تبلیغات

تبلیغات

خواص هویج

مجموعه : تغذیه مناسب
خواص هویج

هویج:

 

 

هویج زیاد مغذی نیست ولی خنک و اشتها اور است و مصرف ان برای افراد چاق توصیه شده‌است. هویج منبع مهم بتا کاروتن والیاف می‌باشد. که هر دوی این‌ها کمک به جلوگیری از سرطان و حمله قلبی می‌کنند.میزان کلسترول در ۵ نفر از که سنین آن‌ها بین۲۵-۴۱ سال بود و روزانه ۳۰ گرم هویج خام مصرف می‌کردند ، اندازه گیری شده بعد از مدت سه هفته و دوباره این میزان کنترل شد و مشخص گردیدکه میزان کلسترول کاهش پیدا کردا است.

 

 

از انجایی که کلسترول زیاد یکی از عوامل بیماری قلبی می‌باشد بنابراین هویج را در لیست غذاهای خود قرار دهید. گروهی ازمحققین سوئدی اخیرا دلایل بیشتری برای استفاده از سبزیجات ریشه‌ای ارائه نموده‌اند. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که سبزیجات تاثیر به سزایی در کاهش میزان حمله‌های قلبی به خاطر پایین آوردن میزان کلسترول دارند.

 

 

 هویج دارای مقدار زیادی قند است اشخاص مبتلا به بیماری قند از مصرف ان بر حذر شده‌اند. هویج دارای ویتامین‌های A,B,C ویک پرو ویتامین به نام کاروتن است.که در کبد به شکل ویتامین A تغییر شکل می‌یابد. این سبزی از سبزی‌هایی است که سرشار از ویتامین A است هویج دارای هفت در هزار آهن است.

 

• در کم خونی و اختلالات رشد نیز موثر است.

 

• هویج خام را باید رنده کرد و بنا به ذوق بچه‌ها به ان چاشنی زد زیرا علاوه بر این خواص که شمردیم هویج کرم کش است.

 

بیماری کرم کشی به نام کارو در بچه‌ها پیدا می‌شود که عوارض آن فشار مفرط معده توام با درد است و این عارضه با دادن هویج در طی چند روز به خوبی معالجه کرده و شفا بخشیده‌است.

 

• اگر به بچه‌های کوچک هویج خامی بدهید که مثل بازیچه به لثه‌هایشان بکشند این فایده را دارد که در دراوردن دندان آن‌ها را کمک موثری خواهد کرد

 

• هویج مانند تمام سبزی‌ها و بیشتر از همهٔ آن‌ها اعمال روده‌ها را منظم می‌کند.

 

• مصرف هویج در اسهال و یبوست مفید است. آب هویج خام خون را تصفیه می‌کند • مخلوط آب هویج و شیر در بیماری گرفتگی صدا , اسم , اختلالات ریوی تجویز می‌کنند

 

• توصیه می‌شود به کودکانی که دچار جوش صورت شده‌اند آب هویج را که مخلوط با شیر شده‌است با کمی نمک به ان‌ها بدهند.

• ویتامین A که در هویج وجود دارد تولید و توسعه سلول‌ها را زیاد می‌کند و برای پوست مفید است.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

 

تبلیغات