تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

چطور طوطی را دستی کنیم ؟

چطور طوطی را دستی کنیم ؟

ترس طوطی

 

در ابتدا ، پارامترهایی که باعث ایجاد ترس در طوطی شما می شوند را بشناسید . برخی از طوطی ها ممکن است از دستی که وارد قفسشان شده باشد بترسند اما از دستی همراه با یک جایزه و یا غذای خوشمزه ترسی نداشته باشند .

 

در انتهای دیگر این طیف، طوطی هایی قرار دارند که حتی در هنگام گرسنگی نیز ، دیوانه وار از دست انسان می ترسند .طوطی شما در کدام قسمت از این طیف قرار دارد ؟ اگر شما دو متر دورتر از قفس طوطی ، بینی خود را بخارانید ، او از دست شما می ترسد ؟ اگر نه ، یک متر دورتر از قفس چطور ؟ هنگامی که فاصله ی ترس طوطی

 

از خود را کشف کردید، بدون اینکه با او تماس مستقیم چشمی برقرار کنید کمی دورتر از این فاصله ایستاده و یا بنشینید .

 

این کار را با پوشیدن یک لباس آستین بلند انجام دهید و ببنید که چگونه می توانید بدون اینکه آرامش طوطی

 

را از بین ببرید به او نزدیک شوید .

 

هنگامی که محدوده آرامش و امنیت طوطی خود را کشف کردید ، در روزهای ابتدایی آموزش تا آنجائیکه ممکن است خارج از این محدوده جادویی باقی بمانید . هدف شما این است که طوطی هنگامی که شما در کنار او حضور دارید در آرامش باشد .

 

کاهش حساسیت برای از بین بردن ترس طوطی

 

 

 

چطور طوطی را دستی کنیم ؟

به نظر من ساده ترین راه برای غلبه بر ترس
طوطی از دست ،مراحلی به نام حساسیت زدایی است . با استفاده از این روش، شما دست خود را در طول روز برای مدت کوتاهی در معرض طوطی قرار خواهید داد.
 
 
این امیدواری از طریق این مراحل تدریجی، نه تنها به طوطی شما می آموزد که دست را به عنوان تهدیدی جدی تلقی نکند بلکه به او نشان خواهد داد که دست می تواند چیزهای با ارزشی را برایش فراهم کند ، چیزهایی که فقط در مجاورت این دستی که قبلا برایش ترسناک بوده، بدست خواهد آورد .

 

 

تربیت کنندگان حیوانات مدت زیادی است که به مزایای آموزش حساسیت زدایی پی برده اند . به منظور کاهش ترس سگ از رعد و برق ، هنگامی که سگ صدای ضبط شده رعد و برق را می شنود به او غذای خوشمزه ای می دهند . این کار تغییر حس منفی سگ به حس مثبت، نسبت به رعد و برق است .

 

بطوریکه اگر با شنیدن صدای رعد و برق با خود بگوید: «اوه نه ، این صدای وحشتناک مرا می ترساند »با استفاده از این روش به خودش خواهد گفت : «اوه پسر ، این صدا یعنی من الان باید یک سوسیس خوشمزه بخورم ».هنگامی که این وابسته سازی مثبت ، حس منفی را در حیوان از بین ببرد می توان دادن غذا به او را متوقف کرد .

 

 

با به کار بردن همین مفهوم مثبت و منفی در طوطی ها ، دست شما در اطراف طوطی

 

فقط باید کارهای مثبت انجام دهد .هر زمان که دست شما ظاهر شد ، غذاهای خوشمزه و اسباب بازی های جذاب ( اگر اسباب بازی دوست دارد ) هم باید ظاهر شوند. در این حالت ، هر چیز منفی یا تهدید آمیزی نظیر تمیز کردن قفس باید فقط با دستی که به طور صحیح در آستین پنهان شده و خارج از دید باشد، انجام شود .

 


روی دست آمدن را به
طوطیخود بیاموزید

 

شما هنوز هم می توانید به یک طوطی محتاط، روی دست آمدن را آموزش دهید . بیشتر طوطی ها نسبت به کف دست بی اعتنا هستند . کف دست خود را بر روی یک سطح صاف قرار دهید .

 

طوطی باید بر روی لبه پشت دست شما گام بردارد پس برای تشویق طوطی به اینکار، با دست دیگر یک جایزه بالای کف دستی که بر روی سطح صاف قرار گرفته، نگه دارید .زمانی که طوطی

 

شما برای قدم برداشتن بر روی پشت دست شما مردد نباشد ، می توانید در حالیکه از دست شما برای رسیدن به جایزه استفاده می کند ، به تدریج دست خود را به حالت طبیعی تر بچرخانید .

 

این تمرین را چند هفته یا چند ماه انجام دهید .اگر اینکار با صبر و بردباری کافی انجام شود ، حتما نتیجه خواهد داد .

 

اتفاقا ، من طوطی های بسیاری را مشاهده کرده ام که از دست انسان می ترسند فقط به این دلیل که توسط افرادی تربیت شده اند که درباره نوازش کردن دارای تفکرات غلطی هستند .

 

برخی از کاسکو ها ( همچنین گونه های دیگری از طوطی سانان ) علاقه ای به نوازش شدن ندارند و در مقابل افراد خشنی که می خواهند به زور آنها را نوازش کنند رفتار خوبی نخواهند داشت .

 

من می دانم که یک کاسکوی خیلی مهربان هم سرانجام به گاز گرفتن متوسل خواهد شد مگر اینکه صاحب بی توجه او ، دست از زور و اجبار بردارد .

 


حالات و رفتار
طوطی

 

خود را بشناسید و به آن احترام بگذارید

 

شما می گویید: «اگر با هر حالتی دستم را برای خاراندن سرش به او نزدیک کنم به بدترین شکل از خود واکنش نشان می دهد». دلیل این امر به سادگی می تواند این باشد که طوطی یادگرفته که انسانها اصرار دارند به اینکه، این حق آنهاست که حیوانات را نوازش کنند چه آنها دوست داشته باشند و چه دوست نداشته باشند . طوطی ، سگ پر دار نیست .

 

آنها مانند گربه ها ، درباره بدنشان و کارهایی که انسان اجازه انجام آن را دارد و یا ندارد ، عقاید خاصی دارند . اگر با دقت حالات و رفتار طوطی

 

خود را مشاهده کنید، قطعا متوجه خواهید شد که مشکل دست شما نیست بلکه کاری است که دست شما سعی دارد انجام دهد .

 

بار دیگر می گویم که شما برای کار کردن با طوطی هایی که با مشکل ترس مواجه هستند به صبر و بردباری زیادی نیاز خواهید داشت . اعتماد طوطی هایی که تجربه زندگی با افرادی را دارند که به طور ایده آل با آنها رفتار نکرده اند ، نمی توان به آسانی جلب کرد . صبور و دلسوز بوده و به آنها اجازه دهید با روند و سرعت خود پیش بروند . در جایزه دادن به طوطی ولخرج باشید و برای هر شجاعت کوچکی که از خود نشان می دهند ،آنها را مشتاقانه تشویق کنید .

 

با دقت به او نگاه کنید ، به زودی می فهمید که طوطی از شما چه می خواهد . به حد و مرزی که او برای خود در نظر گرفته ، احترام بگذارید تا با یک مخلوق افسانه ای یک رابطه بادوام داشته باشید . هیچ عجله ای وجود ندارد . اگر شما از همین الان وقت بگذارید ، می توانید سالها از بودن در کنار یکدیگر لذت ببرید .

 

 

تبلیغات