تبلیغات

تبلیغات

مشكلات ساییدگی و فرسایش در گردن

مجموعه : پزشکی و سلامت

تغییرات ساییدگی در گردن بسیار شایع بوده و به اسپوندیلوز گردنی معروف است. این تغییرات ممكن است اصلاً ایجاد هیچ مشكلی نكنند و یا اینكه منجر به درد گردن همراه با سردرد و یا درد در بازوها شود. حركات گردن كاهش یافته و بعضی بیماران دارای یك نقطه حساس و دردناك بر روی عضله تراپزیوس (عضله ای كه در فاصله گردن و شانه ها قرار دارد) میشوند. در این حالت نیز، بازوها ممكن است ضعیف شده و رفلكس هایش را از دست بدهد. ممكن است احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در بازوها ایجاد شود. در موارد
شدیدتر، لیگامان و استخوان تغییر شكل یافته ممكن است بر روی طناب نخاعی فشار وارد نموده و بر روی حركت عضلات بازوها یا پاها اختلال ایجاد كند. همچنین ممكن است بر روی شریان ورتبرال فشار وارد كرده و ایجاد سرگیجه، وزوز گوش و درد در پشت چشم ها نماید.
بسیاری از افرادی كه به اسپوندیلوز گردنی مبتلا هستند همچنین دچار كمردرد یا پشت درد نسط می باشند. در این موارد نیز اصول درمانی همان است كه قبلاً ذكر شد، یعنی استفاده از یك گردن بندطبی، انجام فیزیوتراپی، مصرف داروهای ضدالتهابی و مسكن و انجام حركات گردن. در موارد اندكی ممكن است نیاز به عمل جراحی نیز پیدا شود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات