تبلیغات

تبلیغات

آیا خواص گیاه آلوئه‌ورا را می دانید ؟!

آیا خواص گیاه آلوئه‌ورا را می دانید ؟!
 
 
گیاه آلوئه‌ورا متعلق به مناطق گرم آفریقایی است. این گیاه در زمان‌های قدیم در اروپا، یونان و رم به عنوان مرهم زخم‌های حاد استفاده می‌شده است. شیره این گیاه بسیار خنك و شفابخش است. امروزه برای التیام سوختگی‌، التهاب‌ و زخم‌های پوستی از شیره آن استفاده می‌شود. همچنین برگ این گیاه یك پاك كننده قوی است.  

به گزارش تکناز در ایران این گیاه را به نام‌های: صبر زرد، صبر تلخ یا شاخ بزی می‌شناسند. نام‌های دیگر این گیاه لاله بیابان، گیاه جاودانگى، گیاه دارویى و گیاه ملکه است.

قسمت‌های قابل استفاده گیاه: ژل، برگ‌ها

عناصر سازنده گیاه: پلی‌ساکاریدها، آلوئین، آنتی اكسیدان‌ها، آل‌رامینوز، گلوكرونیك اسید و آرابینوز

موارد استفاده: تسكین دهنده، پاك‌سازی كننده، تونیك، ترمیم كننده زخم‌ها، آنتی باكتریال، قابض، ضد قارچ، خون بند و تسكین دهنده

نحوه استفاده از گیاه:

برای استفاده از ژل داخل گیاه، شیاری روی پوسته برگ ایجاد كرده و غشای گیاه را باز كنید. ژل داخل آن را خارج كرده و مستقیما استفاده كنید. همچنین می‌توانید به‌وسیله چاقویی روی غشای برگ را برش دهید تا ژل از آن خارج شود. ژل این گیاه دارای خاصیت آنتی باكتریال است و می‌توانید آن را مستقیما روی سوختگی‌ها، عفونت‌های قارچی، سوختگی ناشی از پوشك بچه و آفتاب، پوست‌های خشك، زخم‌ها، جای نیش حشرات، اگزما، نشانه‌های حساسیت پوستی و هر نوع ناراحتی پوستی دیگر قرار دهید تا مداوا شود.  

همچنین ژل داخل گیاه، مصرف خوراکی داشته و می‌توان آن را به صورت آبمیوه یا كمپوت نیز مصرف كرد.

كپسول‌: كپسول آلوئه‌ورا به‌صورت صنعتی از پودر برگ آن تولید می‌شود. 100 تا 500 میلی‌گرم از آن، برای درمان یبوست مفید است.

همچنین برای رشد مو می‌توانید 2 قاشق چای‌خوری از ژل آلوئه‌ورا را با نصف فنجان بابونه تركیب كرده و از آن به‌عنوان نرم كننده، برای مو استفاده كنید.

نحوه كاشت و تولید گیاه:

این گیاه را در خاكی شنی و در معرض نور كامل خورشید بكارید و به‌خوبی آن را آبیاری كنید. برای كاشت این گیاه می‌توانید از روش قلمه استفاده كنید. برگ گیاه را از قسمتی به‌صورت افقی ببرید و قسمت جدا شده را در خاك بكارید. همچنین می‌توانید بذر این گیاه را در بهار یا اوایل تابستان در دمای 21 درجه سانتی‌گراد در خاك بكارید. این گیاه را می‌توانید در مناطق معتدل داخل خانه پرورش دهید، اما بهتر است در تابستان بیرون از خانه نگه داشته شود.  این گیاه به‌صورت وحشی و خود رو در مناطق گرمسیری می‌روید.

می‌توانید در طول سال ژل و برگ این گیاه را برداشت كنید.

هشدار: از مصرف خوراكی  آلوئه‌ورا در دوران بارداری خودداری كنید.

برگ‌ها: برگ‌های آلوئه‌ورا با ضخامت 5 تا 10 سانتی‌متر بلند و نیزه‌ای شكل هستند. رنگ آنها سبز طوسی است و گاهی نقاط قرمزی روی برگ‌های جوان آن دیده می‌شود.

محلول آلوئه‌ورا و گل رز:

این محلول از گلاب و روغن شمعدانی تهیه می‌شود. آلوئه‌ورا و گلاب هر دو ماده‌ای لطیف و خنك هستند كه محلول آنها سبب شفاف شدن پوست‌های كدر و فرسوده می‌شود. برای‌اینكه این محلول در آب‌وهوای گرم تازه بماند می‌توانید بطری‌ آن را در یخچال نگهداری كنید. این محلول برای تحریك حواس بسیار مفید است.

مواد لازم برای تهیه محلول:

یك چهارم فنجان آب مقطر

2 قاشق چای‌خوری آب آلوئه‌ورا

2 قاشق چای‌خوری گلاب

3 قطره روغن گل رز

3 قطره روغن شمعدانی

1 قطره روغن نعنای هندی

نحوه تهیه محلول:

تمام مواد را با هم تركیب كنید.

محلول را در یك بطری شیشه‌ای تیره و كاملا تمیز بریزید و قبل از هر بار استفاده بطری را خوب تكان دهید تا محلول در هم تركیب شود. این محلول را می‌توانید تا 2 ماه نگهداری كنید.

محلول آلوئه‌ورا و كندر:

روغن كندر ماده‌ا‌ی قابض است و تاثیرات مفیدی روی پوست دارد. تركیب این روغن با روغن مركباتی مانند ترنج محلولی معطر را به‌وجود می‌آورد كه سبب شادابی هر نوع پوستی می‌شود. از این محلول می‌توانید به عنوان ماده انرژی‌زا استفاده كنید.

مواد لازم برای تهیه محلول:

پنج و نیم قاشق غذاخوری آب مقطر

2 قاشق چای‌خوری آب آلوئه‌ورا

1 قاشق چای‌خوری آب گل اسطو‌خودوس

4 قطره روغن كندر

2 قطره روغن ترنج

2 قطره روغن پرتقال

نحوه تهیه محلول:

تمام مواد را با هم تركیب كنید.

محلول را در یك بطری شیشه‌ای تیره و كاملا تمیز بریزید و قبل از هر بار استفاده بطری را خوب تكان دهید تا مواد داخل محلول كاملا تركیب شود. این محلول را می‌توانید به مدت 2 ماه نگهداری كنید.

 

تبلیغات