تبلیغات

تبلیغات

عبدالمالک ریـگـی اعـدام شـد

مجموعه : جامعه و سیاست
ایسنا: با حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب اسلامی، « ‌عبدالمجید ریگی» با نام مستعار «عبدالمالک» سحرگاه امروز (‌یکشنبه) با حضور تعدادی از خانوادهای شهدا و جانباختگان جنایات تروریستی وی در محل زندان اوین به دار مجازات آویخته شد.

در پی برگزاری جلسه محاکمه عبدالمجید (عبدالمالک) ریگی در یکی از شعب دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی توحیدی به اتهام محاربه و افساد فی الارض،‌ نامبرده به اتهام 79 مورد اقدامات جنایتکارانه،‌ به استناد مواد 190 ، 191 ،‌ 186 ، 185 و 183 قانون مجازات اسلامی به اعدام از طریق آویختن از چوبه دار با حضور مجروحین و خانواده‌های جانباختگان و شهدای جنایات وی محکوم شده بود.

محکوم عبدالمجید ریگی سرکرده گروهک ضد انقلاب مسلحانه در شرق کشور که سال گذشته با هوشیاری ماموران امنیتی بازداشت شد، با تشکیل گروهک مسلحانه خود اقدام به راهزنی ،‌سرقت مسلحانه،‌ بمب گذاری در اماکن عمومی، ‌حمله مسلحانه به نیروهای نظامی و انتظامی و مردم بی دفاع، قتل و جرح، اخاذی، ایجاد رعب و وحشت و هراس و سلب امنیت مردم، آدم ربایی و گروگانگیری، همکاری با بیگانگان و اخذ کمک های مالی و اطلاعاتی از آنان نموده بود.

بخشی از اعمال مجرمانه ارتکابی محکوم عبدالمجید ریگی به شرح ذیل است:

1 – تشکیل و اداره دسته و گروهک تروریستی موسوم به جنبش مردمی جندالله به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران و ایجاد ناامنی در منطقه و کشور.

2 – مباشرت و آمریت در 15 فقره ادم بایی مسلحانه.

3 – حمل و نگهداری سلاح و مهمات به صورت عمده و قاچاق سلاح و مهمات به داخل کشور.

4 – بوجود آوردن شش فقره راهبندان مسلحانه و ایجاد رعب و وحشت در جاده ها و بین مردم .

5 – اقرار صریح به مباشرت درسه فقره قتل عمدی .

6 – آمریت در قتل عمدی دهها نفر از شهروندان و مسئولین نظامی ،‌انتظامی و … از طریق بمب گذاری و اقدام مسلحانه .

7 – سرقت مسلحانه سلاح ،‌ مهمات و خودرو به دفعات بشرح موجود در پرونده.

8 – تحصیل مال نامشروع از طرق مختلف از قبیل آدم ربایی، گروگانگیری، ‌سرقت از بیت المال ، ‌اخذ دلار از سرویس های اطلاعاتی بیگانه ، ‌اخذ وجه از قاچاقچیان مواد مخدر.

9 – فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق مصاحبه های متعدد با شبکه های معاند و ضد انقلاب.

10 – ارتباط با عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه از جمله افسران اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در پوشش ناتو ،‌ برخی افسران اطلاعاتی بعضی کشورهای عربی و گروهک های ضدانقلاب خارج از کشور مانند گروهک منافقین.

11 – ورود و خروج غیر مجاز از خاک جمهوری اسلامی ایران .

لازم به توضیح است گروهک تروریستی تحت هدایت محکوم عبدالمجید ریگی از سال 82 ، 35 مورد گروگانگیری از اتباع داخلی و خارجی ،‌ 25 مورد اخاذی و بیش از 40 فقره عملیات راهبندی مسلحانه توام با انفجار انجام داده که در نتیجه این اقدامات شرورانه ، 154 نفر از نیروهای انتظامی و مردم بی گناه بدست نامبرده و عوامل این گروهک شهید و تعداد 320 نفر نیز مجروح شده‌اند.

گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران حاکیست: متهم ریگی در جریان دادگاه،‌ مسئولیت اقدامت گروهک خود را پذیرفت و اذعان كرد در برخی از قتل‌ها مباشرت و در برخی نیز آمریت داشته است.

نامبرده همچنین تمامی موارد اتهامی مطروحه در کیفرخواست صادره از سوی دادستانی را پذیرفت و توضیح داد که تصمیمات تمامی اقدامات تخریبی، بمب گذاری، قتل و غیره با مسئولیت وی انجام شده است.

این گزارش اضافه کرد: در جلسه دادگاه که با حضور نماینده مدعی العموم،‌ وکیل محکوم علیه ، شکات و خانواده‌های شهدای اقدامات تروریستی گروهک مذکور برگزار شده بود، نماینده دادستان پس از قرائت کیفرخواست،‌ خواستار اشد مجازات برای متهم شده بود.

متعاقبا ریگی در جریان دفاع از خود ضمن قبول اتهامات و جنایات ارتکابی، اقدامات خود را اشتباه خواند و تاکید کرد جنایاتش با موازین اسلامی و انسانی در تضاد بوده است و در ادامه از عوامل گروهک خود نیز خواست که اشتباهات او را تکرار نکنند. وی همچنین خواستار بخشش از سوی شکات پرونده شد.

در پی صدور حکم دادگاه،‌ حکم صادره مطابق مقررات به نامبرده ابلاغ،‌ وی اعلام داشت « حکم صادره را قبول داشته و تقاضای عفو دارم» که متعاقبا با درخواست عفو نامبرده توسط ریاست محترم قوه قضائیه مخالفت شد.

با توجه به اهمیت پرونده و اتهامات محکوم علیه ریگی، پیشتر رسیدگی به اتهامات وی به دستور رییس قوه قضائیه و موافقت دیوان عالی کشور به دادسرا و دادگاه‌های تهران احاله شده بود.

دیدار ریگی با خانواده‌های قربانیان عملیات تروریستی یك روز قبل از اعدام

عبدالمالک ریگی روز شنبه، 29/ 03 /89 با خانواده‌های قربانیان حملات و عملیات تروریستی این گروهک در نقاط مختلف ایران، دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، عبدالمالک ریگی، سرکرده گروهک تروریستی جندالله در این دیدار به سوالات اعضای خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی گروهک جند‌الله پاسخ داد.

به گزارش شبكه خبری پرس‌تی‌وی، وی در این دیدار ضمن اظهار پشیمانی از اقدامات خود از خانواده‌های قربانیان خواست او را مورد عفو و بخشش قرار دهند.

عبدالمالک ریگی، روز سه‌شنبه، بیست و سوم فوریه (اسفند 1388) هنگامی که از دوبی عازم قرقیزستان بود توسط نیروهای امنیتی ایران دستگیر و به کشور منتقل شد.

شایان ذکر است ریگی به ارتکاب 79 مورد جرم و جنایت تروریستی اعتراف کرده است.

دادستان پرونده ریگی به دلیل ده‌ها فقره جرم و جنایت تروریستی، محاربه و فساد فی الارض علیه ایران خواستار اشد مجازات برای وی شده است.

سرکرده گروهک تروریستی جندالله به داشتن ارتباط با سران ناتو در افغانستان و سازمان‌های جاسوسی خارجی از جمله سیا اعتراف کرده است.

نگاهی به شكل‌گیری گروهك تروریستی ریگی و خشونت‌های آن

اگرچه گروهک "جندالله" خود را مقاومت مردمی حامی حقوق بلوچ‌های اهل تسنن قلمداد می‌كرد و عبدالمالک ریگی در گفت‌وگوهایش با برخی از شبکه‌ها تاکید کرده بود که قصد جدایی طلبی از ایران ندارد و یک ایرانی است اما اقدامات تروریستی این گروهك موجب کشته شدن ایرانیان بی‌گناه زیادی اعم از نظامی و غیرنظامی شد. این اقدامات که صرفا به قصد فشار بر دولت مرکزی جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شد، تنها موجب تشدید ترس، ناامنی و خشونت گرایی در این مناطق شد، ضمن آنکه زمینه را برای فعالیت‌های گروهك‌های تروریستی مشابه دیگر فراهم می‌کرد، این مسایل قطعا بر شیوه زیست اجتماعی و اقتصادی مردمان استان سیستان و بلوچستان و به ویژه بر زندگی خود بلوچ‌ها تاثیرات نامطلوبی داشت.

استان سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرقی ایران از دو منطقه سیستان و بلوچستان تشکیل می‌شود که منطقه سیستان شامل سه شهرستان زابل، زهک و شهرستان هیرمند است. منطقه بلوچستان از زاهدان که مرکز استان است، شروع می‌شود و شهرستان‌های زاهدان، خاش، سراوان، ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، چابهار و کنارک را در بر می‌گیرد.

اگر چه عبدالمالک ریگی خود اهل یکی از طایفه‌های بلوچ به نام ریگی و سنی مذهب بود اما اقدامات این گروهك نباید موجب شکل‌گیری نگرشی منفی نسبت به قوم باسابقه و زحمت‌کش بلوچ شود كه دارای فرهنگ و زبانی باستانی است، یا موجب ایجاد شكاف و اختلافات مذهبی با برادران و خواهران اهل تسنن شود. این موضوعی است كه مقامات مسوول ایرانی بارها بر آن تاکید کرده‌اند، مثلا مولوی اسحاق مدنی – مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت در گفت‌وگویی مطرح می‌كند: "به طور حتم آمریكایی‌ها و تندروها از تحركات ریگی استفاده می‌كنند اما حركات او نه سیاسی است نه مذهبی، بلكه از روی شرارت است.

صادقی، معاون سیاسی امنیتی استاندار نیز عامل جنایت در تاسوكی را فردی بی‌سواد می‌داند كه از سوی دشمن شناسایی و آموزش داده شد. وی با اشاره به حادثه تاسوكی و پس از آن حادثه دارزین تاكید كرد كه دست استكبار پشت این جریان‌ها بود و ربطی به مسایل بومی و غیربومی بودن استان ندارد.

اگرچه موارد متعددی از اقدامات تروریستی در چهار سال گذشته رخ داده است عمده‌ترین موارد این اقدامات را گروهك جندالله بر عهده گرفته بود.

اولین گروگان‌گیری، 7 دی 84 در سرباز

‌9 مرزبان ایرانی در تاریخ ‌7 دی‌ماه سال 84 توسط اشرار در شهرستان سرباز گروگان گرفته می‌شوند. چند روز بعد گروگان‌گیران یكی از آنها را كه سنی‌مذهب بود، آزاد می‌كنند.

این خبر در دوازدهم دی ماه سال 84 از سوی دكتر الهام، سخنگوی دولت تایید می‌شود. او در پاسخ به سوال خبرنگاری كه پرسید برخی از اخبار موید آن است كه تعدادی از سربازان ایرانی در مرز ایران و پاكستان از سوی برخی اشرار دزدیده شده و همین اشرار نیز اعلام كرده‌اند كه تعدادی از اعضای آنها در خاك ایران در زندان به سر می‌برند، دولت برای آزاد كردن سربازان وطن چه اقداماتی انجام داده است؟ گفت:‌ مرزنشینان كشور در راستای ایجاد امنیت در كشور، هم‌چنین كسانی كه شما از آن‌ها نام بردید، یعنی سربازان، خدمات ویژه‌ای به ملت می‌دهند. همه آنها برای ما غنیمت هستند. وزارت كشور این مساله را با تمام قوا و به صورت همه‌جانبه پی‌گیری می‌كند و امیدواریم به شكل مطلوب و با حفظ جان این گروه زحمت‌كش این مسأله خاتمه پیدا كند.

28 روز بعد یعنی در 10 بهمن 84 علی جنتی، معاون سیاسی وزیر كشور از تحویل هفت مرزبان گروگان گرفته شده توسط اشرار در منطقه سیستان در شهرستان سرباز به مقامات ایرانی خبر می‌دهد و می‌گوید: استوار نامجو كه قبلا از سوی گروگان‌گیران ادعا شده بود كشته شده، تحویل نشده است، اما مقامات ایرانی خواستار تحویل وی یا پیكرش از جانب اشرار شدند.

روابط عمومی وزارت كشور نیز در همان تاریخ اعلام كرد كه این افراد طی یك سلسله اقدامات فنی امنیتی اطلاعاتی با تلاش معتمدان و بزرگان طوایف ذی‌ربط، دولت مركزی و محلی پاكستان و مجموعه دستگاه‌های امنیتی كشور به‌ویژه هیات اعزامی اخیر به پاكستان، بدون ارایه‌ی هیچ‌گونه امتیازی به گروگان‌گیران آزاد شدند.

ماجرای تاسوکی در 25 اسفند 84

در بیست و پنجم اسفند 84، ماجرای معروف به "تاسوکی" رخ داد. حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس، فردای آن روز، كشته شدن 21 نفر از مردم زاهدان و زخمی شدن 5 نفر دیگر در محور زابل – زاهدان را تایید می‌كند و می‌گوید این حادثه به دست اشراری كه با لباس مبدل نیروی انتظامی و ماشین و امكاناتی شبیه نیروی انتظامی بودند رخ داده است. این افراد به بهانه‌ی كنترل كارت شناسایی و كنترل ماشین‌ها مسیر را بستند.

وی ادامه می دهد: اشرار جلوی چشم زنان و كودكان، مردان را از ماشین‌ها پیاده می‌كنند و دست‌ها و چشم‌های آنها را می‌بندند و در فاصله‌ی 20 متری از محل، آنها را ناجوانمردانه به رگبار می‌بندند و 21 نفر را به شهادت می‌رسانند.

وی با اعلام زخمی شدن 5 نفر دیگر و این‌كه این مجروحان تحت درمان قرار گرفته‌اند، تصریح می‌كند: ظاهرا اشرار شب گذشته بعد از انجام عملیات ناجوانمردانه خود، شبانه به افغانستان گریخته‌اند.

در تاریخ 4 مرداد 85، دری نجف آبادی، دادستان كل كشور خبر داد: حدود چهار نفر از كسانی كه در حادثه تاسوكی گروگان گرفته شده بودند، آزاد شدند و دو، سه نفر دیگر بیشتر در اسارت نیستند(8). در تاریخ 8 مرداد 85 مرحوم جمال کریمی‌راد، سخنگوی وقت قوه‌ی قضاییه از صدور حكم اعدام برای متهم دستگیر شده در پروند‌ه‌ی جنایات تاسوكی خبر داد و گفت: این حكم در محل وقوع جنایت اجرا خواهد شد. در این پرونده غیر از مورد اعلام شده، متهم دیگری به دستگاه قضایی تحویل نشده است.

جنایت دارزین در 23 اردیبهشت 85

واقعه دارزین در تاریخ 23 اردیبهشت ماه 85 به وقوع پیوست. شنبه مقارن ساعت 21:15 در كیلومتر 35 محور «بم ـ كرمان» در دو راهی «دارزین»، اشرار مسلح 12 تن از هموطنانمان را کشتند. در این حادثه، اشرار مسلح كه گفته می‌شود، تعداد آنها 8 تن بوده، در حالی كه پوشش ماموران انتظامی را بر تن داشتند، با متوقف كردن 4 دستگاه خودرو عبوری و پیاده كردن سرنشینان، همگی را از ناحیه سر به گلوله بستند.

بدین ترتیب در حالی كشتار هموطنان به وقوع پیوست كه دو تن از افرادی كه سوار بر خودرویی در حال عبور از محل جنایت بودند، علیرغم اصابت گلوله به خودروشان موفق به فرار شده و با مراجعه به نزدیك‌ترین پاسگاه انتظامی، ماموران را در جریان حادثه قرار دادند.

در این حال ماموران با حضور در منطقه «دارزین»، در حالی كه جست‌و‌جوها را برای یافتن اثری از حادثه آغاز كرده بودند با اجساد كشته‌شدگان داخل گودالی در حوالی جاده «بم ــ كرمان» مواجه شدند.

از سوی دیگر بنا بر گزارش‌های دریافتی از صحنه وقوع جنایت، اشرار مسلح پس از به قتل رساندن سرنشینان خودروها، با مسدود كردن مسیر، اقدام به آتش زدن خودروی قربانیان كرده بودند و در تمامی این مدت، عاملان جنایت، پسر‌بچه‌ 12 ساله‌ای كه تنها شاهد قتل‌عام بود را به تیر چراغ برق بسته بودند.

بر اساس این گزارش در حالی‌كه ردیابی‌های صورت گرفته جهت دستگیری اعضای گروهی موسوم به «فداییان اسلام» ادامه داشت، سرانجام در آخرین اطلاع رسانی‌ها در این خصوص، سردار احمدی‌مقدم، فرمانده ناجا درخصوص دستگیری عوامل تروریستی شرق كشور، اعلام كرد: تاكنون 7 تن از عوامل تروریستی حادثه اخیر«بم ــ كرمان» دستگیر، 6 تن كشته و سه تن متواری شده‌اند.

پس از گذشت حدود 87 روز از جنایت «دارزین»، عصر 16 مرداد 85 یكی از عوامل این حادثه تروریستی به نام «نجیب‌علی كرزه‌ای» به دار مجازات آویخته شد.

در آن زمان طبق نظر جانشین قرارگاه عملیاتی رسول اكرم (ص) در خصوص وضعیت «عبدالمالك ریگی»، وی بر اساس رد یابی‌های صورت گرفته، در خارج از مرز و جایی بین پاكستان و افغانستان است كه به دلیل محدودیت‌های مرزی نمی‌توانیم وارد عمل شویم.

گروگان گیری سراوان 87

در نیمه شب 24 خرداد امسال، گروهی از اشرار و عوامل گروهک تروریستی جندالله در کمین غافلگیرانه‌یی، 16 نفر از کارکنان ناجا را در اطراف سراوان، به گروگان گرفته و آنان را به کشور پاکستان انتقال دادند كه به گفته محمدزاده فراهانی، معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان، گروگان‌گیری این افراد به دلیل غافلگیری و اعتماد كاركنان به افرادی که نمی‌دانستند عوامل چه كسانی هستند، صورت گرفت.

سردار احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی نیز در تاریخ 15 آذر 87 گفت: متاسفانه تمامی گروگان‌های حادثه سراوان به دست گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی به شهادت رسیده‌اند.

بمب‌گذاری در مسجد علی ابن ابی طالب(ع) در خرداد 88

اما اقدام تروریستی دیگر این گروهك در استان سیستان و بلوچستان در آستانه دهمین انتخابات ریاست جمهوری انجام شد. در این انفجار در مسجد علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان تعداد 21 تن شهید شدند. همچنین 182 تن مجروح شدند كه 87 تن از این افراد به صورت سرپایی مداوا و از بیمارستان‌های زاهدان ترخیص شدند. همان زمان ، رییس دادگستری كل استان سیستان و بلوچستان از بازداشت یكی از عوامل این انفجار خبر داد.

وی با بیان این‌كه این فرد دستگیر شده احتمالا با گروهك‌ ضد انقلاب در ارتباط بوده، گفت: عمده‌ترین گروهك‌هایی كه اقدام به عملیات تروریستی در این استان می‌كنند گروهك مالك هستند؛ اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم كه این انفجار توسط این گروهك انجام شده باشد .

پس از این حادثه شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی درباره حادثه انفجار بمب در زاهدان گفت: قطعا عوامل این حادثه وهابیون هستند. جریحه‌دار كردن احساسات شیعیان مهم‌ترین هدف وهابیون و سلفیون است به همین منظور مردم باید مراقب باشند تا در دام توطئه و تفرقه قومی و مذهبی دشمنان گرفتار نشوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در پی حادثه خونین تروریستی در زاهدان در پیام تسلیتی با اشاره به آلوده بودن دست طراحان سیاسی برخی قدرت‌های مداخله‌گر و دستگاه‌های جاسوسی آنان به ایجاد فتنه و برادركشی میان مسلمانان بر هوشیاری مردم، پیگیری مسوولان و توجه كافی به توطئه دشمنان با حفظ یكپارچگی و وحدت اسلامی و ملی تاكید كردند.

به شهادت رساندن جمعی از فرماندهان سپاه

آخرین اقدام تروریستی مهم این گروهك كه مسوولیت آن را برعهده گرفت، در تاریخ 26 مهر 88 به انجام رسید. در این اقدام تروریستی جمعی از فرماندهان سپاه از جمله سردار شوشتری جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه و سردار محمدزاده فرمانده سپاه پاسداران سیستان و بلوچستان به شهادت رسیدند.

محمد مرزیه دادستان زاهدان، در گفت‌وگویی كه دو روز بعد با ایسنا انجام داد، گفت:‌ "تاكنون در پی این اقدام تروریستی 41 نفر شامل دو فرمانده‌ی ارشد، 21 نفر مردم عادی، سران قبایل و طوایف و فرماندهان سپاه به شهادت رسیده‌اند اما آماری از تعداد مجروحان در دست نیست"

دادستان زاهدان همچنین در تاریخ 25 آذر اظهار كرد: "طبق آخرین سندی كه ده روز پیش به دست آوردیم همكاری سرویس اطلاعاتی پاكستان با گروهك مالك روشن شده است و علی‌رغم سفرهای دولت باز هم این موضوع اتفاق افتاده است"

نتایج تلاش‌ها و اقدامات نیروهای قضایی و امنیتی ایران در روز سه شنبه 4 اسفند 88 به بازداشت عبدالمالك ریگی انجامید و سركرده گروهك تروریستی جندالله در نهایت امروز -یك شنبه 30 خرداد 89 – اعدام شد.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات