تبلیغات

تبلیغات

افزایش بی سابقه ذخایر طلای ایران

مجموعه : مجله خبری
افزایش بی سابقه ذخایر طلای ایران
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمود بهمنی امشب در مراسم روز ملی صادرات در صدا و سیما اعلام كرد:‌ با وجود ركود اقتصادی در سال 2008 و 2009 كه تمام كشورهای دنیا با مشكل مواجه بودند اما با این وجود صادرات ایران در این دو سال 10 درصد رشد داشته و در مجموع 18.3 میلیارد دلار در سال 87 صادرات صورت گرفته و سال گذشته این رقم به 23 میلیارد دلار افزایش یافت و سال جاری نیز صادرات كشور 39 درصد رشد داشته است.
رئیس كل بانك مركزی تاكید كرد:‌علی‌رغم ركود اقتصاد جهانی ایران از نظر تولید ناخالص داخلی هفدهمین اقتصاد جهان را دارد و پشتوانه اقتصاد كشور بسیار قوی است.
وی با بیان اینكه ایران صادركننده نفت است، گفت: در گذشته ایران دومین ذخایر گازی جهان را داشت كه امروزه با ذخایر كشف شده در شمال كشور در ردیف اولین ذخایر دنیا قرار گرفته است.
رئیس كل بانك مركزی با استقبال از پیشنهاد رئیس اتاق بازرگانی ایران مبنی بر شكایت بخش خصوصی ایران به مجامع حقوقی بین‌المللی از كشورهای تحریم‌كننده ایران گفت: واقعیت این است كه تحریم اقتصادی بر اساس دولت‌ها نبوده بلكه این تحریم‌ها متوجه ملت‌ها و بخش خصوصی اقتصاد بوده است و باید فعالان بخش خصوصی ده‌ها شكایت حقوقی در سازمان‌های جهانی داشته باشند.
بهمنی افزود: بر اساس گزارش بانك جهانی و صندوق بین‌المللی پول ایران 100 میلیون دلار ذخایر ارزی و هزاران هزار ذخایر نهفته دارد.
وی تاكید كرد:‌مطمئنا كشورهایی كه در شرایط كنونی تحریم با ایران محدودیت رابطه اقتصادی داشته‌اند در آینده روابطمان را با آنها تغییر می‌دهیم.
رئیس كل بانك مركزی با بیان اینكه ذخایر طلای ایران نسبت به سه سال گذشته چندین برابر شده است، گفت: میانگین ذخایر كشور از 656 میلیون دلار به هزار و 356 میلیون دلار رسیده و ده‌ها تن ذخایر طلای كشور افزایش یافته است.
بهمنی خاطرنشان كرد: كل مصرف طلای كشور 30 تن در سال است و ذخایر كنونی بقدری است كه اگر 10 سال آینده هم یك گرم طلا وارد كشور نشود هیچ مشكلی پدید نمی‌آید.
وی گفت: با تغییر سبد ذخایر ارزی كشور حدود 4 میلیارد دلار افزایش ذخایر برای كشور پدید آمد و در حال حاضر موازنه پرداخت‌های ایران مثبت شده و طراز بازرگانی به نفع كشور مثبت شده است.
رئیس كل بانك مركزی اضافه كرد: گرچه تورم جهانی در حد یك تا 2 درصد افزایش می‌یابد اما با حفظ ذخایر مطمئن در 15 قلم كالای اساسی هیچ دلیلی برای نگرانی از تورم وجود ندارد.
بهمنی افزود: بر اساس همان روشی كه نرخ تورم تك رقمی شد و به 8.9 درصد رسید با همان روش سبد 359 قلم كالا بررسی می‌شود و تورم كنونی محاسبه و اعلام می‌شود.
وی افزود: در این سبد مصرفی مسكن 28 درصد وزن دارد.
بهمنی با بیان اینكه هدفمندی یارانه‌ها بر اساس تورم پائین اجرا می‌شود، گفت: دیگر نگرانی وجود ندارد كه تورم در مرز 29 درصد باشد بلكه امروز تورم در حد قابل قبول است.
بهمنی با بیان اینكه ارز كشور برای واردات و معاملات بازرگانان به كار می‌رود از مردم درخواست كرد به جای سرمایه‌گذاری در خرید ارز به امید كسب سود در آینده سرمایه‌های خود را در بازار بورس وارد كنند زیرا در 5 سال گذشته شاخص كل بازار بورس از 9 هزار واحد به 18 هزار واحد افزایش یافته درحالی كه نرخ ارز در این مدت بسیار كمتر از این رقم افزایش یافته است.
بهمنی با اشاره به سرمایه‌گذاری 75 میلیارد دلاری در پروژه‌های نفتی داخل كشور، گفت:‌ نتایج این سرمایه‌گذاری در 3 ، 4 سال آینده مشخص می‌شود.
بهمنی همچنین از افزایش سرمایه بانك توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات خبر داد و گفت: با مصوبه دولت حدود 800 میلیون یورو از محل ذخایر ارزی برای افزایش سرمایه بانك توسعه صادرات و حدود 200 میلیون دلار برای افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات اختصاص یافت.
وی همچنین از اختصاص وام ارزی با برخ لایبر به علاوه یك درصد به صادركنندگان پرداخت می‌شود. همچنین وثیقه ضمانت‌نامه صادراتی از 3 درصد به 2 درصد كاهش یافت.
رئیس كل بانك مركزی افزود: با توجه به محدودیت حواله‌های ارزی توسط برخی كشورها و تحریم برخی از بانك‌ها صرافی بانك‌های خصوصی و سایر صرافی‌های خصوصی فعال شده و انتقال حواله‌های ارزی به صورت غیر مستقیم انجام می‌شود.
بهمنی همچنین خواستار اختصاص 15 میلیار دلار از ذخایر ارزی برای افزایش سرمایه بانك‌ها شد.
 

تبلیغات