تبلیغات

تبلیغات

برندگان جایزه نوبل امسال 2010

مجموعه : مجله خبری
برندگان جایزه نوبل امسال 2010

امسال مطابق سال گذشته نوبل شیمی به 3 نفر به طور مشترک اعطا شد و جایزه فیزیک نیز به دو استاد انگلیسی دانشگاه منچستر رسید، این در حالی است که پیش از این نام «استیفن هاوکینگ»، به عنوان نامزد دریافت این جایزه مطرح بود.
 
همچنین «ماریو بارگاس یوسای» پرویی که سال‌ها، نامزد دریافت نوبل ادبیات بود، بالاخره این جایزه را از آن خود کرد.

به گزارش تصویری از برندگان جایزه نوبل 2010 توجه کنید:

برندگان جایزه نوبل امسال 2010

«لیو ژیائوبو» 54 ساله، مخالف برجسته دولت و فعال حقوق بشر در چین، كه دسامبر گذشته به اتهام تلاش برای براندازی دولت چین در جریان تظاهرات میدان "تیانانمن" در سال 1989 به 11 سال زندان محكوم شده بود،‌ جایزه یك و نیم میلیون دلاری صلح نوبل را به دست آورد. وی یكی از فعالان جدی مدافع حقوق بشر و برقراری دموكراسی در چین بوده است. در تصویر بالا همسر برنده نوبل صلح عکس او را جلوی دوربین خبرنگاران گرفته است. از جمله دیگر كاندیداهای جایزه صلح نوبل سال 2010 می‌توان به سیما سمر، فعال حقوق زنان در افغانستان و اسوتلانا گانوشكینا، فعال حقوق بشر در روسیه اشاره كرد. خبرگزاری NTB نروژ نیز گزارش داد كه هلموت كهل، صدراعظم اسبق آلمان به دلیل نقشش در اتحاد آلمان در 20 سال پیش كاندیدای این جایزه بود.

برندگان جایزه نوبل امسال 2010

«ماریو وارگاس یوسا» جایزه نوبل ادبیات را پس از سال ها به دست آورد. این نویسنده اهل پرو پس از شنیدن خبر دریافت نوبل، به شوخی، گفت: «سعی می‌کنم از گرفتن جایزه نوبل جان سالم به در ببرم. غافلگیری تمام عیاری بود، اصلا و ابدا انتظارش را نداشتم.»

برندگان جایزه نوبل امسال 2010

«آندره گایم» به طور مشترک با «کنستانتین نووسلف»، هر دو از دانشگاه منچستر انگلستان به خاطر آزمایشهای بزرگی که در زمینه گرافن دو بعدی انجام داده اند به عنوان برندگان نوبل فیزیک سال 2010 انتخاب شدند.

برندگان جایزه نوبل امسال 2010

«رابرت ادواردز»،‌ دانشمند انگلیسی که پدر «نوزاد آزمایشگاهی» به حساب می‌آید، به خاطر کارش در زمینه لقاح آزمایشگاهی (IVF) ، که نقطه عطفی در پزشکی به حساب می‌آید، برنده جایزه نوبل پزشکی 2010 شد. انجمن نوبل در انستیتو کارولیسنکا در سوئد درباره ادواردز، گفت: «دستاوردهای او درمان ناباروری را امکان‌پذیر کرد، عارضه‌ای که نسبت بالایی از انسان‌ها شامل بیش از 10 درصد زوج‌ها در جهان را مبتلا می‌کند». ادواردز 85 ساله که این جایزه معتبر را به خاطر کارش در زمینه لقاح آزمایشگاهی (IVF) دریافت کرد به میلیون‌ها زوج نابارور کمک کرد تا دارای فرزند شوند.

برندگان جایزه نوبل امسال 2010

«کنستانتین نووسلف» به طور مشترک با «آندره گایم» هر دو از دانشگاه منچستر انگلستان به خاطر آزمایشهای بزرگی که در زمینه گرافن دو بعدی انجام داده اند به عنوان برندگان نوبل فیزیک سال 2010 انتخاب شدند.

برندگان جایزه نوبل امسال 2010

«ای- اچی نگیشی» از دانشگاه پوردو به طور مشترک با «ریچارد اف. هیک» و «آکیرا سوزوکی» به پاس تحقیقاتی که برای توسعه راه‌های جدید و موثر برای پیوندهای اتم‌های کربنی برای ساخت مولکول‌های پیچیده انجام دادند، جایزه نوبل شیمی را دریافت کرد.

برندگان جایزه نوبل امسال 2010
«ریچارد اف. هیک» از دانشگاه دولور آمریکا برنده جایزه نوبل شیمی.

برندگان جایزه نوبل امسال 2010
«آکیرا سوزوکی»، برنده جازه نوبل شیمی.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات