تبلیغات

تبلیغات

آشنایی با SERVICE PACK 2 ویندوز XP

آشنایی با SERVICE PACK 2 ویندوز XP
 
اگر XP SERVICE PACK 2 را نسخه جدید ویندوز XP بنامیم ممكن است كمی اغراق باشد. اما XP SERVICE PACK 2 قطعا چیزی بیشتر از مجموعه PATCH هایی كه اغلب عادت به دیدن آنها داریم. این غول 264 MB ( یا 100 MB در صورتیكه آن را از طریق WINDOWS UPDATE نصب كنید) نه تنها اشكالات را در سیستم عامل FIX می كند. بلكه علائم جدیدی از عملكرد را به سرویس های اصلی و برنامه های كاربردی نظیر INTERNET EXPLORER و OUTLOOK EXPRESS می افزاید.
 
در این مقاله گاهی اوقات از RELEASE CONDIDATE 2 (RC2) بتا استفاده شده كه معمولا ما را تحت تاثیر قرار داده است. RC2 بسیار با ثبات به نظر می رسد و تا كنون در كامپیوترهایی كه آن را نصب كردیم مشكل جدی به وجود نیاورده است. تمامی تصاویر موجود در این مقاله با استفاده از اندازه 2156، RC2 گرفته شده است و ممكن است برخی جزئیات با تغییر زمان انتشار نسخه نهایی تغییر بیابند. آنچه كه در SP2 مدنظر مایكروسافت می باشد، امنیت،امنیت و امنیت است.
 
بسیاری از تغییرات در عمل كاركردهای داخلی XP هستند و سریعا برای كاربر قابل مشاهده نیستند. این تغییرات ممكن است موجب مشكلاتی برای برنامه های كاربردی موجود گردد، بنابراین مانند همیشه عاقلانه است قبل از نصب از سیستم پشتیبان گیری كامل بعمل آوریم. در این مقاله مروری داریم بر ویژگی های اصلی جدید SP2- تغییرات تكنیكی در وب سایت مایكروسافت وجود دارد. در صورت علاقه می توانید به آدرس زیر مراجعه كنید:
WWW.MICROSOFT.COM / TECHNET / PRODTECHNOL / WINXPPRO / MAINTAIN / SP2CHNGS.MSPX
ما قصد داریم نگاه عمیق تری به این تكنولوژی در مسائل آینده داشته باشیم. ویژگی هایی وجود دارند در اینجا عنوان نشده اند، همانند افزودن FORMATTING پست الكترونیكی متنی به OUTLOOK EXPRESS، اما ما سعی داریم تا حد امكان اكثر آنها بپردازیم. رفتار INTERNET EXPLORER نیز تغییر داده شده است. مثلا، برای جلوگیری از وب سایت های مزاحم، NAVIGATION BAR را مخفی می كند یا POP-UP های چندگانه ایجاد می نماید. در كل عقیده داریم SP2 حقیقتا یك UPDATE با ارزش است- موعود بسیاری از ویژگی ها سر رسیده. اما عبارت " دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است " برای اكثر كاربران ویندوز آشناست.

SERVICE PACK 2 – یك دان لود حداقل 100 مگابایتی است. قبل از آنكه آن را دان لود كنیدبه شما اعلان می شود كه BACKGROUND INTELLIGENT TRANSFER SERVICE (BITS) جدید را نصب كنید، كه تنها با دان لود كردن فایل های تغییر یافته دان لودهای آینده PATCH را سرعت می بخشد.

-پس از نصب، اولین چیزی كه باید به آن توجه كنید SECURITY CENTER جدید است كه موجب دسترسی آسان شما به FIRWALL، UPDATE های خودكار و تنظیمات اینترنتی می گردد. تنظیمات صد ویروس از اینجا قابل تغییر نیستند. SECURITY CENTER را می توان از CONTROL PANEL باز كرد.

-اگر ناشر برنامه قابل اجرا قابل تشخیص نباشد، ویندوز قبل از اجرای آن به شما هشداری می دهد. این ویژگی كنترل می كند كه آیا برنامه دارای امضای دیجیتالی می باشد، چیزی كه بسیاری از برنامه های معتبر فاقد آن هستند. این ویژگی امنیتی جدیدی در SP2 است.

-كاربران BLUETOOTH با دیدن این صفحه نمایش بسیار خوشحال خواهند شد. SERVICE PACK 2 پشتیبانی NATIVE را برای BLUETOOTH می افزاید. این صفحه نمایش OPTIONS TAB را نشان می دهد كه زمانی ظاهر می گردد كه APPLET جدید BLUETOOTH را در CONTROL PANEL دوبار كلیك كنید.

-اضافه كردن یك دستگاه BLUETOOTH با ویزارد جدید ADD BLUETOOTH WIZARD آسان می شود. SP2 همچنین شامل پشتیبانی از 6 پروفایل استاندارد BLUETOOTH مشتمل بر PERSONAL AREA NETWORKING و DIAL-UP NETWORKING است.

-علاوه بر دسترسی به SECURITY CENTER جدید، آیكن ها برای FIREWALL، AUTOMATIC UPDATES، BLUETOOTH و ویزارد جدید WIRELESS WIZARD و CONTROL PANEL ویندوز اضافه شده است.

-اگر FIREWALL برنامه ای را پیدا كند كه سعی در پذیرش ترافیك شبكه دارد، این كادر مكالمه را دریافت خواهد كرد كه به شما اجازه می دهد برنامه ها را BLOCK یا UNBLOCK نمایید.

-FIREWALL جدید ویندوز (كه یك IPV6 FIREWALL است ) در تمامی اتصالات شبكه به طریق پیش فرض فعال می شود. شما می توانید استثناء ها را بیافزائید تا به برنامه های منحصر به فرد اجازه دهد ترافیك اینترنت را بپذیرد. FIREWALL از STATEFUL PACNET INSPECTION استفاده می كند تا مشخص كند آیا ترافیك شبكه پذیرفته یا BLOCK شده است: اگر بسته ورودی شبكه از جانب برنامه ای در لیست EXEPTION در خواست نشده باشد، BLOCK خواهد شد.

-در گذشته، اجرای FIREWALL برای اتصالات چندگانه شبكه بسیار پیچیده بود. هم اكنون می تواند FIREWALL ها را در هر اتصال شبكه از یك TAB در صفحه نمایش پیكربندی FIREWALL كنترل كنید. هر اتصال شبكه می تواند تنظیمات و لیست EXCEPTIONS جداگانه داشته باشد، بنابراین مثلا اتصال DIAL-UP شما می تواند بسیار ایمن تر از یك اتصال FIREWALL نظیر به نظیر پیكربندی شود.

-كنترل AUTOMATIC UPDATE دارای یك تغییر ویژوال است، اما تنها عملكرد جدید، توانایی آشكار ساختن UPDATE هایی است كه می خاهید آنها را در سایت UPDATE ویندوز پنهان كنید. ویژگی "HIDE" در وب سایت WINDOWS UPDATE VERSION 5، جدید است و برای كاهش در هم ریختگی های ویژوال موثر می باشد مایكروسافت قصد دارد UPDATE های OFFICE را توسط WINDOWS UPDATE ارائه دهد.

-مایكروسافت از قبل یك POP-UP BLOCKER را به INTERNET EXPLORER افزوده است. شما می توانید رفتار آن را سفارشی كنید و زمانیكه چیزی BLOCK می شود، INFORMATION BAR در مرورگر (زیر TOOLBAR) ظاهر می گردد POP-UP BLOCKER همچنین هر گونه دان لود كردن خودكار فایل را كه با كلیك كردن ماوس آغاز نمی گردد، BLOCK می كند، اما كلیك كردن INFORMATION BAR به شما اجازه می دهد تا موقتا این رفتار را OVERRIDE كنید.

-ویزارد WIRELESS NETWORK SETUP، نصب شبكه بی سیم را در XP بسیار آسان می كند. شما می توانید تنظیمات شبكه خود را روی درایو USB FLASH ذخیره نموده، و آن را برای پیكربندی و افزودن سرویس گیرنده های بی سیم جدید بسیار ساده تر نمائید.

-كنترل و نظارت BROWSER HELPER OBJECTS (BHOS) كه در مرورگر شما نصب شده است، به واسطه وجود INTERNET EXPLORER ADD-ON MANAGER آسان تر است. در این صورت می توان مانع از كنترل های مزاحم در مرورگر شد.

-اگر از AMD ATHLON 64 یا پردازنده OPTERON یا INTEL ITANIUM استفاده می كنید، ویندوز می تواند از ویژگی های DATA EXECUTION PROTECTION سخت افزاری آنها سود ببرد. این توانایی سخت افزار است كه می تواند نواحی حافظه را برای ممانعت از اجرای كد اجرایی در آن نواحی، قفل كند. هدف این است كه از برخی از رفتارهای خاص ویروس جلوگیری شود، رفتارهایی كه به موجب آن ویروس كنترل نواحی را كه متعلق به برنامه های معتبر است در دست می گیرد و در عوض كدهای مزاحم را اجرا می كند.

-هم اكنون می توانید اجازه دهید WINDOWS UPDATE به طور خودكار درایو های دستگاه را زمانیكه بخش جدیدی از سخت افزار را می افزارید، جستجو كند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات