تبلیغات

تبلیغات

آیا میدانید IUD چیست؟

آیا میدانید IUD چیست؟

به دلیل کاهش ضخامت بافت مخاطی رحم ، در کاهش خطر سرطان رحم موثر است . ثابت شده است کمی‌میرنا باعث از بین بردن دردهای لگنی لکه در اثر آندومتریوز ایجاد شده است می‌شود . کمترین میزان دوز هورمون را دارد . ‏در مرحله پیش از یائسگی تضمین کننده پیشگیری است . و درعین حال روش مطمئن با انتقال آرام و تدریجی به جای درمان جایگزینی با هورمون می‌باشد.
اثر بخشی میرنا در درمان خونریزی زیاد قاعدگی قابل مقایسه باتخریب لایه آندومتر (برداشتن لایه ای از بافت داخل رحم که ا غلب خانم‌ها با نام کورتاژ تشخیصی با آن آشنا هستند ) و یا برداشتن رحم است.  توجه : با شناخت میرنا ، حق انتخاب بهتر می‌شود ، زیرا بیشتر زنان یک شیوه غیر جراحی موثر برگشت پذیر که فواید دیگری برای سلامت آنان دارد را ترجیح می‌دهند .

میرنا نام یک وسیله پیشگیری از بارداری است که در جهان به عنوان معجزه ساخت تکنولوژی “در حیطه پزشکی زنان” از آن نام برده اند خانم‌ها نام آی . یو . دی ‏‎(I . U . D )‎‏ را بسیار شنیده اند ولی این وسیله یک سیستم داخل رحمی‌است که بر خلاف آی . یو دی .‌های قبلی که دارای معایبی بوده اند آن معایب را نداشته اند و علاوه بر آن کاربردهای فراوانی غیر از پیشگیری از بارداری دارد که به عنوان مزیت این دستگاه شناخته شده است ….

 

میرنا ، جدیدترین وسیله داخل رحمی‌هورمونی است، از جنس پلاستیک که به شکل ‏T‏ و طول آن فقط ۳۲ میلی متر است . لونورژسترول ( نوعی پروژسترون ) را آزاد می‌کند و خوشبختانه به همین علت خطرات هورمونی که خانم‌ها اغلب از آن واهمه دارند و به استروژن مربوط است در آن وجود ندارد .

پیشگیری به وسیله میرنا موثر ، طولانی مدت و برگشت پذیر است و این سیستم تعادل طبیعی هورمونی زنان را تغییر نمی‌دهد .می‌تواند به راحتی در هر زمانی خارج شود و قدرت باروری سریعا باز می‌گردد . میرنا را می‌توان شش هفته پس از زایمان داخل رحم قرار داد این شیوه برای مادران شیرده نیز مناسب است و روی تولید شیر تاثیر نمی‌گذارد .

چون میرنا به صورت موضعی عمل می‌کند و آثار سیستمیک آن حداقل است .  میرنا در چه مواردی مصرف می‌شود ؟ پیشگیری از بارداری ، قاعدگی‌ها با خونریزی زیاد ، قاعدگی دردناک جایگزین پروژسترون خوراکی در هورمون درمانی برای رفع علائم یائسگی از موارد مهم استفاده از میرنا می‌باشد .

آیا میرنا در پیشگیری از حاملگی موثر می‌باشد ؟میرنا در حال حاضر موثرترین روش قابل برگشت پیشگیری از بارداری بوده و اثر آن تقریبا معادل بتن لوله‌هاست . این وسیله باعث ایجاد تاثیر مثبت بسیار بیشتر ، عوارض جانبی محدودتر و همچنین پذیرش بهتر بیماران در دراز مدت خواهد بود .  آیا در ابتدای استفاده از میرنا نیازی به استفاده از وسیله دیگر ضد حاملگی وجود دارد ؟
‏خیر ، اثر ضد بارداری میرنا بالافاصله پس از استفاده آغاز شده و نیازی به استفاده از روش دیگر ضد بارداری وجود ندارد .  طول اثر میرنا چند سال است ؟میرنا دارای طول اثر حدود ۵ سال می‌باشد .  چه زمان میرنا درون حفره رحم قرار داده می‌شود؟ زمان قراردادن این وسیله درون حفره رحم هفت روز اول سیکل ماهانه می‌باشد .  لکه بینی با میرنا ، از نظر شرعی چه حکمی‌دارد ؟لکه بینی با میرنا از نظر شرعی حکم استحاضه را دارد.  چگونه میرنا باعث افزایش ذخایر آهن بدن می‌شود؟ پس از چند ماه استفاده از میرنا به میزان قابل ‏توجهی درد ، حجم و طول مدت خونریزی قاعدگی تا حدود ۸۰% کاهش می‌یابد که این اثر در افزایش ذخایر آهن و هموگلوبین خون در خانم‌ها بسیار موثر است .  سایر مزایای میرنا کدام اند ؟میرنا بر خلاف سایر آی . یو . دی‌ها ، نه تنها باعث عفونت لگن نمی‌شود بلکه نقش محافظت کننده در برابر عفونت را دارد ( با اثر بر افزایش غلظت موکوس دهانه رحم ) میرنا بر خلاف سایرآی . یو . دی‌های ا حتمال بروز حاملگی نابجا را افزایش نمی‌دهد .

 

تبلیغات