تبلیغات

تبلیغات

فضای اخلاقی وب فارسی ، از سال گذشته تا کنون

مجموعه : جامعه و سیاست
فضای اخلاقی وب فارسی ، از سال گذشته تا کنون
پرونده های بسیاری از روابط ناسالم جنسی در دادگاه ها مفتوح بود که در جریان دادرسی مشخص می شد مرد یا زن خانواده و در مواردی هر دوی آنها ، تحت تأثیر این سایت ها ره به خطا برده و باعث فروپاشی خانواده ها شده اند.
عصرایران – سال پیش در چنین ایامی ، فضای وب فارسی ، یکی از آلوده ترین و غیراخلاقی ترین محیط ها بود. صدها سایت و وبلاگ غیر اخلاقی با مضامین مستهجن ، نه تنها به اشاعه روابط جنسی نامشروع می پرداختند بلکه با هنجارشکنی های مضاعف ، به تبلیغ رفتارهای ناسالم جنسی مانند نزدیکی با محارم ، تجاوز به کودکان  روابط ضربدری ، همجنس بازی و نظایر اینها می پرداختند.
برخی از این سایت ها ، به حدی در این زمینه فعالیت تخصصی(!) می کردند که حتی همانند سایت های مشابه خارجی ، رأساً به تولید کلیپ های مستهجن می پرداختند و با آرم و لوگوی خود در فضای وب می پراکندند و در مدت کوتاهی ، محصولات بصری آنها در موبایل های جوانان ایرانی دست به دست می شد.

این فضای آلوده که در آن همه نوع متاعی از عکس و فیلم گرفته تا داستان و خاطره یافت می شد ، یکی از دلایل "موجه" بدبینی خانواده های ایرانی به اینترنت بود ، چه آن که هیچ کس دوست ندارد فرزند جوانش در دام چنین محیط هایی بیفتد و پس از مدتی با انحرافات اخلاقی متعدد ، حتی نوع نگاهش به خواهر و مادر خودش نیز تغییر کند.

هر چند در آن زمان ، این سایت ها فیلتر شده بودند ولی به روایت آمار ، بسیاری از همین سایت های فیلتر شده ، همچنان در فهرست پربیننده ترین های وب فارسی بودند و تاثیرات سوء خود را در خانمانسوزی خانواده ها بر جای می گذاشتند.
اینکه می گوییم خانمانسوزی خانواده ها، مستندی است تلخ ، کما این که پرونده های بسیاری از روابط ناسالم جنسی در دادگاه ها مفتوح بود که در جریان دادرسی مشخص می شد مرد یا زن خانواده و در مواردی هر دوی آنها ، تحت تأثیر این سایت ها ره به خطا برده و باعث فروپاشی خانواده ها شده اند.

جذابیت این سایت ها در جذب مخاطب نیز به گونه ای بود که حتی وبلاگ ها و برخی  فروشگاه های اینترنتی نیز برای افزایش آمار بازدید و فروش خود ، از عناصر بصری و نوشتاری جنسی آن هم در حد نامتعارفش استفاده می کردند.

در چنان شرایطی که حتی مانعی به نام فیلترینگ هم جلوی فعالیت های ضداخلاقی را در فضای وب فارسی نمی توانست بگیرد ، عملیات "گرداب" کلید خورد و بدین ترتیب ، یک کار اطلاعاتی پیچیده برای انهدام باندهای فساد اخلاقی در محیط وب آغاز شد.

کار بسیار دشواری در پیش بود، زیرا از یک سو ، بسیاری از این سایت ها ، به لحاظ فنی و حفظ اصول ایمنی ، بسیار روزآمد بودند و از دیگر سو ، برخی از آنها در خارج و در کشورهایی مانند کانادا ، هند و … اداره می شدند و بعضاً از حمایت های مالی خارجی نیز بهره می گرفتند و دقیقآ به خاطر همین حمایت ها بود که قادر بودند هزینه های میلیونی بروز رسانی سایت ها را بدون حتی یک آگهی تأمین کنند و حتی تولید نیز داشته باشند.

ابعاد این عملیات اطلاعاتی که سپاه سایبری ایران محوریت آن را عهده دار بود ، بر ما نامکشوف است ولی کسانی که تا سال گذشته در یکی از ایالت های کانادا یا در فلان شهر هند با خیال آسوده ، روابط نامشروعی مانند تبادل همسران و رابطه با کودکان را در ایران ترویج می کردند ، الان در زندان هستند و منتظر رأی دادگاه و البته از سایت هایشان ، حتی نشان و آرشیوی هم باقی نمانده است!

امروز بین لایه های مختلف اجتماعی در باب مسائل سیاسی و نحوه عملکرد سپاه ، نیروهای امنیتی و قوه قضاییه در عرصه سیاست ، اختلاف دیدگاه هایی وجود دارد ولی سالم سازی محیط زندگی ایرانیان در فضای وب و پالایش آن از آموزه های حیوانی ، اقدام بزرگی بود که هر انسان سلیم النفس ، اخلاق گرا و خانواده دوستی ، حتماً از آن خرسند است و در این ایام که همزمان با سالگشت عملیات بزرگ گرداب است ، نمی تواند فارغ از مسائل سیاسی و دعواهای جناحی ، این اقدام را ارج ننهد.
اینک محیط اینترنت ، بسیار بسیار سالم تر و اخلاقی تر از سال گذشته و سال های گذشته است و آن عملیات ، نه تنها فساد پیشین را زدود ، بلکه عبرتی برای دیگران آفرید تا حتی سراغ خیال آلوده سازی فضای مجازی زندگی ایرانیان نیز نروند.

 

تبلیغات