تبلیغات

تبلیغات

نظریه آلبرت انیشتین در مورد سرعت زمان در ارتفاع واقعیت دارد

مجموعه : علمی
نظریه آلبرت انیشتین در مورد سرعت زمان در ارتفاع واقعیت دارد

همانطور که میدانید آلبرت انیشتین نظریه ای دارد به نام نسبیت که این نظریه میگوید هرچقدر از سطح زمین فاصله بگیریم ساعت سریعتر جلو میرود. حالا محققین به این نتیجه رسیده اند که وقتی بیشتر و بیشتر از سطح زمین فاصله میگیرید این گذر سریع زمان حتی روی خود شما هم تاثیر میگذارد و اگرچه تفاوتی که ایجاد میکند بسیار کم است اما به هر حال باعث میشود که شما سریعتر پیر شوید.
برای سالیان دراز این نظریه را پذیرفته بودیم اما قادر به اندازه گیری مقدار دقیق تغییر سرعت زمان در ارتفاعات بالاتر نبودیم تا بالاخره طی همین چند روز اخیر دانشمندان امریکایی توانستند این تفاوت زمانی را به صورتی دقیق اندازه گیری کنند. برای این کار گروهی از فیزیکدانان موسسه ی ملی استاندارد و تکنولوژی در کلرادو ۲ عدد از دقیق ترین ساعت های جهان را به کار گرفتند و با استفاده از آنها به این نتیجه رسیدند که تنها کافیست از چند پله بالا بروید تا عمرتان سریعتر بگذرد. آنها طی این آزمایش متوجه شدند که تنها حدود ۳۰ سانتیمتر جابجا کردن یکی از این ساعت ها کافی است تا گذر ثانیه ها (حالا هرچند هم که کم) سریع تر شود. بنابراین فقط کافی است دو یا سه تا پله به سمت بالا بروید که از زندگی مثلا ۷۹ ساله یتان ۹۰ بیلیونیوم ثانیه حذف شود! و یا اینکه کافی است ۳ متر از جایی که الان هستید بالاتر بروید تا زندگیتان ۹۰۰ بیلیونیوم ثانیه سریعتر بگذرد و به گفته ی آقای Chin-Wen chou اگر قرار باشد بالای برج ۱۰۲ طبقه ی Empire State در نیویورک با ارتفاع ۳۸۱ متر زندگی کنید عمرتان ۱۰۴ میلیونیوم ثانیه سریعتر سپری خواهد شد.

نظریه آلبرت انیشتین در مورد سرعت زمان در ارتفاع واقعیت دارد

در این آزمایشات از ساعت های اتمی quantum logic استفاده شد که میتوانند طی ۳.۷ بیلیون سال زمان را با خطایی کمتر از ۱ ثانیه اندازه گیری کنند.
بنابراین همانطور که میبینید نبود جاذبه بر گذر زمان و متعاقبا بر زندگی افراد تاثیر میگذارد و هرچند که این تغییر آنقدری نیست که به چشم من و شما بیاید اما به راحتی میتوان آنرا اندازه گیری نمود. دقیقا مشابه همین قضیه در سفینه های فضایی اتفاق می افتد یعنی هرچه از زمین بیشتر فاصله بگیرند زمان در آنها سریعتر میگذرد.
عملا اگر میخواهیم درگیر گذر سریعتر زمان نشویم میبایست سرعت خود را افزایش دهیم چراکه اگر با یک سفینه ی فضایی و با سرعت نور و نه با سرعت عادی، مسیری را ۱۰ سال به سمت یک سیاره برویم و ۱۰ سال هم بازگردیم عملا ۲۰ سال به سن ما اضافه شده در حالی که روی زمین ۲۰۰ سال گذشته و هیچ یک از کسانی که قبلا میشناختیم زنده نیستند!!! شاید پیام اصلی این نظریه این است که باید خود را با سرعت زمان منطبق سازیم.
از امروز یک فاکتور دیگر هم به کیفیت زندگی افراد اضافه میشود! فاکتور ارتفاع!

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات