تبلیغات

تبلیغات

مايکروسافت هم با HD DVD وداع کرد

مجموعه : دنیای آنلاین
مايکروسافت هم با HD DVD وداع کرد

مایکروسافت، غول نرم‌افزاری آمریکا، هم از فن‌آوریHD دست کشید. بدین ترتیب شرکت سونی با (Blu-ray) یکه‌تاز رقابت فرمت‌های جدیدتر از DVD شد. چندی پیش شرکت توشیبا کناره‌گیری خود را از این بازار اعلام کرده بود.

 

مایکروسافت به همراه شرکت‌های اینتل، NEC و توشیبای ژاپن، تولیدکنندگان فرمت HDDVD بودند. در سوی دیگر این رقابت، فرمت Blu-ray با پشتیبانی شرکت‌هایی همچون هیتاچی، ال‌جی، پاناسونیک، فیلیپس، پایونیر، سونی و … قرار دارد که بعدها شرکت‌های اپل و دل نیز به جمع این کنسرسیوم پیوستند.

چندی پیش شرکت‌های معتبر فیلم‌سازی‌هالیوود، همچونSonyPictures ، WaltDisney،FoxCentury ،Twentieth و چند شرکت دیگر، برای تبلیغ فیلم‌های خود به سراغ فرمت  Blu-ray رفتند. در ادامه نیز شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای Wal-Martتیر خلاص خود را به HDDVD زد و تنها به فروش دستگاه‌‌های پخش فرمتBlu-ray پرداخت. در این زمان بود که توشیبا کناره‌گیری خود را از رقابت اعلام کرد.

HD DVD چیست؟

(HighDensityDigitalVersatileDisc ( HDDVD  یک فرمت برای داده‌های دیجیتالی تصویری است. این فرمت بین سال‌های ۲۰۰۵ تا فوریه ۲۰۰۸ در کنار فرمت‌های Blu-rayDisc و VMD به‌عنوان یکی از فرمت‌های جدیدتر از DVD به بازار ‌آمد. این فرمت توسط کنسرسیومی از چند شرکت، همچون توشیبا، اینتل، ان‌ای‌سی، مایکروسافت و آی‌بی اِم تولید و عرضه می‌شد. در ۳۱ مارس ۲۰۰۶ نخستین دستگاه پخش فرمت HDDVD از سوی شرکت توشیبای ژاپن و با نام تجاری HD-XA وارد بازار شد.

و اماBlu-ray ؟

این فرمت نیز همچون HD یک فرمت تصویری است. نام آن از واژه‌ انگلیسی BlueRay گرفته شده و غلط املایی آگاهانه‌ موجود در نام، آن‌را به نام تجاری این محصول بدل کرده است.

دیسک بلو رِی در سه نوع: فقط خواندنی، یک‌بار قابل رایت و دیسک با قابلیت رایت چندباره به بازار عرضه می‌شود. این دیسک ۱۲ سانتی‌متر قطر دارد و می‌توان روی آن به‌صورت یک‌لایه ۲۷ و دو لایه ۵۴ گیگابایت اطلاعات ذخیره کرد. شرکت TDK موفق به ذخیره ۱۰۰ گیگابایت به‌صورت چهار لایه و ۲۰۰ گیگابایت به‌صورت شش‌لایه روی یک دیسک بلو رِی شده است. البته این تجربه در حد آزمایشگاهی است و عرضه‌ انبوه آن به بازار اندکی دور از انتظار به‌نظر می‌رسد. فرمت VMD نیز سومین فرمت جدیدتر از DVD است که صورت اختصاری اصطلاح VersatileMultilayerDisk بوده و به‌صورت تئوری قابلیت ذخیره ۱۰۰ گیگابایت اطلاعات را بر روی یک دیسک دارد. این فرمت طوری طراحی شده که دستگاه‌های معمولی DVD‌خوان هم دیسک‌های آن را پخش می‌کنند.

تبلیغات