تبلیغات

تبلیغات

یک غول پردازش گرافیکی از GIGABYTE

مجموعه : دنیای آنلاین

اگر از علاقه مندان سخت افزار و مخصوصا از عاشقان سینه چاک بازی های کامپیوتری باشید حتما در جریان کل کل ها چشم و هم چشمی های دو رقیب دیرینه بازار کارت های گرافیکی قرار گرفته اید. رقابتی که بیش از همه به نفع من و شمای مصرف کننده است. چند ماه پیش بود که شرکت ATI ( که الان در تملک AMD است) یکی از کارت های گرافیکی خود را با استفاده از دو پردازنده به بازار عرضه کرد. این کارت گرافیکی که با استفاده از دو پردازنده گرافیکی ATI Radeon HD ۴۸۷۰ تولید و به بازار عرضه شده بود توانست در بیشتر آزمایش ها قدرتمند ترین کارت گرافیکی nVIDIA با نام Geforce GTX ۲۸۰ را پشت سر بگذارد و خود را به عنوان قدرتمند ترین کارت گرافیکی بازار مطرح کند. با توجه به رقابت دیرینه این دو رقیب و همینطور سابقه nVIDIA در تولید و عرضه کارت های گرافیکی با دو پردازنده گرافیک، بسیاری از کاربران انتظار داشتند که این شرکت با سرعت هرچه تمام تر کارت گرافیک مشابهی را تولید و به بازار عرضه کند تا بتواند جایگاه خود را در صدر بازار پس بگیرد. اما پاسخ nVIDIA بسیار کند اما حساب شده بود. به روال نسل های پیشین، nVIDIA این بار نیز کارت گرافیکی را طراحی و به بازار عرضه کرده است که به جای دو پردازنده گرافیکی بر روی یک برد، از دو برد که هریک شامل یک پردازنده و حافظه مخصوص به خود هستند تشکیل شده است. این مساله باعث می شود کارت گرافیکی از نظر ظاهری با سایر محصولات این رده متفاوت باشد. هر چند از نظر پشتیبانی نیز ناسازگاری هایی وجود دارد اما انتظار می رود علیرغم ظاهر متفاوت، این کارت با بیشتر مادربردهای موجود در بازار سازگار باشد.

درست مانند محصولات قبلی nVIDIA، شرکت های زیادی اقدام به پشتیبانی از این محصول کرده و کارت های گرافیکی خود را با استفاده از آن و البته این معماری منحصر به فرد به بازار عرضه کرده اند. کارت گرافیکی که امروز می خواهیم نگاهی گذرا به آن بیاندازیم، کارت GV-N۲۹۵-۱۸I-B از گیگابایت است. این کارت دقیقا ازمعماری استاندارد nVIDIA استفاده کرده و تمامی توانایی های موجود در آن را در دسترس قرار می دهد.

درست مانند روشی که nVIDIA در کارت های گرافیکی قبلی خود مورد استفاده قرار داده بود، در این کارت نیز برای کاهش حرارت و مصرف توان کلی، فرکانس های هسته و حافظه پردازنده های گرافیکی را نسبت به قدرتمند ترین کارت گرافیکی خود کاهش داده است. از آنجایی که این کارت در حقیقت از دو کارت گرافیکی به هم چسبیده تشکیل شده است مساله حرارت و مصرف توان بیش از پیش خود را نمایان می سازد. با وجود اینکه ا N۲۹۵-۱۸I-Bاز پردازنده های سری GT۲۰۰ استفاده می کند که پردازنده هایی ۵۵ نانومتری هستند ( پروسه ساختی کوچکتر از پردازنده های ۶۵ نانومتری نسل قبل) اما حتی کاهش اندازه چیپ ها هم نتوانسته حرارت تولیدی و مصرف توان آن را تا حدی کاهش دهد که بتوانند در فرکانس پردازنده های گرافیکی GTX ۲۸۰ عمل کند. برای استفاده از تمامی توانایی های این کارت باید حالت SLI را در مادربرد خود و یا در قسمت مربوط به تنظیمات کارت گرافیکی فعال کنید. تنها در این حالت است که کارت تمامی توانایی های خود را به نمایش می گذارد. در صورتی که این حالت فعال نگردد، کارت دارای کارایی کمتر از کارت های گرافیکی سری Geforce GTX ۲۸۰ خواهد بود.

از نظر مشخصات فنی این کارت اندکی شبیه کارت های سری Geforce GTX ۲۶۰ و اندکی هم شبیه کارت های گرافیکی Geforce GTX ۲۸۰ است. فرکانس های هسته و حافظه و پهنای باند در حد پردازنده GTX ۲۶۰ بوده اما واحد های پردازش جریانی (یا همان سایه زن ها) برابر ۲۴۰ عدد برای هر پردازنده است که مشابه GTX ۲۸۰ است. فرکانس هسته گرافیکی ۵۷۶ مگاهرتز، فرکانس سایه زن ها ۱۲۴۲ مگاهرتز و فرکانس موثر حافظه برابر با ۱۹۹۸ مگاهرتز است. پهنای باند حافظه نیز ۴۴۸ بیت برای هر پردازنده است که در مجموع به ۸۹۶ بیت می رسد. مجموع حافظه در دسترس نیز برابر با ۱۷۹۲ مگابایت است که هر پردازنده گرافیکی به ۸۹۶ مگابایت آن دسترسی دارد.

از نظر شکل ظاهری همانطور که پیش از این نیز گفته شد، این کارت دارای ابعاد بزرگی است و با مصرف توانی در حدود ۲۲۰ وات از تمامی پردازنده های مدرن نیز بیشتر توان مصرف می کند. برای تغذیه این هیولا به منبع تغذیه ای با توان حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ واتی نیاز خواهید داشت. اگر تصمیم داشته باشید که دوتا از این کارت ها را در سیستم خود مورد استفاده قرار دهید نمی توانید به منابع تغذیه کمتر از ۱۰۰۰ وات حتی فکر کنید. اما یکی از مهمترین برتری های این کارت نسبت به کارت های گرافیکی نسل قبل پشتیبانی از موتور PhysX در آن است. این موتور که در ابتدا توسط شرکت Ageia درکارت های فیزیک سخت افزاری مورد استفاده قرار گرفته بود، پس از ادغام این شرکت با NVIDIA به صورت بخشی از پردازنده گرافیکی این شرکت در آمد. در حال حاظر تمامی پردازنده های گرافیکی که این موتور را در ساختمان خود داشته باشند می توانند محاسبات فیزیک را که در بازی های جدید مورد پشتیبانی قرار گرفته اند به سادگی اجرا کرده و علاوه بر توانایی ایجاد صحنه هایی کاملا طبیعی بار کاری بسیار زیادی را از روی دوش پردازنده بردارند.

کارت گرافیکی GV-N۲۹۵-۱۸I-B کارتی استاندارد از گیگابایت است که دارای خصوصیاتی مشابه کارت های مرجع ارایه شده از سوی nVIDIA است. هر چند شاید این گونه کارت های گران قیمت به دلیل قیمت بالا برای بسیاری از مصرف کنندگان سطح متوسط در دسترس نباشند اما کاربران حرفه ای که به تمام توانایی های آن نیاز دارند می توانند نیاز های خود را با قیمتی هر چند بالا اما مناسب برای این سطح از کارایی، برآورده کنند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات