تبلیغات

تبلیغات

فراموشی شدید دارم چیکار باید بکنم ؟

فراموشی شدید دارم چیکار باید بکنم ؟

چه کنم تا فراموش نکنم ؟

خیلی از جوان‌ترها وقتی حرف از فراموشی و آلزایمر به میان می‌آید می‌گویند «بابا بی‌‌خیال، آلزایمر كجا و ما كجا! ما كه حالا حالاها جوانیم و فراموشی و كم‌حافظه شدن از ما دور است» اشتباه این جوان‌ها هم همینجاست. درست است كه آلزایمر و فراموشی درحال حاضر كه جوانید برایتان خیلی بعید به نظر می‌رسد اما از همین حالا باید به فكر زمان پیری خود باشید. اگر حالا كه ذهنی خلاق و پویا دارید، برخی كارهای آسان را انجام دهید، در زمان كهنسالی دچار این عارضه نخواهید شد. بیماری آلزایمر یك بیماری مخرب است كه فاكتورهای محیطی، ژنتیك و نحوه زندگی در ابتلا به آن موثرند اما برای كم كردن خطر ابتلا به این بیماری یا حتی از بین بردن آن می‌توان از همین جوانی كارهایی را انجام داد كه در زیر به آنها اشاره شده است:

ذهن خود را فعال و پویا نگه دارید
ورزش دادن مغز یكی از بهترین راه‌های جلوگیری از فراموشی است. همین‌طور كه سن افراد بالا می‌رود، بیشتر گرفتار روزمرگی‌های زندگی می‌شوند و تمایل به یادگیری چیزهای جدید را از دست می‌دهند. اما باید دانست كه آموختن كارها و فعالیت‌های جدید بهترین راه پیشگیری است.

فعالیت مغزی می‌تواند به ذهن شما كمك كند تا در مواجهه با این بیماری قوی‌تر عمل كند. پیشنهاد می‌شود كه مغز خود را در كارهای مختلفی به كار ببرید. مطالب جدید بخوانید، جدول حل كنید، موسیقی یاد بگیرید یا یك زبان جدید بیاموزید. حتی گاهی توصیه می‌شود در ماه، حداقل یادگیری یك چیز تازه را شروع كنید، اگرچه كار راحتی نیست، اما ارزشش را دارد.

وزن خود را متناسب نگه‌ دارید
با ورزش، فعالیت بدنی و رژیم غذایی مناسب، تناسب اندام خود را حفظ كنید
. این كار به جسم و مغز شما كمك می‌كند تا قوی بماند. دیابت، كلسترول بالا، فشار خون زیاد و چاقی از عواملی است كه خطر فراموشی را افزایش می‌دهد. ورزش باعث افزایش مواد شیمیایی در مغز می‌شود كه وظیفه تعمیر اعصاب آسیب‌دیده را به عهده دارد.
غذاهای سالم مصرف كنید
مواد حاوی آنتی‌اكسیدان، ویتامین C و E می‌تواند ریسك ابتلا به آلزایمر را كاهش دهد. استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه و كاهش چربی‌های مضر در رژیم غذایی در این میان بسیار موثرند. چربی‌های اشباع شده و هیدروژنیزه باعث افزایش خطر ابتلا به آلزایمر شده و گردو، ماهی و روغن زیتون كه حاوی اسیدهای چرب غیراشباع شده هستند، ازجمله مواد جلوگیری كننده محسوب می‌شوند. ویتامین B9 و B12 هم نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌كنند.
شاد باشید
سابقه افسردگی در فرد، خطر ابتلا به فراموشی را تا 2 برابر افزایش می‌دهد،
پس بكوشید همواره شاد باشید. اگر مبتلا به افسردگی هستید، آن را نادیده نگیرید و دردرمان هر چه سریع‌تر آن بكوشید.
هدفگذاری قوی داشته باشید
بررسی‌ها نشان داده كسانی كه در زندگی اهداف عالی و قوی دارند، كمتر به آلزایمر مبتلا می‌شوند و چنین افرادی 4‌/‌2 برابر كمتر از افرادی كه بی‌هدف هستند، دچار آلزایمر می‌شوند.
 

تبلیغات