تبلیغات

تبلیغات

مواضب این مهمانان ناخوانده‌ باشید !+ عکس

مجموعه : مجله خبری
مواضب این مهمانان ناخوانده‌ باشید !+ عکس
نتیجه تلاش برای امحای میلیون‌ها موش ، تنها دو هزار لاشه در ماه است
 
در همه جای دنیا استفاده از روش‌ها و ابزارهای مختلف مکانیکی، شیمیایی، فیزیکی خشن و حذف کننده و بیولوژیک و حتی جنگی برای حذف جانوران موزی از جمله موش‌ها معمول است اما در هیچ یک از کشورها نتوانسته‌اند به طور کامل و حتی موثر این جمعیت مزاحم را کنترل کنند و این عدم موفقیت در مورد کشور ما نیز صادق است.
 
مهمانی ناخوانده‌اند اما بیشتر از مهمانان دعوتی از آنها پذیرایی می‌کنیم، از همان غذای چرب و پر ویتامینی که با هزار سختی به دست می‌آوریم تا به شکم بچه‌هایمان برود، به آنها هم می‌دهیم.

هر روز فضای بیشتر و راحت‌تری را برایشان فراهم می‌کنیم و اگر در گذری و کوچه و خیابانی هم با آنها برخوردی کنیم راهمان را کج می‌کنیم تا با آنها تداخلی نداشته باشیم و آنها در سلامت کامل بگذرند و خلاصه ما مردم شهر تهران همه دست به دست هم داده‌ایم تا خانواده «کوچک و آسیب‌پذیر و گرسنه» موش‌ها تبدیل به خانواده‌ای «میلیونی و قوی» شوند و هیچ دستی قادر به کنترل و حذف آنها نباشد.

مواضب این مهمانان ناخوانده‌ باشید !+ عکس

گویا موش‌ها موجودات مهمی هستند چرا که صحبت در مورد موش‌ها، کنترلشان، امحای آنها در هر شکل صورت گرفته، تعدادشان، محلشان و حتی لاشه‌هایشان جزو موضوعاتی است که به همین راحتی‌ها آماری از آن در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌گیرد.

محمد هادی حیدرزاده که سال گذشته رییس ستاد محیط‌ زیست شهرداری تهران بود در مورد آمار موش‌های تهران گفته بود: برخی آمارهای تایید نشده از وجود شش تا 10 موش به ازای هر شهروند ساکن تهران خبر می‌دهد. اگر این آمار درست باشد باید تهران را یکی از پرموش‌ترین کلانشهرهای دنیا دانست، چرا که بر این اساس یعنی در این شهر دست‌کم 50 تا 60 میلیون موش وجود دارد، اگرچه موش‌های تهرانی زیاد هستند اما به نظر نمی‌رسد تعدادشان در این حد باشد.

نتیجه تلاش برای امحای میلیون‌ها موش ، تنها دو هزار لاشه در ماه است

امیر حسن جعفری ورامینی – قائم مقام ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اعلام اینکه ماهانه در 22 منطقه شهرداری تهران به طور میانگین 500 کیلوگرم انواع سم شیمیایی برای دفع حیوانات موذی از جمله موش به کار برده می‌شود، گفت: در مهرماه سال جاری 1968 لاشه موش توسط پیمانکاران مناطق مختلف جمع‌آوری شده است.

وی با تاکید بر اینکه آمار لاشه موش مربوط به ارقامی است که پیمانکاران از سوی مناطق به دست آورده و مربوط به لاشه‌های پیدا شده‌است، گفت: تعدادی که در لانه‌ها و یا سایر منفذهای معابر و یا خانه‌ها کشته می‌شوند قابل دسترسی نبوده و در آمار محاسبه نمی‌شود.

وی گفت: در چهار ماه اول امسال 6638 قطعه لاشه موش در مناطق 22 گانه شهرداری تهران جمع آوری شده است.

مواضب این مهمانان ناخوانده‌ باشید !+ عکس

جعفری در حالی بر مقابله با موش‌های تهران به سه روش مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی اشاره دارد که باید پذیرفت طرح تله گذاری و سموم راه حل‌های کافی نیست و باید طرح‌های جدید و به روزتری را برای کنترل این حیوان پرزاد و ولد دنبال کرد.

 بنا بر آخرین اظهارات عبداللهی – معاون خدمات شهری بیشترین جمعیت موش‌ها در برخی مناطق مانند منطقه ۲۰ به دلیل وجود زمین‌های کشاورزی و منطقه ۶ به دلیل وجود رستوران‌ها و فست فودهای مختلف است، هرچند که این جمعیت در سایر مناطق نیز حضور فعال و پرشور دارند.

مواضب این مهمانان ناخوانده‌ باشید !+ عکس

آنچه که بیش از همه تلاش‌های کم و زیاد مجموعه عریض و طویل شهرداری تهران موش‌های تهران را در تنگنا قرار می‌دهد، نه سموم و آفت‌کش‌های تقویت شده و سلاح‌های جدید و تله موش های هوشمند و … بلکه کمک ما به بهداشت و نظافت شهر و نبود زباله یا همان غذای لذیذ موش ها در جوی‌هاست ، تا وقتی برای موش‌های در جوی‌ها زباله می‌ریزیم آنها در آسایش کنار ما زندگی کرده و بزرگ می‌شوند و بیشتر و بیشتر می‌شوند.
 
فراموش نکنیم که این حیوانات موذی، ناقل انواع و اقسام بیماری‌ها هستند و بخشی از بیماری‌های شایع شده از جامعه موش‌ها نشأت می‌گیرد.
 
منبع : ایسنا

تبلیغات