تبلیغات

تبلیغات

هدیه تهرانی با «شبانه» روی پرده سینما می​‌رود

هدیه تهرانی با «شبانه» روی پرده سینما می​‌رود

هر سال قبل از آغاز به کار جشنواره فیلم فجر به دلیل تمرکز اغلب سینماگران بر این رویداد سینمایی باقی بخش​های سینما به خصوص مبحث اکران مورد بی​توجهی قرار می​گیرد، اما امسال براساس برنامه​ریزی​های شورای صنفی نمایش در دی ماه سه فیلم جدید به گروه آثار روی پرده می​پیوندند.

 

▪ «شبانه»

«شبانه» به کارگردانی کیوان علیمحمدی و امید بنکدار، پس از چهار سال رنگ اکران می​بیند. این دو فیلمساز چهار سال قبل در جریان برگزاری جشنواره فیلم فجر شاهد اکران فیلم خود بودند، اما پس از جشنواره تلاش​ها و صحبت​های این دو فیلمساز به نتیجه​ای نرسید و فیلم برای اکران دچار چالش​هایی شد، چالش​هایی که گاه به مشکلات ممیزی فیلم برای اکران بازمی​گشت و گاه متوجه فضای متفاوت کار بود.

مشکلات اکران «شبانه» در این سال​ها ادامه داشت و برخلاف این مسائل علیمحمدی و بنکدار دومین فیلم سینمایی خود را با عنوان «شبانه روز» ساختند و فیلم در بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و مورد توجه منتقدان هم قرار گرفت. البته توجه منتقدان به «شبانه روز» بسیار بیشتر از «شبانه» بود.

«شبانه» روایت و ساختاری متفاوت دارد. شبنم همراه دو دوستش، ساناز و خاطره به قصد گذراندن شبی خوش از خانه خارج می​شوند، اما اتفاق ناگواری که برای برادرش روی می​دهد، حوادث تازه‌ای را برای او و دوستانش رقم می​زند.

فیلمبرداری مرتضی پورصمدی به عنوان یکی از ویژگی​های شاخص این فیلم سینمایی مورد توجه قرار گرفت و به عنوان اثر اول دو فیلمساز مستعد که سال​ها سابقه کار در زمینه سینمای کوتاه و مستند داشتند نشان داد نیرو و نگاهی تازه​ وارد سینمای ایران می​شود. هرچند شاید برقراری ارتباط با ساختار متفاوت برای مخاطب به سادگی دیگر فیلم​ها نباشد، اما همین نکات ویژگی​های شاخص فیلم بنکدار و علیمحمدی را رقم می​زند.

بازی​ هدیه تهرانی در این فیلم در زمان نمایش جشنواره​ای آن هم خبرساز شد و حالا در شرایطی «شبانه» روی پرده می رود که از نوروز سال ۱۳۸۵ همزمان با اکران «چهارشنبه سوری» فیلم دیگری از این بازیگر به نمایش درنیامده است.

بهاره رهنما، کوروش تهامی، ستاره اسکندری، آتیلا پسیانی و کمند امیرسلیمانی از بازیگران این فیلم سینمایی هستند. این فیلم در گروه سینمایی آفریقا از چهارشنبه هفته جاری جایگزین «نیش و زنبور» خواهد شد.

 

▪ «شوریده»

محمدعلی سجادی، به زودی شاهد اکرام همزمان دو فیلم خود خواهد بود که بیش از پنج سال را در انتظار اکران به سر بردند. اکران «تردست» به کارگردانی سجادی در حالی ادامه پیدا می​کند که «شوریده» به کارگردانی سجادی از چهارشنبه هفته جاری روی پرده می​رود.

طبق گفته سجادی، «شوریده» به دلیل باندبازی​هایی که در جریان اکران عمومی فیلم های سینمایی وجود دارد اجازه نمایش به دست نیارود. تولید «شوریده» از سال ۱۳۸۳ آغاز شده و این فیلم در سال ۱۳۸۴ آماده اکران بود و مجوز نمایش نیز دریافت کرده بود، اما ظاهرا برنامه​ریزی​های دقیق شورای صنفی نمایش زمینه آن​ را به وجود آورده که مشکل چند ساله اکران این فیلم مرتفع شود.

«شوریده» در فضای متفاوتی نسبت به «تردست» قرار دارد. سجادی در این فیلم به سبک خاص خود در سینمای ایران قصه​ای جنایی پلیسی را روایت می​کند. فیلم از جایی آغاز می​شود که دختری به نام سریر دست به خودکشی می​زند و این آغاز داستان​های دیگر در فیلم است.

نیوشا ضیغی که با بازی در «تردست» به کارگردانی سجادی وارد سینمای ایران شد، همکاری خود را با این فیلمساز با حضور در «شوریده» ادامه داد. احمد نجفی،​ فرداد صفاخو،​ لاله اسکندری و فرهاد قائمیان از بازیگران این فیلم سینمایی هستند. فیلم سجادی در گروه سینمایی استقلال به جای «محاکمه در خیابان» اکران می​شود.

 

▪ «تاکسی نارنجی»

یکی از اقدامات قابل توجه شورای صنفی نمایش از ابتدای سال جاری زنده کردن فصل​های مرده اکران به واسطه طرح​های جدید و یا اکران فیلم​هایی از ژانرهای مختلف بوده است. در ادامه این روند «تاکسی نارنجی» ابراهیم وحیدزاده که فضایی کمدی دارد از چهارشنبه جاری در گروه سینمایی آزادی جایگزین «کتاب قانون» می​شود.

وحیدزاده در این فیلم به روایت زندگی زنی به نام سیمین پرداخته که در جزیره کیش از طریق مسافرکشی امرار معاش می‌کند، اما در این راه با مشکلاتی روبه‌رور می‌شود.

آزیتا حاجیان در نقش سیمین ظاهر شده و علی دهکردی، حسن پورشیرازی، سیروس ابراهیم‌زاده و محمدرضا هدایتی دیگر نقش آفرینان فیلم هستند. نکته قابل توجه در این فیلم حضور ماهایا پطروسیان در نقش یک پیرزن ارمنی ۷۰ ساله است و نقش پسر او به نام سیمون هم بر عهده دهکردی است.

از دیگر بازیگران «تاکسی نارنجی» می‌توان به مهدی فقیه، رحیم هودی، ترلان پروانه، ارسلان قاسمی، آرمیتا مرادی، بهاره سپاهی، الهه حصاری، میثاق زارع و محمود بنفشه‌خواه اشاره کرد

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات