تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

شناسنامه‌ های جدید + عکس

مجموعه : مجله خبری
شناسنامه‌ های جدید + عکس

ایسنا: سازمان ثبت احوال كشور از اواسط سال گذشته اقدام به تغییر و تعویض شناسنامه‌های ایرانیان كرد و به این ترتیب شناسنامه‌های قرمز رنگ ایرانیان پس از چندین دهه با تغییراتی در ظاهر، جای خود را به شناسنامه‌های رایانه‌ای می‌دهند.

 

شناسنامه‌های جدید كه در اندازه و شكل شبیه «گذرنامه» است، بر اساس گروه سنی زیر 15 سال و بالای 15 سال به دو رنگ سبز و قرمز صادر می‌شود.

 

سازمان ثبت احوال در فاز اول این طرح برای نوزادان اقدام به صدور شناسنامه‌های رایانه‌ای كرد این شناسنامه‌ها با جلدی به رنگ سبز و بدون فضای عكس صادر می‌شود.

 

همچنین ثبت احوال در این مرحله برای آن دسته از متقاضیانی كه با رسیدن به سن 15 سالگی برای عكس‌دار كردن شناسنامه خود مراجعه كنند نیز شناسنامه‌هایی با جلد قرمز صادر می‌كند.

 

بر اساس گزارش ایسنا، شناسنامه‌های جدید از نظر اطلاعات مندرج تفاوتی با شناسنامه‌های قبلی ندارند و تنها فضایی برای ثبت كد ملی دارد كه پیش از این در شناسنامه‌های قبلی نبود.

 

در حال حاضر علاوه بر دو گروه فوق، اولویت اول تعویض شناسنامه برای کسانی است که شناسنامه آن‌ها دچار تغییرات مشخصات سجلی است و یا از درجه اعتبار ساقط شده است، مانند آب خوردگی، پارگی و یا مواردی که شناسنامه باید تعویض شود و مهمتر از همه فقدان شناسنامه است.

 

ناظمی اردكانی ـ رییس سازمان ثبت‌احوال ـ نیز در گفت‌وگو با ایسنا در این باره گفت: تعویض شناسنامه ایرانیان به صورت تدریجی و به صورت استان به استان طی مدت زمان پنج‌ساله انجام می‌شود.

 

وی اظهار كرد: امكان جعل شناسنامه‌های جدید به دلیل قابلیت‌های امنیتی كه دارد، نزدیك به صفر است.

 

رییس سازمان ثبت احوال همچنین از تعیین زمان‌بندی دقیق تعویض شناسنامه ایرانیان در قالب آیین‌نامه‌ای برای ارائه به هیات دولت خبرداد و افزود: این آیین‌نامه كه بر اساس بند دال ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه تنظیم می‌شود، مراحل نهایی خود را پشت سر می‌گذارد و بزودی برای تصویب نهایی به هیات دولت ارسال خواهد شد.

 

كرمی ـ معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت‌احوال ـ هم ارتقای ضریب ایمنی و امنیتی شناسنامه‌ها و درج مشخصات سجلی و هویتی افراد بصورت ماشینی را از ویژگی‌های شناسنامه‌های جدید برشمرد و افزود: وجود لمینیت و الصاق هولوگرام در صفحه اول شناسنامه‌های رایانه‌ای از دیگر ویژگی‌های این شناسنامه‌هاست.

 

وی ادامه داد: به دلیل تکنولوژی بکار رفته در نوع طراحی، چاپ و صدور شناسنامه‌های قدیمی امکان آسیب پذیری و جعل آن نیز وجود داشت که این موضوع باعث بی‌اعتمادی مردم نسبت به اسناد و مدارک ثبت احوال می‌شد.

 

كرمی همچنین استفاده از کاغذهای مخصوص و حساس به مواد شیمیایی، استفاده از نخ امنیتی سه رنگ و نیز درج شماره مسلسل و سری شناسنامه در تمام صفحات بصورت پرفراژ را از دیگر ویژگی‌های شناسنامه‌های جدید عنوان کرد.

 

شناسنامه‌ های جدید + عکس

شناسنامه‌ های جدید + عکس

 
 
 

تبلیغات