تبلیغات

تبلیغات

ولنتاین زدگی، نتیجه غفلت از داشته‌ها!!

مجموعه : عاشقانه

روز ولنتاین که به عنوان روز عشق و دوستی در فرهنگ مغرب زمین مشهور است، از خواستگاه خود یعنی …

وقتی ما هنوز نتوانستیم بسیاری از افتخارات ملی خود را ثبت کنیم نباید توقع داشته باشیم که جوانان به سمت باورهای غربی گرایش پیدا نکنند.روز ولنتاین که به عنوان روز عشق و دوستی در فرهنگ مغرب زمین مشهور است، از خواستگاه خود یعنی کشورهای اروپایی وارد ایران شده و کم کم در حال باز کردن جای خود در میان فرهنگ ایرانی است.
در حالی‌که هیچ تناسبی با فرهنگ و هویت ایرانی ندارد. بهروز جعفری یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد ضعیف مسئولین فرهنگی کشور گفت: اگر امروز شاهد هستیم که چنین مناسبت‌هایی در کشور روبه افزایش است به آن دلیل است که نتوانسته ایم با پشتوانه فرهنگ اسلامی و ایرانی پدیده‌های فرهنگی جدیدی را با توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی روز دنیا و کشور جایگزین نماییم.وی در ادامه افزود: اینکه خیابانهای سطح شهر و یا رستوران‌ها یا مغازه‌هایی که اجناس لوکس می‌فروشند با اسامی غربی دیده می شوند بسیار تاسف برانگیز است که البته ناشی از هجوم فرهنگی بیگانگان و تسلط آن‌ها بر حوزه‌های محتلف فرهنگی و اجتماعی است که موجب شده تا جوانان ما نیز بدون اطلاع از پیش‌زمینه‌ها و پیامدهای چنین هنجارسازی‌هایی از آن پیروی ‌کنند. البته تمام تقصیر را نیز نباید به گردن جوانان انداخت زیرا آنها بدون داشتن الگو و نشانه‌ای برای خود از آنچه در اختیار دارند استفاده می‌کنند.عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این قصه در کلانشهرها بیشتر دیده می‌شود گفت: مصادیقی مانند روز ولنتاین در شهرهای بزرگ بیشتر به چشم می‌خورد و هنوز در شهرهای کوچک جا نیفتاده است.
 اما این خطر همیشه وجود دارد که ممکن است بسیاری از مصداقهای فرهنگی ما مورد تهاجم قرار بگیرد بدون اینکه خودمان بفهمیم. وقتی ما هنوز نتوانستیم بسیاری از افتخارات ملی خود را ثبت کنیم نباید توقع داشته باشیم که جوانان به سمت باورهای غربی گرایش پیدا نکنند. جعفری خاطر نشان کرد: زرق و برق برخی فرهنگ های غربی که وارد کشور شده است دلیل اصلی گرایش جوانان است. مسئولان فرهنگی و کارشناسان مذهبی باید این را در دستور کار خود قرار دهند که رسیدگی به وضعیت جوانان را الویت اول کار خود قرار دهند و بدانند که هرگونه سهل‌انگاری در کار تبعات جبران ‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. وی با اشاره به نقش مطبوعات و صدا و سیما در این خصوص یادآور شد: رسانه‌های جمعی از جمله صدا و سیما و مطبوعات می‌توانند با ساخت برنامه‌های مناسب از این دنباله‌روی فاقد دانایی که جوانان در حال انجام آن هستند دور کنند همچنین مسئولین فرهنگی با گسترش روزهای ملی و تبلیغات در این باره آنها را جایگزین و گسترش دهند این نماینده مجلس مهمترین عامل نفوذ و گسترش چنین آیین‌هایی از فرهنگ غرب را توسعه غیرمجاز شبكه‌های ماهواره‌ای و فراهم نكردن زمینه ازدواج جوانان در سن مناسب در جامعه دانست و پایین آوردن سن ازدواج را -که متاسفانه بسیار بالا رفته است- از راهكارهای جلوگیری از این فرهنگ برشمرد. جعفری در پایان پیشنهاد داد که روز ازدواج امام علی(ع) و همسرش فاطمه(س) را که نماد یک زوج مسلمان موفق و نمونه در طول تاریخ هستند را در ایران به عنوان «روز عشق‌ورزی» نام‌گذاری کنیم تا علائق و نیازهای جوانان به‌صورت هدف‌دار حول همین محور نورانی شکل بگیرد.
 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات