تبلیغات

تبلیغات

مراقب کلاه خود در ویلاهای شمال باشید !!

مجموعه : مجله خبری
مراقب کلاه خود در ویلاهای شمال باشید !!
 
تب خرید و فروش که بالا گرفت، بقیه هم وسوسه شدند تا باغ‌ها و شالیزارهایشان را بفروشند یا تبدیل به ملک مسکونی کنند. در چنین شرایطی عجیب نیست که امروز خانه‌های بزرگ تا دل کوهستان‌ها هم پیشروی کرده‌اند و این پیشروی به مرحله بحران رسیده است.
 
داشتن ویلا در شمال آن هم با قیمت‌های پایین هر کسی را ممکن است وسوسه کند اما گاهی باید از این وسوسه‌ها ترسید.

شهروند در گزارشی درباره فروش زمین و ویلا در شمال نوشت: شهرنشینی در هوایی که نفس‌کشیدن را دشوار می‌کند، این‌روزها طرفدار چندانی ندارد و داشتن خانه یا مستغلاتی در منطقه‌ای خوش آب و هوا در سبدخرید بعضی و سبد آرزوهای تعداد بیشتری از مردم جای دارد. به همین دلیل در سال‌های اخیر با افزایش تقاضا برای خرید، قیمت‌ها ناگهان افزایش یافت و کسانی که زمینی چه بزرگ و چه کوچک داشتند، ناگهان مالک ثروت قابل ملاحظه‌ای شدند.

تب خرید و فروش که بالا گرفت، بقیه هم وسوسه شدند تا باغ‌ها و شالیزارهایشان را بفروشند یا تبدیل به ملک مسکونی کنند. در چنین شرایطی عجیب نیست که امروز خانه‌های بزرگ تا دل کوهستان‌ها هم پیشروی کرده‌اند و این پیشروی به مرحله بحران رسیده است. روزنامه‌ها را که ورق بزنی پر است از آگهی‌های فروش ملک و ویلا. با سند و بدون سند. شهرک‌های بزرگ و پیش‌فروش آنها هم بخشی از این تجارت بزرگ شده است. هوا هم که رو به گرمی می‌گذارد، این بازار داغ‌تر می‌شود و تکاپو برای خرید و فروش افزایش می‌یابد.

روش جدیدتر برای بازاریابی هم پیامک‌هایی است که سرزده به دست همه می‌رسد. کسی هم نمی‌داند که در آن‌سو یک ماجرای کلاهبرداری انتظارش را می‌کشد. برای راستی‌آزمایی همین پیامک‌ها به سراغ یکی از این شرکت‌ها رفتیم. شرکتی که با این پیامک تبلیغات می‌کرد: «زمین در شمال. ۲۰۰ متر. ۱۸‌میلیون تومان با کد رهگیری و سند شش‌دانگ». برای آزمودن یکی از هزاران مورد تبلیغی که پرونده‌های انبوهی هم در دادگستری دارند با ما همراه شوید:

ظاهری آراسته و چرب‌زبان

آگهی‌دهنده ساختمانی دارد شیک با در‌های ضد سرقت حوالی میدان هروی، با منشی و به قول معروف دفتر و دستک! به‌عنوان خریدار که وارد می‌شوی، چند گزینه جلوی مشتری می‌گذارد؛ البته براساس وسع مالی او. تازه کاشف به عمل می‌آید زمینی که به هوای نزدیکی به دریا طالبش هستی، ۱۵ کیلومتر با آن فاصله دارد. معترض که می‌شوی می‌گوید، از غرب تهران تا شرق تهران یک ساعت باید در راه باشید، ۱۵ دقیقه که چیزی نیست! نمونه‌های دیگر از این دست تناقضات هم فراوان است. به سراغ چند دفتر در محدوده میدان ملت تا پاسداران هم رفتیم. همه این دفاتر نیز قول سند شش‌دانگ را می‌دهند اما از رؤیت سند خبری نیست.

زمین‌های شهرکی

یک فعال مشاور املاک در این زمینه به «شهروند» می‌گوید: برخی از این دفاتر، زمین‌هایی را در شهرک‌های مختلف خریداری می‌کنند و پس از تفکیک می‌فروشند. اما گروهی هم وعده مشارکت به مالک می‌دهند و برای آن به اصطلاح مشتری دست‌وپا می‌کنند. در این میان به صاحب زمین قیمتی پایین‌تر از قیمت واقعی زمین گفته می‌شود و به مشتری بالاتر از قیمت واقعی. پولی که میان این معاملات رد و بدل می‌شود به جیب فروشندگان زمین می‌رود که نه مالک زمین هستند و نه اختیاری دارند.

زمین‌های وراثتی

یک مشاور املاک در ساری نیز درخصوص نحوه فروش زمین‌ها می‌گوید: زمین را به صورت قراردادی می‌فروشند و می‌گویند که سند ندارد و بنچاقی است. بعد از مدتی صاحب این زمین‌ها پیدا می‌شود. این سوال پیش می‌آید که چگونه؟ این فروشنده‌ها زمین را در روستایی معامله می‌کنند و بعد از مدتی نسل دوم یا سومی که به آنها ارث رسیده است می‌آید و ادعای مالکیت می‌کند. شورای دهیاری هم با مشاهده اسناد و مدارکی که مالک در اختیار دارد، حق مالکیت زمین را به آن ورثه می‌دهد.

مصطفی قلی خسروی: همه آگهی‌های فروش مستغلات شمال معتبر نیستند

مصطفی قلی خسروی، رئیس کمیسیون تخصصی املاک در وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تبلیغاتی که در روزنامه‌ها و پیامک‌هایی که برای افراد فرستاده می‌شود، گفت: همه آگهی‌هایی که در روزنامه‌ها چاپ یا به صورت پیامکی فرستاده می‌شوند، معتبر نیستند و خریداران باید در این زمینه دقت بیشتری داشته باشند. وی درخصوص تبلیغاتی که در آن نام کد رهگیری استفاده می‌شود، اظهار داشت: هر معامله‌ای که انجام می‌شود، باید در آن کد رهگیری موجود باشد. این کد رهگیری باید زیرنظر کمیسیون تخصصی املاک که این کمیسیون هم زیرنظر اتاق اصناف فعالیت می‌کند، تهیه شود. کد رهگیری در معاملات، نشان‌دهنده آدرس منزل فرد است که برای شماره‌گذاری خودرو هم لازم است.

قلی‌خسروی درباره فروش زمین در شمال کشور گفت: دید مردم از ویلا، یک دید متفاوت است و تصور می‌کنند، ویلایی که تبلیغات فروش آن برای آنها پیامک می‌شود، حالت خاص دارد. اما درحقیقت این‌گونه نیست. خریداران برای خرید این‌گونه املاک باید ابتدا سند آن را رؤیت کنند. در مرحله بعد باید فرد فروشنده را احراز هویت کرده و در پایان جانمایی ملک صورت گیرد. اگر در هرکدام از این مراحل خریدار با در بسته مواجه شد، باید از این خرید منصرف شود. اگر ملک‌ها در شهرها قرار داشته باشند، باید دارای پایانکار باشند و اگر در روستا باشند با تایید شورای محل، معامله انجام شود.

 
 

تبلیغات