تبلیغات

تبلیغات

جاده مرگ از نقشه ایران حذف شد+تصاویر

مجموعه : مجله خبری
جاده مرگ از نقشه ایران حذف شد+تصاویر
جاده کنونی این مسیر، بسیار صعب العبور است به طوریکه رانندگان ماشینهای سنگین از این مسیر به عنوان "جاده مرگ" یاد می کنند چرا که برای عبور از گردنه های این مسیر باید مسافت طولانی را پشت سر ماشینهای سنگین حرکت کرد و مجالی برای سبقت گرفتن وجود ندارد و با بررسیهای انجام شده در صورت رعایت تمام مقررات راهنمایی رانندگی مسیر یاد شده با وسیله سبک 3.5 ساعت و با وسیله نقلیه سنگین حدود پنج ساعت طول می کشد.
سرانجام پس از مدت های پروژه عظیم آزادراه خرم آباد – پل زال که نقشی محوری در مسیر ترانزیت کالا از مرکز به جنوب کشور دارد، مورد بهره برداری قرار گرفت پروزه ای که نه تنها باعث کاهش هزینه های اقتصادی کالا می شود بلکه در کاهش سوانح رانندگی و به تبع آن صدمات جانی نقش مهمی دارد.

به گزارش خبرنگار «تابناک اجتماعی»، با بهره برداری از این آزادراه که 25 کیلومتر تونل و 5 کیلومتر پل دارد مسیر ترانزیتی تهران ـ جنوب در حوزه لرستان حدود 2 ساعت کوتاه تر شد و گزارش ها از سالانه 400 میلیارد ریال صرفه جویی در مصرف سوخت حکایت دارد.

جاده مرگ از نقشه ایران حذف شد+تصاویر

بنابر این گزارش، آزاد راه خرم‌ آباد – پل زال قسمتی از محور سراسری تهران – بندرامام خمینی(ره) است که به عنوان یکی از پروژه های مهم و اساسی کشور که عملیات اجرایی آن به همت بخش خصوصی انجام شده پس از گذشت چهار سال در ایستگاه افتتاح قرار دارد.

این پروژه که با سرمایه گذاری 50 درصدی بخش خصوصی انجام شده مسیر ارتباطی پیشین استان لرستان به خوزستان را حدود 60 کیلومتر کوتاه کرده و به دلیل ازادراه بودن نیز عابران این محور ارتباطی با زمان بسیار کمتری به مقصد خود می رسند.

جاده مرگ از نقشه ایران حذف شد+تصاویر

اجرای این طرح به عنوان بخشی از آزادراه شمال -جنوب کشور از دی سال 1384 آغاز شد.

آزادراه 104 کیلومتری خرم آباد – پل زال، قطعه نخست آزادراه خرم آباد – اندیمشک است که با بهره برداری از آن، مسیر خرم آباد – اندیمشک در مقایسه با مسیر کنونی آن، 64 کیلومتر کوتاه تر می‏شود.

هزینه ساخت این آزادراه، 750 میلیارد تومان اعلام شده است.

50 درصد از این هزینه را دولت و 50 درصد آن را هم بخش خصوصی تامین کرد که به گفته مسئولین سهم دولت در مدت 5 سال از محل صرفه جویی در مصرف سوخت خودروها برگشت خواهد شد و بخش خصوصی هم دست کم در 18 سال حق دریافت عوارض از این آزادراه را خواهد داشت.

جاده مرگ از نقشه ایران حذف شد+تصاویر

در این آزادراه، 14 دهنه تونل دوقلو به طول 25 کیلومتر، 28 پل بزرگ به طول 2 هزار و 600 متر و 2 تقاطع غیرهمسطح وجود دارد.

ساخت 130 کیلومتر راه دسترسی، 52 میلیون متر مکعب خاک برداری و خاکریزی، یک میلیون و 170 هزار تن آسفالت، شیب حداکثر 6 درصدی با وجود اختلاف ارتفاع هزار و 500 متری ابتدا و انتهای مسیر، قابلیت پوشش تلفن همراه و بهره مندی از سامانه پیشرفته برق اضطراری در داخل تونل‏ها از مشخصات فنی این طرح است.

کاهش سوانح رانندگی و افزایش ایمنی تردد، کاهش دو و نیم ساعت زمان سفر و کاهش مصرف سوخت از مزایای گشایش این آزاد راه است.

آزاد راه خرم آباد – پل زال به صورت چهار خطه با عرضی در حدود 26 متر ساخته شده که در مسیرهای با شیب بیش از 3 درصد، برای افزایش سرعت تردد یک باند اضافه شده است.
آزاد راه خرم آباد – پل زال قسمتی از بزرگراه آسیایی محسوب می‏شود که موجب تسریع و تسهیل در ارتباط نواحی شمالی و مرکزی کشور با مناطق جنوبی به ویژه بندر امام خمینی می‏شود.

جاده مرگ از نقشه ایران حذف شد+تصاویر

با توجه به عبور جاده فعلی خرم آباد – پل دختر – پل زال از مناطق کوهستانی و پر پیچ و خم و وجود نقاط پر حادثه فراوان در طول این محور، احداث آزادراه خرم آباد – پل زال نقش مهمی در کاهش تصادفات رانندگی و تلفات ناشی از آن خواهد داشت چراکه این آزادراه به صورت باندهای رفت و برگشت جدا از هم طراحی شده و احتمال وقوع سوانح رانندگی در آن حداقل خواهد بود.

جاده ای به نام "جاده مرگ"
جاده کنونی این مسیر، بسیار صعب العبور است به نحوی که رانندگان خودروهای سنگین از این مسیر به عنوان "جاده مرگ" یاد می کنند چرا که برای عبور از گردنه های این مسیر باید مسافت طولانی را پشت سر ماشینهای سنگین حرکت کرد و مجالی برای سبقت گرفتن وجود ندارد و با بررسیهای انجام شده در صورت رعایت تمام مقررات راهنمایی رانندگی مسیر یاد شده با وسیله سبک 3.5 ساعت و با وسیله نقلیه سنگین حدود پنج ساعت طول می کشد.

جاده مرگ از نقشه ایران حذف شد+تصاویر

مزایای اقتصادی احداث آزاد راه خرم آباد – پل زال

در حال حاضر عمده تخلیه بارها و صادرات و واردات کشور در بندرعباس انجام می شود که این بندر تا تهران حدود یک هزار و 400 کیلومتر فاصله دارد که در صورت ادامه این آزاد راه از پل زال تا اندیمشک و ادامه آن تا بندر امام خمینی میزان فاصله و صرفه جویی در هزینه، زمان و سوخت موجب تحول چشمگیری در زمینه حمل و نقل و صادرات و واردات خواهد شد.

در همین زمینه گزارشهای منتشره از سوی دولت حاکیست: در حال حاضر حدود 42 درصد صادرات نفتی و غیرنفتی از بنادر جنوبی انتقال می یابد که در صورتیکه آزاد راه خرم آباد – پل زال و ادامه آن در استان خوزستان به بهره برداری برسد این میزان به حدود 70 درصد خواهد رسید.

 

تبلیغات