تبلیغات

تبلیغات

چگونه می توان در ویندوز xp فولدری با امنیت بالا ایجاد کرد

چگونه می توان در ویندوز xp فولدری با امنیت بالا ایجاد کرد
 
آموزش کامپیوتر امروز بیان روشی بسیار جالب برای ایجاد پوشه ای ( Folder ) با امنیت بالا در ویندوز xp می باشد . خیلی از دوستان برای اینکه امنیت فایل ها و پوشه های خود رادر ویندوز ایکس پی بالا ببرند و مانع از دسترسی دیگران به آن ها شوند کارهای مختلفی انجام می دهند که عمده ترین آنها یا مخفی کردن پوشه (hide a folder ) و یا از نرم افزار های مختلف برای قفل گذاری و پسورد گذاری بروی پوشه استفاده می کنند .
 
روش اول روش کاملا غیر قابل اعتمادی می باشد زیرا بسیاری از کاربران آشنایی کامل با ابزار hidden files دارند و این احتمال وجود دارد که کاربری که از کامپیوتر شما استفاده می کند آشنایی با این ابزار داشته باشد و به راحتی بتواند فایل های مخفی شما را ببیند و روش دوم استفاده از نرم افزار ، روش خوبی می باشد ولی این روش دارای ایراداتی می باشد از جمله فراموش کردن کلمه رمز و امکان دسترسی به پوشه مورد نظر بسیار مشکل می شود ، بروز مشکل در نرم افزار پسورد گذاری و همچنین از طریق محیط داس ( Dos ) به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی می توان وارد برخی ازپوشه های پسورد گذاری شد.
 
اما روشی که این سری می خواهم برای دوستان آموزش دهم بسیار ساده و بدون نیاز به نصب نرم افزار و با استفاده از برخی ویژگی های خود ویندوز xp می باشد . یکی از حسن های این روش این می باشد که کاربر به هیچ عنوان به پوشه مورد نظر شک نمی کند ؟؟؟
 
ابتدا پوشه ای جدید ( New folder ) در بخشی از هارد خود ایجاد کنید و نام آنرا control بگذارید . بعد از اینکه پوشه ای به نام control ایجاد کردید فایل Lock را از زیر دانلود کنید ( فایل زیر فایل بسیار ساده و کم حجمی با فرمت bat می باشد که در انتهای آموزش نحوه ساخت آن را آموزش می دهم ) Lock ( یک کیلوبایت ) بعد از دانلود کردن فایل مورد نظر این فایل را در کنار پوشه control قرار دهید ( مطابق تصویر زیر )   اینک بروی فایل lock کلیک کنید بعد از چند لحظه مشاهده می کنید که پوشه control به آیکون control تبدیل شد !! حال اگر بروی آیکون control کلیک کنید.
 
کنترل پنل شما باز می شود نه محتویات داخل پوشه شما !!! و همچنین نکته ای بسیار جالب که اتفاق می افتد این می باشد که اگر به Address bar توجه کنید می بینید که کنترل پنل در میسری پوشه control و در داخل آن باز می شود و باعث می شود که کاربر به هیچ عنوان به این نوع آیکون شک نکند و حتی تصور کند که این shortcut کنترل پنل می باشد .
 
برای بازگشت به حالت قبل فایل Key رااز زیر دانلود کنید ( در انتهای آموزش نحوه ساخت این فایل را نیز توضیح می دهم ) و این فایل را نیز در کنار فایل lock و پوشه control قرار دهید و بروی آن کلیک کنید . key ( یک کیلوبایت ) بعد از چند لحظه مشاهده می کنید آیکون control به پوشه control تبدیل می شود و شما اینک به راحتی می توانید به محتویات داخل آن دسترسی پیدا کنید .
 
اما نحوه ساخت فایل lock و فایل Key : برای ساختن فایل lock ابتدا کد زیر را در داخل Notepad تایپ کنید : ren Control Control.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} بعد از تایپ کد بالا در Notepad آنرا با نام lock و با پسوند bat یعنی به صورت lock.bat ذخیره ( Save ) کنید .
 
برای ساختن فایل Key نیز مطابق روش ساخت فایل lock می باشد با این تفاوت که به جای کد بالا کد زیر را قرار می دهید : ren control.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} control دوستان می توانند فایل key را در جای دیگری از هارد خود ذخیره کنند و هنگامی که تصمیم داشتید محتویات داخل پوشه را مشاهده کنید فایل Key را در کنار پوشه Control قرار دهید و بعد از مشاهده داخل پوشه دوباره این فایل را از کنار پوشه Control بردارید .
 
همچنین دوستانی که به این نوع کد ها آشنایی دارند می توانند به جای آیکون کنترل پنل و مسیر کنترل پنل آیکون ها و مسیر های دیگری نیز قرار بدهند. موضوع مطلب :
 
اموزشهای کاربردی کامپیوتر ,      نظرات شما     [لنیک ثابت]            برای عضویت در سایت و دریافت بهترین عکس ها مقالات و مطالب جالب در ایمیل خود اینجا کلیک کنید.     اضافه کردن regedit – msconfig و .. به کلیک راست MY Computer ( اموزشهای کاربردی کامپیوتر , ) تقریبا یک سال و نیم پیش پستی با عنوان " اضافه کردن Shutdown ، Drive Cleanup و .. به کلیک راست MY Computer " را برای بخش ترفند در رجیستری در وبلاگ قرار دادم که این پست جز یکی از پر بازدیدترین مطالب وبلاگم شد به خاطر همین تصمیم گرفتم قسمت های جدید به منوی کلیک راست MY Computer اضافه کنم و تغییراتی بهینه در فایل مربوط به این ترفند ایجاد کنم و این امکان را در اختیار بازدید کنندگان وبلاگ قرار بدهم که بر اساس نیاز خودشان هر کدام از فایل ها ی مربوط به این ترفند را اجرا کنند .
 
در ترفند قبلی در کلیک راست MY Computer بخش های : Shutdown ، Control Panel ، Add/Remove ، LogOff ، Drive Cleanup و Restart اضافه می شد ولی در فایل رجیستری جدید بخش های جدیدی به جای برخی از بخش های قدیمی قرار داده ام از جمله :
1- msconfig 2- Regedit 3- Device Manager 4- calculator 5- Event Viewer و دو بخش Restart و Shutdown را نیز در این فایل قرار داده ام . در واقع با انجام این ترفند بسیار جالب و مفید در رجیستری به منوی کلیک راست MY Computer شما بخشهای جدیدی مطابق تصویر بالا اضافه می شود .
 
دوستان ابتدا باید فایل مربوط به این ترفند را دانلود کنند و سپس آنرا از حالت زیپ خارج کنند و با کلیک بروی فایل رجیستری مربوط به این ترفند آنرا اجرا کنند و بعد از اجرای فایل رجیستری اگر بروی MY Computer کلیک راست کند مانند عکس بالا بخش های جدید اضافه می شود . البته دوستان می توانند با کلیک راست بروی این فایل رجیستری و انتخاب گزینه edit مسیر تغییرات در رجیستری را مشاهده و خودشان به طور دستی این کار را انجام دهند .  

تبلیغات