید از یک دوره ی تاریخی یا تنها یک دژ مستحکم نیست بلکه بازدیدی از تاریخ ایران است، تاریخ و تاریخ نویسانی که با بی مهری و غرض نویسی بسیار همراه بوده اند. در بازدیدی که در هفته ی جاری از این دو منطقه گردشگری داریم شما را به دیدن این مناطق و آشنایی با فرهنگ و هنر و معماری ایرانی، بیشتر آشنا خواهیم کرد.

 

قلعه الموت

 

قلعه الموت

 

قلعه الموت

 

 

بریده ای از اطلاعات تاریخی قلعه:

 

 

·         قلعه الموت بر دشت وسیع گازرخان در جنوب قلعه اشراف کامل دارد از آن جایی که در این قلعه افراد زیادی حتی با خانواده های خود باید زندگی می کرده اند و گاهی این زندگی در محاصره و مخاطرات بسیاری بوده سازندگان قلعه با مهار ویژهی اقدام به ساختن آب انبارهایی کرده اند که از فاصله های دور و به صورت طبیعی و بر اثر اختلاف پتانسیل آب در ارتفاعات و مناطق پس این آب انبارها از آب پر می شده است.

 

·         قلعه الموت در در نیمه قرن هفتم قمری به دستور هلاکوخان مغول به آتش کشیده شد و از آن پس در دوره های مختلف به عنوان تبعید گاه و یا زندان مورد استفاده قرار گرفته است. بی تردید تور قلعه الموت یکی از جذاب ترین تورهای ایرانی است که تاریخ هزار سال اخیر ایران در آن نهفته است.

 

·         در مکتوبات تاریخی از قلعه حسن صباح در دوره صفوی به عنوان زندان یاد شده است. اما کاوش های باستان شناسی در این قلعه نشان می دهد که دژ الموت نه تنها زندان نبوده بلکه افرادی که در آن می زیسته اند از مرتبه اجتماعی خاصی بر خوردار بوده اند.

 

·         قلعه الموت را که مردم محل؛ قلعه حسن می نامند ازدو قسمت تشکیل شده است. قسمت باختری که دارای ارتفاع بیش تری است به نام جورقلا یعنی قلعه بالا و پیلاقلا یعنی قلعه بزرگ خوانده می‌شود. قسمت خاوری آن را جیرقلا یعنی قلعه پایین و پیارقلا یعنی قلعه کوچک نامند. دیوار خاوری قلعه بالا با قلعه بزرگ کم تراز قسمت های دیگر صدمه دیده است. درازای قلعه حدود 120 متر و پهنای آن بین 10 تا 35 متر متغیر است.

 

·         برای شمایی که به دیدار قلعه الموت در تور آشنا می شوید با تکدرختی (تاک) کهنسال و شاداب روبرو می شوید. این درخت در جنوب غربی این قلعه قرار گرفته است که هنوز از شادابی و سلامت آن کاسته نشده است اهالی معتقدند آن را خود حسن صباح کاشته است و این درخت به نام او ثبت شده است. 

·         یکی از شگفتی های قلعه حسن یا الموت، سیستم پیچیده آب رسانی با تنبوشه هایی به قطر 10سانتی متر است که از چشمه کلدر آب را به دژ رسانده و درحوض های سنگی ذخیره می کرده اند. درجنوب باختری این قسمت از قلعه, درمیان شیب بسیار تندی که به پرتگاه های عمیق می رسد؛ حوضی در دل سنگ به ابعاد تقریبی5×8 متر کنده اند که هیچ گاه ازآب خالی نشده است.این قلعه؛ بسیارمورد توجه گروه های گردشگری است و هرساله مورد بازدید گروه های گردشگری ایرانی و خارجی زیادی قرار می گیرد.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

a