تبلیغات

تبلیغات

ایران با 18 پله صعود 70 کشور توسعه یافته دنیا

مجموعه : مجله خبری
ایران با 18 پله صعود 70 کشور توسعه یافته دنیا
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، "برنامه توسعه سازمان ملل " جدیدترین گزارش خود از سری گزارش های سالانه توسعه انسانی را منتشر كرده است.
بر اساس گزارش توسعه انسانی سال 2010 سازمان ملل، جمهوری اسلامی ایران كه سال گذشته رتبه 88 را از نظر شاخص توسعه انسانی (HDI) در بین 182 كشور دنیا كسب كرده بود، در گزارش امسال با 18 پله صعود در جایگاه 70 جهان بین 194 كشور قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، نمره شاخص توسعه انسانی ایران در سال جاری میلادی 0.702 از یك اعلام شد و ایران كه در سالهای گذشته در ردیف كشورهای با توسعه انسانی متوسط قرار داشت، امسال برای نخستین بار در ردیف كشورهای با توسعه انسانی بالا قرار گرفت.
به گزارش فارس، شاخص توسعه انسانی بر اساس معیارهایی چون امید به زندگی، كیفیت نظام آموزشی، درآمد واقعی و سرانه درآمد ملی محاسبه می شود و رقمی از 0 تا 1 را در بر می گیرد كه هر چه این رقم بیشتر باشد دلالت بر وضعیت بهتر از نظر توسعه انسانی دارد.
در گزارش سال 2010 ایران از نظر توسعه انسانی در رتبه ای بالاتر از كشورهایی چون برزیل، گرجستان، اردن، تركیه، تركمنستان، چین، تایلند، فیلیپین، مصر، ازبكستان، اندونزی، آفریقای جنوبی، سوریه، عمان، هند و لبنان قرار گرفته است.

*نروژ و زیمبابوه به ترتیب در صدر و قعر جدول توسعه انسانی قرار گرفتند

در گزارش توسعه انسانی سال جاری میلادی، نروژ در صدر كشورهای جهان از نظر توسعه انسانی قرار گرفته است. نروژ با كسب نمره 0.938 به عنوان نخستین كشور جهان از نظر بالا بودن توسعه انسانی شناخته شده است.
استرالیا نیز با كسب نمره 0.937 در جایگاه دوم قرار گرفته است و نیوزیلند با كسب نمره 0.907 در جایگاه سوم قرار داده شده است.
كشورهای آمریكا، ایرلند، لیختن اشتاین، هلند، كانادا، سوئد و آلمان نیز رتبه های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده اند.
كشور آفریقایی زیمبابوه نیز با كسب نمره 0.140 به عنوان آخرین كشور جهان از نظر توسعه انسانی شناخته شده است.

 

تبلیغات