تبلیغات

تبلیغات

احتمال برخورد سیارك آپوفیس به کره زمین

مجموعه : علمی
احتمال برخورد سیارك آپوفیس به کره زمین

 
برخی دانشمندان از احتمال برخورد یك سیارك به زمین در سال 2036 ابراز نگرانی می‌كنند كه می‌تواند به مرگ میلیون‌ها تن و بوجود آمدن هرج و مرجی جدی در زمین منجر شود؛ ادعایی كه البته تا حد زیادی توسط ناسا رد شده است.

بر اساس پیش‌بینی‌ها و اندازه‌گیری‌های ستاره‌شناسان، سیارك آپوفیس كه فاصله نزدیكی با زمین دارد در 13 آوریل 2036 با فاصله خطرناكی از كنار زمین خواهد گذشت. حال ستاره‌شناسان روسی ادعا كرده‌اند كه این سیارك ممكن است در 25 سال بعد با زمین برخورد كند؛ اما ناسا احتمال وقوع این حادثه را بسیار ناچیز و یك 250 هزارم خوانده است.

این سیارك ابتدا باید از یك حفره تنگ گرانشی در فضا بگذرد كه به دلیل گرانش زمین می‌تواند در آوریل 2029 مسیر این سیارك را تغییر دهد.

نیروی گرانشی زمین آنقدر بزرگ است كه اگر سیارك وارد این حفره بشود مسیر آن تغییر كرده و مستقیم به سمت زمین خواهد آمد.

رونالد یئومان، رئیس اداره برنامه اجسام نزدیك زمین ناسا اظهار كرد كه احتمال برخورد این سیارك با زمین بسیار ناچیز است.

به گفته وی در تاریخ 13 آوریل سال 2029 سیارك آپوفیس از فاصله‌ای بسیار نزدیك از كنار زمین گذر خواهد كرد، اما ناسا احتمال برخورد آن با زمین در این تاریخ را رد كرده است؛ اما اگر این سیارك در زمان گذشتن از كنار زمین وارد منطقه گرانشی آن شود، مسیرش تغییر كرده و در تاریخ 13 آوریل 2036 با زمین برخورد می‌كند.

یئومان همچنین ادعای دانشمندان روسی در مورد این برخورد را بسیار نامحتمل می‌داند.

پرفسور لنوید سوكولوف از دانشگاه سنت‌پترزبورگ روسیه در گفت‌وگو با ریانووستی گفت: سیارك آپوفیس در تاریخ 13 آوریل 2029 تا فاصله 37 هزار تا 38 هزار كیلومتری زمین نزدیك می‌شود.

احتمال دارد كه این سیارك در تاریخ 13 آوریل 2036 با زمین برخورد كند. ما باید بر اساس نتایج مشاهدات بیشتر از آپوفیس به برنامه‌ریزی پرداخته و به دنبال چاره باشیم.

دانشمندان روسی 14 ماه پیش جلسه‌ای برگزار كرده و به بررسی راه‌هایی برای منحرف كردن مسیر این سیارك پرداختند. این درحالی ‌است كه دانشمندان آمریكایی شانس برخورد را ناچیز می‌دانند، اگرچه گذر این سیارك از كنار زمین با این فاصله به بروز مشكلاتی منجر می‌شود اما مسلما به ظهور آرماگدونی دیگر نخواهد انجامید.

در صورتی كه كه این احتمال ثابت شود، دانشمندان ناسا اقداماتی در جهت انحراف مسیر این سیارك انجام خواهند داد. ساده‌ترین كار این است كه یك فضاپیمای بدون سرنشین با آن برخورد كند.

 
تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

تبلیغات