تبلیغات

تبلیغات

ایران را بمباران كنید!!

مجموعه : مجله خبری
ایران را بمباران كنید!!

دانیل پایپس یكی از نومحافظه كاران تندرو و عضو موسسه هوور در دانشگاه استفورد با نگارش یادداشتی در مجله نشنال ریویو، راه تداوم ریاست جمهوری اوباما را حمله و بمباران ایران دانست.

 موسسه هوور، از جمله نهادهای فكر انقلابهای نرم در كشورهای دشمن آمریكا بوده است.
به گزارش الف، متن یادداشت پایپس به این شرح است:

نمی خواهم طبق عادت به رئیس جمهوری که با انتخابش مخالف بودم، نسبت به اهدافش هراس دارم و علیه سیاستهایش هستم، توصیه هایی کنم اما می خواهم ایده ای را به باراک اوباما معرفی کنم تا با اجرای آن از آمریکا و هم پیمانانش حفاظت کند و دولت متزلزل خود را نجات بدهد.

اگر شخصیت، هویت و شهرت اوباما رای اکثریت مردم آمریکا را برای او در انتخابات سال 2008 به ارمغان آورد اما این اثبات شده که این موارد برای اداره کشور و حضور در قدرت در آمریکا کافی نیست.

اوباما در اشتغال زایی، کاهش نرخ بیکاری و موضوع اصلاحات در سیستم بهداشت عمومی در آمریکا ناکام بوده است. ناکامی اوباما در سیاست خارجی اش نیز آشکار شده . عملکرد رئیس جمهور آمریکا در امور ضد تروریستی نیز به اقدامات مضحک منجر شده است.

این عملکرد ضعیف اوباما باعث شده تا وی در نظرسنجی های مختلف با کاهش غیرمنتظره حمایتهای عمومی روبه رو شود. از دست دادن یکی از کرسی های کنگره و پیروزی یک جمهوری خواه در ایالت ماساچوست نیز حاکی از کاهش تایید عملکرد اوباما دارد.

اگر اوباما صرفاً بخواهد بر امور اقتصادی متمرکز شود، تلاش هایش برای سروسامان دادن به شرایط ریاست جمهوری خود احتمالا با شکست روبرو  خواهد شد. اوباما به اقدامات چشمگیری برای تغییر این استنباط که او فردی بی تجربه و سیاستمداری بی عرضه است نیاز دارد.

یک فرصت برای اوباما وجود دارد: او می تواند به ارتش آمریکا برای از بین بردن توانایی ایران در ساخت تسلیحات هسته ای دستور حمله بدهد.

شرایط مساعد است. اول اینکه، آژانس های اطلاعاتی آمریکا در ارزیابی  خود در سال 2007  تجدیدنظر کرده اند؛ گزارشی که در آن پیشتر با اطمینان اعلام شده بود تهران برنامه ساخت تسلیحات هسته ای خود را متوقف کرده است. مقامات ارشد ایران این ادعا را که تهران در حال ساخت یک زرادخانه بزرگ هسته ای است، رَد کرده اند اما دیگران این ادعا را رَد نکرده اند.

دوم اینکه، اگر ایران به سلاح هسته ای دست یابد، شرایط خاورمیانه خطرناک تر و بی ثبات تر خواهد شد. در صورت دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای، این تسلیحات در منطقه مستقر خواهد شد که این امر منجر به افزایش کشتارها و تخریب در این منطقه می شود.
سرانجام نیز ایران ممکن است حمله " ضربه الکترومغناطیسی" علیه آمریکا انجام بدهد که این کشور را نابود خواهد کرد.

با حذف خطر یک ایران هسته ای، اوباما از آمریکا حفاظت خواهد کرد و این پیام را به دوستان و دشمنان آمریکا انتقال می دهد.

سوم اینکه، رسانه های آمریکا مدعی اند که نظرسنجی ها نشان می دهد یکسری از مردم آمریکا خواهان حمله به ایران هستند. در نظرسنجی مشترک روزنامه لس آنجلس تایمز و شبکه بلومبرگ در ژانویه 2006 مشخص شد که 57 درصد از مردم آمریکا معتقدند که اگر ایران به دنبال سلاح هسته ای است، گزینه نظامی راه حل مناسبی علیه ایران است.

در نظرسنجی موسسه زاگبی در ژانویه 2007 این آمار به 52 درصد کاهش یافت. همچنین در نظرسنجی موسسه "Mclaughlin and Associates" در ماه مه 2009  این آمار به 58 درصد افزایش یافت و 30 درصد نیز با حمله به ایران در زمانیکه ثابت شود این کشور قصد دارد سلاح هسته ای بسازد، مخالف بودند. در نظرسنجی موسسه " Pew" در اکتبر 2009 این آمار به 61 درصد  افزایش یافت.

چهارم اینکه، اگر آمریکا حملات احتمالی خود را به نابودی تاسیسات هسته ای ایران محدود کند و هیچ تلاشی برای تغییر نظام در این کشور انجام ندهد به محکم کردن جا پای خود و انجام حمله ای که از نظر سیاسی قابل قبول باشد، نیاز دارد.

همانگونه که در زمان حوادث 11 سپتامبر 2001 مردم آمریکا چند ماه اولیه متزلزل ریاست جمهوری جورج بوش را فراموش کردند، حمله به تاسیسات هسته ای ایران باعث می شود که افکار عمومی آمریکا نسبت به عملکرد ضعیف اوباما منحرف شود. این حمله احتمالی حتی می تواند موضوع مهمی همچون اصلاحات در امور بهداشت عمومی آمریکا را به حاشیه بکشاند و جمهوری خواهان را با دموکرات ها همسو کند.

اما هنوز مشخص نیست که آیا این حمله می تواند براساس اهداف آمریکا پیش برود یا خیر. همزمان با اینکه ایران در حال تقویت امور دفاعی و تسلیحاتی خود است، تا حدودی چشم انداز موفقیت قطعی کمرنگ می شود. زمان اقدام اکنون است که در غیر این صورت دنیا بزودی به مکان خطرناک تری تبدیل خواهد شد.
 

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات