تصاویری از شباهت جالب ستاره ها به شخصیت های کارتونی عکس های جالب و دیدنی از اضافه بار در برخی کشورها اولین دستگاه خودپرداز حشیش در ایالت کلرادو!! عکسلورفتن اقدام زشت این دو زن توسط دوربین مخفی + عکسآموزش پخت انواع غذاهای ترکی + تصویرپیرترین وامبت و پستاندار دنیا +عکس انتخاب چهره های سینمایی محبوب از دید مرددم تهران (عکس)دختری که در عروسی همه را حیرت زده کرد؟!! + تصاویرذکر این صلوات بسیار مجرب را از دست ندهیدکاسه‌ای مرغ و خروسی که 100 میلیارد فروخته شد! +عکسمهاجرت دیدنی و گروهی 10 هزار سفره ماهیکشف یک سنگ معدنی بسیار زیبا در ولنزولا + (عکس) مبارزه با استرس و رفع آن به همراه دکتر اوزتصاویری از زیباترین باغ های دنیاشهر دوقلوهای برزیلی !+ تصاویرتزریق نخستین خون مصنوعی به انسان! + تصاویرروش های صحیح پخت انواع غذاعوامل موثر در ارگاسم زنان چیستفرهنگ ترافیک در آمریکا در 50 سال پیش! (تصویری)این حمام از طبیعت الهام گرفته است! + (عکس)جدیدترین طراحی مبلمان خانگی به شکل قارچ + تصاویر اس ام اس های خنده دار و جدیدطراحی پیچ هایی با طرح های منحصر به فرد + تصویرجالب ترین قوانین رانندگی در نقاط مختلف دنیاتصاویری از غرق شدن کشتی در کره جنوبی با ۴۷۷ مسافر پرده‌برداری از جدید‌ترین لباس فضا نوردان + تصاویرچکیده ای از زندگی نامه حضرت فاطمه (س)
تصاویری از امضا گرفتن دختران از محمد رضا گلزاربد قیافه ترین بازیگران موفق + تصاویرزندگی بسیار عجیب و باورنکردنی این مرد با سه پا + عکساین مرد بهترین شغل جهان را دارد! + تصاویرلذت دیدن این تصاویر جذاب را از دست ندهید عشق مادربزرگ به نوه اش !+ عکس ماجرای خواندنی دختر فراری که یک شب پیش یک طلبه ماند!کاریکاتورهای جالب انصراف از یارانه نتیجه 40 سال آب ندادن به باغچه توسط این مرد (+عکس)بچه دار شدن دختر 12 ساله و پسر 13 ساله !! + عکس زندگی عجیب یک دختر داخل جسد خرس! + عکسزنان محافظ و بادی گارد ریاست جمهوری فسلطین! + تصاویر روشی وحشتناک و عجیب برای تبلیغ عسل !(+عکس)دختری که در عروسی همه را حیرت زده کرد؟!! + تصاویرشما باورتان می شود این ها کیک باشند؟ + (تصاویر)لورفتن اقدام زشت این دو زن توسط دوربین مخفی + عکس پورشه فوق العاده ۹۱۱ رنگی رنگیِ خوشگل! +عکسموفقیت جراحی نوزاد عجیب 8 دست و پایی ! + عکسپورشه طلایی سوشا مکانی دروازه بان ملی پوش فولاد +عکسعکس های جالب و خلاقانه از یخبندان شهر ونیز !!کاریکاتورهای بامزه و خنده دار روز زنبزرگترین ماهی صید شده در جهان توسط این زن + تصاویر
دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳    ساعت: ۳:۵۹
تبلیغات
www.tapcd2012.ir      www.tapcd2012.ir
جستجوی مطالب
 

زیبا ترین باغ های ایران

 هزاران سال قبل اولین محل‌های سکونت کم و بیش ثابت در جاهایی به‌وجود آمدند که انسان‌های کوچنده شروع به کشت گیاهان کردند و تا وقت برداشت محصول مجبور به توقف در محل بودند. بنابراین اولین کشاورزان برخلاف پیشینیان خود مجبور به پذیرفتن یکجانشینی شدند. در نتیجه کشاورزی و استقرار دائمی که مقدمه احداث باغ و بوستان شدند، تغییری عمده در نحوه زندگی بشر پدید آورد و به نوعی انقلاب عظیم در دوره نوسنگی (دوره پایانی عصر حجر) به وقوع پیوست.


پردیس یا همان بهشت خودمان

ایرانیان قدیم از دوران باستان گونه‌های بسیاری از درختان، گل‌ها و سبزه‌ها را می‌شناختند و با گل پیوندی پایدار داشتند. به نحوی که حتی طبق افسانه‌های کهن، منوچهر‌پیشدادی را نخستین کسی می‌دانند که در جهان به احداث و آفرینش باغ و بوستان پرداخت. اقوام ایرانی با تجربه‌ای که در زمان دراز به دست آوردند، جوی‌ها و کانال‌های بسیاری از رودهای خروشان حفر می‌کردند و دشت‌های خشک را به کشتزار و درخت‌زارها تبدیل می‌نمودند. در زمانی دیگر آب‌یاب‌های متبحر به شیوه کندن کاریز و قنات‌ها پی بردند و در این فن، گوی مهارت و سبقت را از سایرین ستاندند و با این پیشرفت نه‌تنها پیرامون سراهایشان را مزین، بلکه گرداگرد ده و شهر و بیرون باروها را نیز با بوستان‌های دل‌انگیز پوشانیدند.

با وجود این‌که دستیابی به سابقه‌ای روشن از باغ سازی ایران کار بسیار دشواری است، اما بی‌شک آغاز انتظام بخشی باغ‌ها در ایران و حتی جهان را باید در زمان هخامنشیان جستجو کرد، چراکه با توجه به قراین، ناحیه پارس که مقر فرمان‌رانی این شاهنشاهان بوده، باغ‌های مصفا و انبوه داشته است. باغ سلطنتی کوروش کبیر حدود قرن 6 قبل از میلاد با شبکه‌ای منظم و مسیری سنگفرش و آب‌روهای متعدد از نمونه‌های اولیه روی کار آمدن این پدیده در عالم است. پس از وی عموزاده‌اش داریوش اول، پایتخت بهاره‌اش، تخت‌جمشید را به جهت برپایی مراسم عید نوروز بر پا ساخت و آن را مستور از باغ‌های خرم گردانید.

نقوش متعدد درختان سرو حجاری شده روی پلکان کاخش نیز بیانگر آنند که کاخ مزبور در محوطه‌های سبز پهناوری واقع شده بود و نوادگانش هم درخصوص پی‌ریزی مقرهای حکومتی‌شان از همان رویه جدشان پیروی کردند.

چند سده بعد در دوران ساسانیان که خود را از سلاله هخامنشیان می‌دانستند، باغ‌سازی گسترش فراوانی می‌یابد و جایگاه والای طبیعت در تفکر زرتشت بویژه پرستش آب موجب گردیده، باغ قصرهایی از این دوره مانند تخت‌سلیمان در بستر طبیعی جذاب، همچون دریاچه مکان‌یابی گردند.

باغ‌های دوره اسلامی

پس از گسترش اسلام، شهرهای تاریخی همواره پذیرای حضور گسترده باغ در اشکال گوناگون خود بودند. با گرویدن ایرانیان به این دین، از همان سده‌های نخستین ترویج باغ‌سازی ایرانی تمام قلمروی استیلای اعراب را از شبه‌قاره هند تا اسپانیا فرا گرفت. به طوری که در این زمان باغ‌های گسترده‌ای با اقسامی چون سکونتگاهی، حکومتی، سکونتگاهی ـ حکومتی، میوه، باغ‌های واقع در کنار رودخانه‌ها و انواع دیگر شکل گرفتند.

نحوه حضور و ظهور این پدیده در شهرها با ابعاد بسیار متفاوتی در زندگی مردم و حاکمان، از مقیاس حیاط کوچک‌ترین خانه‌ها تا مقیاس شهر ـ پایتخت‌های مشهور دوران بسیار مورد توجه واقع شد. به این سبب شکل‌گیری شهر‌ها از اهمیت خاصی برخوردار گشتند و نه‌تنها باغ‌ها از موقعیت شهری تاثیر پذیرفتند، بلکه شهر و مجموعه‌های شهری نیز تحت‌تاثیر باغ‌ها قرار گرفتند.

در نتیجه معماری و شهرسازی در این حیطه الگویی بی‌نظیر و یگانه از باغ، معماری و شهر را در قالب شهر باغ به صورت گسترده‌ای ارائه دادند. این بدان خاطر بود که مجموعه نظام‌ها و ارکان‌های شکل‌دهنده در این قرون با رنگ و بوی جدید بروز یافتند و با مدد از آنچه از محیط در اختیار گرفتند و با در نظر داشتن اصول هندسه و هنجارهای معماری ایرانی در محدوده‌ای تعریف شده نمادی از بهشت برین را شکل بخشیدند.

معماری

مهم‌ترین ویژگی معماری پردیس‌ها و شهر باغ‌ها، انتظام چهار بخشی زمین بود که طرح کالبدی بسیار حساب شده‌ای را رقم زد. این طرح از اشکال مربع و مستطیل سود می‌جست و در پی آن کاربرد وسیع نوعی از باغ‌ها تحت عنوان چهارباغ به وقوع پیوست که طبق برخی نظرات، نتیجه ابعاد تمثیلی چهار نهر بهشتی در قرآن است.

از نگاه علمی، پیشینه این نوع باغ‌ها به دوران کوروش هخامنشی (به دلیل خصایص کاخ و باغش) و حتی قبل‌تر می‌رسند. با استناد بر کاسه‌ای سفالین کشف شده از میان رودان (2000 سال قبل از میلاد) یا حتی درفش فلزی به دست آمده از شهداد کرمان از هزاره چهارم قبل از میلاد، شواهدی از استفاده از این هندسه در باغ‌های پیشین مشهود می‌گردند. این طراحی و معماری در گذر زمان آنچنان قوام یافت که 400 سال پیش به احداث شهر باغ اصفهان انجامید؛ مجموعه‌ای از معماری، طبیعت و انسان که اوج زیبایی‌شناسی در این عرصه است.

تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

تعداد بازدید ۵۸۲۲ بار

ارسال به کلوب ارسال به فبس بوک ارسال به گوگل ارسال به فرند فید ارسال به فرند فید

ارسال این مطلب به ایمیل دوستان :
 
جدیدترین مطالب این بخش

 

مجله خبری
اولین دستگاه خودپرداز حشیش در ایالت کلرادو!! عکستصاویری از غرق شدن کشتی در کره جنوبی با ۴۷۷ مسافر فزایش یا کاهش قیمت مسکن بعد از فاز دوم یارانه هاموفقیت جراحی نوزاد عجیب 8 دست و پایی ! + عکس هشدار جدی درباره داروهای تبلیغی شبکه‌های ماهواره‌ایبا انصراف از دریافت یارانه از بیمه رایگان بهره مند شوید 3 همسایه ایران در رتبه بالاترین هزینه های نظامی در جهان بز گلپایگانی که 6 قلو زایمان کرد !+ عکس زنی که با کفش پاشنه بلند مردی را به قتل رساند !+ عکس گروگان گیری عجیب با ساتور در وسط خیابان (+ تصاویر) محرم جدیدترین سلاح ارتش جمهوری اسلامی ایران آزادی زن پرتاب کننده کفش به سمت هیلاری کلینتون (+عکس) آخرین قیمت سکه‌، طلا و ارز در بازار (+جدول) اقدام وحشیانه سعودی ها با این زن مسیحی (+عکس) اتهام به قتل کودک ۹ ماهه پاکستانی ! (+عکس) حراج نخستین ناو هواپیمابر هند (+عکس) افرادی که موفق به ثبت نام یارانه نشدن چیکار کنند ؟ دختر 15ساله عربستانی قهرمان جهاد نکاح شد!+ عکس در نظرسنجی های خلیج فارس یا خلیج ع رب ی شرکت نکنید پرسود ترین بازار در سال 2014 چیست ؟