تبلیغات

تبلیغات

چهارمين كنفرانس بين‌المللي حمايت از فلسطين به كار خود پايان داد

مجموعه : مجله خبری

خبرگزاری فارس: چهارمین كنفرانس بین‌المللی حمایت از فلسطین مظهر مقاومت؛ غزه قربانی جنایت با صدور بیانیه‌ای با محوریت تأكید بر لزوم حمایت از مبارزه و مقاومت در سایه وحدت گروههای فلسطینی در تهران به كار خود پایان داد.

چهارمين كنفرانس بين‌المللي حمايت از فلسطين به كار خود پايان داد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس چهارمین كنفرانس بین‌المللی حمایت از فلسطین مظهر مقاومت؛ غزه قربانی جنایت دقایقی پیش با صدور بیانیه‌ای به كار خود پایان داد متن این بیانیه به شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
ما شركت‌كنندگان در چهارمین كنفرانس بین‌المللی حمایت از فلسطین مظهر مقاومت؛ غزه قربانی جنایت و بنابه دعوت مجلس شورای اسلامی در روزهای 14 و 15 اسفندماه سال 1387 هجری شمسی (4 و 5 مارس 2008 میلادی) با شركت رئیسان و هیأتهای پارلمانی، علما، اندیشمندان و شخصیت‌های مبارز كشورهای مختلف جهان، با هدف حمایت و پشتیبانی همجانبه از ملت فلسطین و مقاومت قهرمانانه این ملت در برابر رژیم صهیونیستی در تهران برگزار گردید.
با تبریك پیروزی مقاومت قهرمانانه و پایداری اسطوره‌ای ملت فلسطین در تهاجم 22 روزه غزه.
با تصبیق اینكه تهاجم گسترده رژیم صهیونیستی به نوار غزه كه براساس قواعد حقوق بشر و كنوانسیون چهارم ژنو، به دلیل استفاده از سلاح‌های ممنوعه، مصادق جنایت جنگی و نابودی دسته جمعی محسوب می‌شود، با حمایت از مبارزات و مقاومت ملت فلسطین برای استیفای حقوق طبیعی، مسلم و شناخته شده خود در تعیین سرنوشت، تشكیل دولت یكپارچه فلسطین در كلیه سرزمین‌های فلسطین اشغالی و نیز حقوق انكارناپذیر و غیرقابل مذاكره آوارگان و پناهندگان فلسطینی در بازگشت به خانه و سرزمین اجدادی خود.
با گرامیداشت یادو خاطره شهدای فلسطین خصوصاً شهدای اخیر تهاجم رژیم صهیونیستی به نوار غزه،
در موارد ذیل تأكید می‌نماییم:
1- با اعتقاد به اینكه كلیه ابتكارات منطقه‌ای و بین‌المللی ارائه شده در دهه‌های گذشته برای حل و فصل مسئله فلسطین، به دلیل عدم توجه به ریشه‌های اصلی رویارویی یعنی اشغال سرزمین فلسطین توسط صهیونیست‌ها ناكام مانده، بر ضرورت برگزاری یك همه‌پرسی با مشاركت تمامی فلسطینیان و صاحبان حق قانونی در فلسطین اعم از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان، برای انتخاب ساختار نظام خود تأكید می‌نماییم.
2- مسئله فلسطین عنوان فراگیر به مسئله اصلی امت بوده و براین اساس مسلمانان، اعراب و آزادگان جهان، مسئولیت سازمان‌دهی تمامی توانمندی‌ها برای حفظ این مسأله در اولویت نخست خود را برعهده داشته و مؤظفند از هرگونه عقب‌نشینی در این خصوص و مشغول شدن به مسائل دیگر پرهیز نمایند.
3- با تأكید براینكه دشمن اصلی امت اسلامی، رژیم نژادپرست صهیونیستی می‌باشد امت اسلامی مؤظف است راهبردهای خود را براساس این واقعیت تنظیم نموده و با جدیت در برابر طرح‌های فریبكارانه‌ای ایستادگی نماید كه درصدد است دشمنی غیر از دشمن صهیونیستی ایجاد نموده، جهت‌گیری صحیح رویارویی را از مسیر خود منحرف و امت اسلامی درگیر رویارویی‌های دروغینی نماید كه تنها در خدمت دشمن صهیونیستی خواهد بود.
4- اقدامات رژیم صهیونیستی را در كشتار گسترده غیرنظامیان بویژه زنان، كودكان و سالخوردگان، تخریب زیرساخت‌های اقتصادی، ترور سازمان‌یافته و هدفمند مبارزان مقاومت فلسطین در جنگ اخیر غزه به اوج خود رسید به شدت محكوم می‌نماییم.
5- حمایت بی‌قید و شرط و مستمر دولت آمریكا از رژیم صهیونیستی و جنایت‌های آشكار آن را محكوم و اعلام می‌نماییم تعهد بی‌قید و شرط رئیس جمهور جدید آمریكا به امنیت اسرائیل در حكم دفاع از تروریسم دولتی ظلم و زورگویی و قتل‌‌عام صدها مرد و زن و كودك فلسطینی و استمرار كژ‌راهه دوران بوش علی‌رغم طرح شعار تغییر می‌باشد.
6- از جامعه جهانی می‌‌خواهیم تا به فوریت، كلیه اقدامات لازم را برای خاتمه محاصره 3 ساله نوار غزه و باز كردن راههای زمینی، هوایی و دریایی آن را به عمل آورند. همچنین از اتحادیه عرب می‌خواهیم با برعهده گرفتن مسئولیت‌های خود، قطعنامه‌های مصوب اتحادیه در خصوص رفع محاصره غزه را اجرا نماید؛ در این خصوص بویژه از مصر می‌خواهیم گذرگاه رفح را به صورت كامل و دائم برای عبور آزادانه كالا و افراد باز نماید، در غیر این صورت مسئولیت بازتاب‌های بسته ماندن این گذرگاه، متوجه این كشور خواهد بود.
7- با تأكید مجدد بر حق طبیعی و قانونی ملت فلسطین برای مقاومت در برابر اشغال و اعلام اینكه مقاومت تنها راه‌حل كارآمد برای احقاق حقوق ازدست رفته ملت فلسطین است از پارلمان‌های كشورهای جهان دعوت می‌نماییم قوانین ملی لازم جهت پشتیبانی همه جانبه از مبارزات ملت فلسطین را تصویب كنند.
8- همایش، پشتیبانی خود را از تمامی تلاش‌ها برای تحقق وحدت ملی فلسطین و بازسازی و فعال نمودن سازمان آزادیبخش فلسطین براساس توافق فلسطینیان و برنامه سیاسی كه حق ملت فلسطین را برای مقاومت و آزادی سرزمین خود را محفوظ دارد اعلام می‌نماید.
9- كلیه اقدامات و برنامه‌ای رژیم صهیونیستی برای یهودی‌سازی بیت‌المقدس و از بین بردن آثار و مقدسات اسلامی و مسیحی، تغییر بافت و تركیب جمیعتی،‌ تداوم شهرك‌سازی و تهدیدات مكرر علیه مسجد‌الاقصی، قبه الاصخره و انجام عملیات حفاری در زیر آن و نیز احداث و توسعه شهرك‌های صهیونیست‌نشین و ساخت دیوار نژادپرستانه در كرانه باختری كه مظهر آپارتاید و خلاف‌نظر دیوان بین‌المللی لاهه و قطعه‌نامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل است را قویاً محكوم نموده و انزجار خود را تصمیم رژیم صهیونیستی برای تخریب 88 منزل در منطقه بوستان قدس اعلام می‌داریم.
10- بازداشت و اسارت ضدانسانی هزاران فلسطینی در بند در زندان‌های رژیم صهیونیستی از جمله دكتر عزیز الدویك رئیس مجلس قانون‌گذاری و 42 تن از نمایندگان و وزرای دولت منتخب فلسطین و همچنین رهبران و مبارزان گروههای مقاومت را محكوم نموده، آزادی بی‌قید و شرط و فوری همه آنان را خواستاریم.
11- از تمامی دولت‌ها، پارلمانها، و نهادهای مسئول بین‌المللی می‌خواهیم در اجرای تعهدات حقوقی و بین‌المللی خود جهت پایان دادن به فرهنگ بی‌كیفری، اقدامات لازم را برای رسیدگی و تعقیب عامرین و مباشرین جنایت جنگی در فلسطین و محاكمه آنها در دادگاههای صالحه ملی و بین‌المللی به عمل آورد.
12- بر ضرورت تحقیق پیرامون كاربرد سلاح‌های ممنوع و تأثیرات انسانی و زیست‌محیطی آن و نیز انباشت سلاح‌های كشتار جمعی و زرادخانه هسته‌ای رژیم صهیونیستی توسط مجامع ذی‌ربط بین‌المللی، كمیسیون‌های حقیقت‌یاب و سازمان‌های مستقل تأكید نموده خواستار آن هستیم كه این جنایت در دادگاههای صالح ملی و بین‌المللی مورد رسیدگی و تعقیب قرار گیرد.
13- با تقدیر از اقدامات قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران جهت تعقیب جنایتكاران رژیم صهیونیستی و تشكیل پرونده و رسیدگی به شكایات قربانیان این جنایات كه درخواست جلب تعدادی از فرماندهان و عامران این جنایت به مراجع ذی‌ربط از تمام كشورهای اسلامی و آزاده جهان می‌‌خواهیم ضمن تشكیل پرونده، اقدامات مشابه در راستای تعقیب و محاكمه متهمین به جنایات ارتكاب یافته در غزه به عمل آورند.
14- از كلیه دولتها درخواست می‌شود به منظور اجرای تعهدات حقوقی بین‌المللی خود جهت پایان دادن به فرهنگ كیفری طبق مقررات حقوق بین‌الملل، اقدامات لازم را برای رسیدگی به تعقیب عامرین و مباشرین جنایات ارتكابی در غزه به عمل آورند تا رهبران و فرماندهان نظامی رژیم صهیونیستی به خاطر ارتكاب جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل‌كشی مورد محاكمه و پیگرد قرار گیرد.
15- از دولت‌ها و ملت‌های اسلامی و آزادی‌خواه جهان می‌خواهیم در راستای كمك به ملت فلسطین، كالاها و شركت‌های صهیونیستی را تحریم و هرگونه مناسبات سیاسی و دیپلماتیك و اقتصادی و فرهنگی و ورزشی و رسانه‌ای خود را با این رژیم قطع نمایند. همچنین از كلیه پارلمان‌های جهان می‌خواهیم قوانین لازم در این خصوص تصویب نموده و در صورت وجود كمیته‌های دوستی پارلمانی با كنیست رژیم اشغالگر فوراً آنها را منحل و روابط پارلمانی خود را با این رژیم قطع كنند.
16- ضمن استقبال از تحریم آكادمیك رژیم صهیونیستی توسط برخی از مؤسسات علمی و دانشگاهی جهان از سایر مؤسسات ذی‌ربط می‌خواهیم در واكنش به جنایات مستمر رژیم صهیونیستی به روند تحریم این رژیم بپیوندند.
17- از حمایت به یادماندنی افكار عمومی جهان از مردم غزه و نیز نقش برجسته علمای دینی، فرهیخته‌گان و رسانه‌ها در جلب حمایت از ملت فلسطین و محكومیت جنایت‌های رژیم صهیونیستی تقدیر می‌نماییم.
18- ضمن تقدیر از مواضع كشورهای حامی آرمان فلسطین و مقاومت در طول جنگ 22 روزه غزه، سیاست‌های قدرت‌های بزرگ از جمله آمریكا و برخی هم‌پیمانان آن نسبت به نسل‌كشی فلسطینیان در غزه را محكوم می‌كنیم.
19- در روز غزه و فلسطین یاد مردان و رهبرانی چون امام غایب سیدموسوی صدر كه جان خویش را در راه مسأله فلسطین و تأمین حقوق ملت فلسطین قربانی نموده و اینك میدان‌های مقاومت از وجود آنان بی‌بهره است، گرامی داشته و خواهان روشن شدن این مسأله و بازگشت ایشان به میدان جهاد و فداكاری می‌باشیم.
20- از مبارزات ملت و مقاومت قهرمانانه لبنان بویژه حزب‌الله علیه اشغالگران صهیونیست برای آزادی بخش‌های باقیمانده خاك این كشور از جمله مزارع شبعا و تپه‌های كفر شوبا حمایت می‌نماییم همچنین از موضع دولت سوریه مبنی بر ضرورت آزادی‌سازی تمامی سرزمین‌های اشغالی این كشور پشتیبانی می‌كنیم.
21- با توجه به وضعیت حساس كنونی بر ضرورت وحدت امت اسلامی تأكید نموده و از دولت‌ها و ملت‌های اسلامی و كلیه نخبگان جهان اسلام می‌خواهیم با پرهیز از اختلافات در زمینه‌های مذهبی، طائفه‌ای و سیاسی، مانع موفقیت طرح‌های امپریالیستی و صهیونیستی برای تفرقه امت اسلامی گردند.
22- ضمن برابر دانستن صهیونیسم با نژادپرستی از مصوبات اجلاس دوربان 2001 مبنی بر ضرورت احیای قطعنامه 3379 مجمع عمومی سازمان ملل حمایت و بر ضرورت تأیید مجدد مصوبات گذشته در اجلاس آتی آوریل 2009 ژنو (دوربان 2) تأكید می‌نماییم.
23- به منظور پی‌گیری مصوبات كنفرانس و تحقق اهداف آن، تأسیس كمیته عالی پیگیری به ریاست دبیركل و عضویت 10 نفر را اعلام نموده و از این كمیته می‌خواهیم با پیگیری و اجرای تمامی توصیه‌ها و مصوبات كنفرانس نتیجه اقدامات خود را به دبیرخانه دائم در تهران و كنفرانس آتی گزارش نماید.
24- ضمن اعلام (یوم‌النكبه) به عنوان روز جهانی بازگشت از كمیته عالی پیگیری می‌خواهیم سالیانه مجموعه‌ای از فعالیت‌های مردمی، سیاسی، فرهنگی و تبلیغی برای زمینه‌سازی بازگشت كلیه آوارگان فلسطینی به سرزمین و موطن اصلی خود را سازماندهی و ثبت این مناسبت در تقویم مناسبت‌های جهانی سازمان ملل متحد را پیگیری نماید.
25- با دعوت از تمامی دولت‌های جهان جهت كمك به بازسازی غزه از كمیته عالی پیگیری می‌خواهیم ضمن تأسیس صندوقی با عنوان صندوق مردمی بازسازی غزه، اقدامات و پیگیری‌های لازم را جهت جمع‌آوری كمك‌های سخاوتمندانه مردمی به این صندوق به عمل آورده با اقدامات محاسبه شدن مانع سواستفاده از اموال جمع‌آوری شده جهت بازسازی و سیاسی نمودن آن با هدف تحمیل شروط و فشارهای سیاسی بر مردم و مقاومت فلسطین گردند.
26- با تقدیر از روحیه جهادی، متعالی و حافظ مسأله فلسطین كه حضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای همواره به بهترین شكل بازگوكننده آن می‌باشند ضمن تأیید محتوای آن خواهان ثبت سخنرانی ایشان در افتتاحیه این همایش به عنوان سند رسمی اجلاس و قرار گرفتن آن به عنوان برنامه عمل مرحله آینده می‌باشیم.
27- با ادای احترام به روح بلند حضرت امام خمینی (ره) و تأكید بر گرامیداشت آخرین جمعه ماه مبارك رمضان كه از سوی ایشان به عنوان روز جهانی قدس اعلام گردیده است از تلا‌ش‌های همه‌جانبه رهبری، رئیس‌جمهوری، رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی،‌دولت و ملت ایران در حمایت از آرمان فلسطین و دیگر مسائل عادلانه و كمیته برگزاركننده این همایش تقدیر و تشكر می‌نماییم.
به گزارش فارس، متن كامل این بیانیه توسط حجت‌الاسلام محتشمی‌پور در دقایق پایانی كنفرانس بین‌المللی حمایت از فلسطین قرائت شد و در پایان این همایش نیز آیاتی از كلمه‌الله مجید توسط قاری بین‌المللی قرائت شد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات