تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

دلیل سُر خوردن خودرو

مجموعه : مجله خبری
دلیل سُر خوردن خودرو
سر خوردن از جمله اتفاقات ناخوشایندی است كه شاید بسیاری از رانندگان در فصل سرد سال و به هنگام لغزندگی خیابان‌ها، معابر و حتی جاده‌ها آن را تجربه كرده باشند اما آنچه در این میان مهم است آمادگی راننده و عكس‌العمل به موقع برای كنترل خودرو با هدف جلوگیری از بروز حوادث و سوانح ترافیكی است.

در این بخش به دلایل سر خوردن خودرو و راهكارهای كنترل به موقع خودرو در این زمان اشاره می‌شود.گرچه وضعیت لاستیك‌های خودرو و جاده در لغزیدن آن سهیم است ولی بدون تردید، عامل اصلی راننده است. به یاد داشته باشید در هنگام رانندگی، 3 نوع سر خوردن وجود دارد كه به دلایل ذیل اتفاق می‌افتد:

سرعت بیش از حد خودرو و نامناسب بودن آن با وضعیت جاده و ترافیك

/ شتاب زیاد (گاز دادن بیش از حد)، ترمز گرفتن و نیرویی كه در پیچ‌های جاده به لاستیك اعمال می‌شود./ تركیبی از 2 حالت فوق.

سر خوردن چرخ‌های عقب در اثر چسبندگی كم آنها به سطح راه اتفاق می‌افتد. این حالت معمولا در نتیجه سرعت بیش از اندازه و نیروی گریز از مركز موجود در پیچ‌هاست. ممكن است شتاب خودرو و نیروی بیش از معمول ترمز نیز به این حالت كمك كند. این نوع لغزیدن، به آسانی تشخیص داده می‌شود. با كمی بی‌دقتی ممكن است خودرو هنگام پیچیدن، كاملا دور خود بچرخد. برای از بین بردن عوامل لغزش خودرو بالطبع باید پا را از روی پدال گاز و ترمز بردارید و حركت خودرو را با فرمان، هماهنگ كنید. وقتی خودرو در جهت نادرست حركت می‌كند، عكس‌العمل طبیعی شما باید این باشد كه با استفاده از فرمان، آن را به مسیر صحیح برگردانید.

چه باید كرد؟

1- اعتماد به نفس داشته و به خود مسلط باشید، چرا كه در غیر‌این صورت نمی‌توانید تصمیم درستی بگیرید

.

2- ‌ از ترمز كردن بپرهیزید. ضربه زدن به ترمز در روی یخ، چرخ‌ها را قفل می‌كند و باعث لغزش و سر خوردن بیشتر می‌شود

.

3-‌ در جهتی حركت كنید كه قسمت عقب خودرو، سر می‌خورد (فرمان را به همان طرف بچرخانید) و هر زمان خودرو به حالت مستقیم درآمد، در جهت دلخواه خود حركت كنید. خیلی آهسته روی ترمز فشار دهید تا از سرعت خودرو كاسته شود و یا آرام روی پدال گاز فشار دهید تا خودرو به حركت خود ادامه دهد

.

از سبقت گرفتن بپرهیزید. چرخاندن فرمان به مقدار زیاد، ضربه‌ای به عقب خودرو می‌زند كه موجب سر خوردن آن می‌شود و خودرو در جهت عكس حركت برمی‌گردد

.

خودرو را در حالت دنده نگه دارید و از خلاص كردن آن بپرهیزید، زیرا ماندن در این حالت، به كم شدن سرعت كمك می‌كند و حداكثر كنترل را به راننده می‌دهد.

6- از برداشتن پای خود از روی پدال گاز، بطور ناگهانی خودداری كنید. گاز را باید بطور متعادل نگه داشت تا از سر‌خوردن خودرو در این وضعیت جلوگیری به عمل آید.

تبلیغات