تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

احتمال عرضه بنزین 400 تومانی و حذف ‌سهمیه‌بندی

مجموعه : مجله خبری
با تصویب لایحه یارانه‌ها و نزدیك بودن ارائه لایحه بودجه سال آینده به مجلس، تعیین تكلیف بنزین سال 89 كاملا در اختیار دولت است.

 به گفته یك نماینده مجلس، با توجه به خواست دولت، نمایندگان اختیار تصمیم‌گیری در مورد قیمت بنزین را به دولت واگذار كردند.

غلامحسین مصباحی مقدم، عضو كمیسیون اقتصادی مجلس به فارس گفت: مجلس هیچ نقشی در نرخ‌گذاری بنزین ندارد. تصور می‌كنم دولت قصد دارد بنزین را لیتری 400 تومان ارائه كند و سهمیه‌بندی را بردارد.  به گفته این عضو كمیسیون اقتصادی، به‌دلیل واگذاری تعیین نرخ‌ حامل‌های انرژی به دولت، مجلس نمی‌تواند دخالتی در این زمینه داشته باشد.

محمدحسین فرهنگی، عضو كمیسیون برنامه‌و‌بودجه مجلس نیز در اظهاراتی از احتمال لغو سهمیه‌بندی و فروش بنزین 400 تومانی در سال 89 خبر داده بود.پیش از این نیز ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت كشور كه مسئول تصمیم‌گیری برای توزیع و قیمت‌گذاری بنزین در كشور بود اختیارات خودرا در مورد تعیین قیمت و سهمیه سوخت به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها تفویض كرد.

هفته گذشته محمد رویانیان، رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت كشور اعلام كرده بود كه براساس بسته سیاستی كه تصویب شده است، ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت به جهت اجرایی كردن تدابیر لحاظ شده در بطن قانون هدفمند‌ كردن یارانه‌ها در هر دو حوزه حمل‌ونقل درون شهری و برون شهری آماده است و به لحاظ اجرایی با هیچ‌گونه مشكلی بدین سبب مواجه نیستیم.

براساس اعلام برخی منابع از جمله محمد حسین فرهنگی عضو كمیسیون برنامه و ‌بودجه، قیمت بنزین در بنادر خلیج‌فارس در حال حاضر حدود 500 تومان است كه با احتساب هزینه‌های حمل‌و‌نقل و توزیع به بیش از 600 تومان برای هر لیتر خواهد رسید.

فرهنگی پیش‌بینی كرد كه سال اول اجرای قانون حذف یارانه قیمت سقف فروش بنزین به حدود 400 تومان برای هر لیتر برسد و سهمیه‌بندی حذف شود. با وجود این اجرای قانون هدفمند و حذف یارانه‌ها براساس مصوبه مجلس در مدت 5 سال اجرای برنامه پنجم قابل اجراست.

تبلیغات