تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

ارگونومي کار با رايانه

مجموعه : دنیای آنلاین
ارگونومي کار با رايانه

اگر شما با كامپیوتر كار می‌‌كنید كه موجب می‌شود  ساعات زیادی را پشت میز كارتان بگذرانید، احتمال این‌كه در پایان روز در ناحیه پشت و گردن احساس گرفتگی یا درد داشته باشید، زیاد خواهد بود.

 


    كار كردن به شیوه نشسته همراه با حركات تكراری و این‌كه مدت طولانی در یك حالت قرار بگیرید دردهای مختلفی در بدن شما ایجاد می‌كند كه درصورت تغییر رویه ندادن به شكل مزمن در خواهد آمد.
    زمانی كه در هنگام كار با كامپیوتر بدن بیش از حد به جلو خم شده باشد، شانه و عضلات گردن قادر به نگه داشتن وزن سر نیست و به یاد داشته باشید كه بیشتر دردهای ناحیه گردن و پشت كه هنگام كار با كامپیوتر عارض می‌شوند، به دلیل قرارگرفتن نادرست بدن روی صندلی و پشت میز است. هنگام كار پشت خود را تا حد امكان صاف نگه دارید، از خم شدن روی صفحه كلید بپرهیزید حتی می‌توانید یك یادداشت كوچك روی صفحه مانیتور كامپیوتر نصب كنید و هر بار با دیدن آن طرز نشستن خود را تنظیم كنید (یك راه‌حل ساده برای عادت كردن به صاف نشستن نزدیك كردن بدن و صندلی به میز است) با جابه‌جا كردن مانیتور بر روی میز بهترین وضعیت را برای آن انتخاب كنید كه احتیاج نباشد برای كار با كامپیوتر بدن را در حالتی غیر از حالت صاف و عادی خود قرار دهیم. البته در صورتی كه میز كار شما طوری است كه مجبورید مانیتور را در گوشه از آن قرار دهید، می‌توانید هنگام كار با كامپیوتر با جابه‌جایی صندلی به یك وضعیت مناسب دست یابید.
    

ارگونومي کار با رايانه


    
    چند نكته در مورد كاربران كامپیوتر:
    1- در صورتی كه درخشندگی صفحه مانیتور شما زیاد است، آن را تنظیم كنید و در صورت لزوم از عینك ضد اشعه استفاده نمایید.
    2- در طول كار با كامپیوتر با تمركز روی هر چیز دیگری به جز صفحه رایانه چشم‌ها را در حالت استراحت و آرامش قرار دهید.
    3- پلك بزنید. بسیاری از كاربران كامپیوتر حتی به اندازه كافی پلك نمی‌‌زنند، این امر منجر به خشك شدن چشم و مشكلات دیگری می‌شود.
    4- در صورتی كه زیاد تایپ می‌كنید، از نگهدارنده كاغذ استفاده كنید.
    5- مچ شما نباید در حالت خم قرار گیرد و در زمان استفاده از كیبورد، موس و سایر وسایل ورودی مچ باید در امتداد ساعد باشد تا دچار عوارض مزمن در مچ دست نشوید.
    6- بازوها و آرنج‌ها زمانی آرامش دارند كه نزدیك بدن باشند.
    7- در فاصله زمانی 45 دقیقه تا یك ساعت از جای خود بلند شوید، چند قدم راه بروید و نرمش كنید. به این كار كه در كل سه تا پنج دقیقه در هر نوبت طول می‌كشد، به چشم وقت تلف كردن نگاه نكنید. در طول زمان متوجه خواهید شد كه این كار دو فایده مهم دارد:
    الف)‌ بازده كاری شما را بیشتر می‌كند.
    ب) از اضافه‌وزن شما جلوگیری می‌كند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات