تبلیغات

تبلیغات

نکاتی درباره میان وعده غذایی کودکان

مجموعه : تغذیه مناسب
نکاتی درباره میان وعده غذایی کودکان

 
زمانی كه کودکان از مدرسه می آیند، مستقیما" به آشپزخانه رفته و دنبال چیزی برای خوردن می گردند. این صحنه ای است كه هر روز در خانه با آن مواجه هستیم. شما چگونه می توانید مطمئن باشید كودكتان مواد مغذی لازم را دریافت می كند درحالیكه تمایلی به خوردن شام ندارد؟ شما میتوانید با انجام اقداماتی كودك خود را به داشتن میان وعده خوب بعد از مدرسه راهنمایی كنید تا احساس رضایت كنند و به خوردن شام مغذی تمایل داشته باشند.

خود را جای كودكتان قرار دهید و جدولی مربوط به آنچه آنها بطور نرمال در هفته می خورند، رسم نمایید. برخی كودكان كوچكتر ممكن است میان وعده صبح داشته باشند، اما اغلب كودكان سنین مدرسه میان وعده صبح ندارند. بنابر این طبیعی است که آنها در ساعات بعد از مدرسه بسیار گرسنه باشند و تمایل به مصرف  تنقلات ناسالم پیدا کرده و دور از چشمان شما از بیرون از منزل تهیه کنند.

به این پرسش ها پاسخ دهید: چه زمانی ناهار می خورند؟ چه چیزی و به چه میزان در ناهار می خورند؟ آیا همیشه از ناهار فرار می كنند؟ آیا بعد از مدرسه، میان وعده دارند؟ این سوالات به شما كمك می كنند تا بفهمید وقتی بچه ها به خانه برمی گردند، چقدر گرسنه هستند.همچنین می توانید درباره زمان هایی كه بطور نرمال شام صرف می كنید، فكر كنید. كودكی كه ساعت 4 در خانه گرسنه می شود و میان وعده بزرگی می خورد، احتمالا" برای شام در ساعت7 گرسنه نخواهد بود. درباره جدول بچه ها و تطابق برنامه غذایی خانواده با آن تفكر كنید.
سعی کنید در میان وعده به هیچ عنوان نوشابه و آب میوه های شیرین شده به کودکتان ارائه ندهید. در عوض میتوانید به آنها آب و یا شیر کم چرب بدهید.

لیستی از میان وعده های سالم را تهیه نمایید

درباره هریك از میان وعده هایی كه فرزندانتان دوست دارند داشته باشند صحبت كنید.  لیستی از مواد غذایی سالم را به كودكتان ارائه دهید و مطمئن باشید شامل انواع متنوعی از سبزیجات و میوه های تازه است. هرچند كه یك برش كیك یا چیپس سیب زمینی جزء غذاهای ممنوع نیستند، اما چنین غذاهایی با میزان مواد مغذی کم نباید بطور روزانه در منوی بعد از مدرسه قرار گیرند.

اگر برایتان امكان دارد، كودكتان را با خود به سوپر ماركتها ببرید. آنها را در انتخاب مواد غذایی مشارکت دهید و محصولات را با هم مقایسه كنید، اما تسلیم بدون چون و چرای خواسته آنان نباشید. به مقادیر پروتئین، فیبر، كلسیم و دیگر مواد مغذی مهم در مواد غذایی توجه داشته باشید و با كودك خود درباره آنها صحبت كنید. با كودكتان میان وعده های كم چرب، كم نمك و كم قند را انتخاب كنید. در این روند،  كودكان انتخاب های سالم غذایی را یاد خواهند گرفت.

میان وعده های سالم را به انتخابی قابل دسترس و آسان تبدیل كنید

از كودكان خود (حتی نوجوانان) انتظار نداشته باشید تمایلات غذایی خود را رها كنند و گیاه خوار شوند. كودك شما بیشتر تمایل به خوردن غذاهای آماده و تنقلات بیرون از منزل دارند، بنابراین از این موضوع استفاده نمایید. میان وعده های سالم را در دسترس قرار دهید مثلا" در ظرف غذا و كیف آنها بگذارید و در خانه در مكانی قابل دیدن و آماده خوردن قرار دهید.

کودکان از كمك كردن به شما  برای درست كردن میان وعده هایی با اشكال زیبا از میوه ها و تخم مرغ و….. لذت می برند ، بنابر این از آنها در تهیه میان وعده ها کمک بخواهید. كودكان بزرگتر از سالاد میوه ها، مینی پیتزا، كراكرهای ( بیسکویت های کم شیرین) با دانه كامل به همراه پنیر و… لذت می برند. كودكان بزرگتر تمایل دارند خود میان وعده درست كنند، بنابراین مواد لازم ودستورهای غذایی ساده را در اختیارشان قرار دهید. اگر خودتان در حال آماده كردن شام هستید، می توانید تهیه سالاد یا سبزیجات كنار غذا را به كودكان بسپارید.

برای شب هایی که شام را دیر وقت میل می کنید، می توانید میان وعده قابل توجه تری مانند نصف ساندویچ را برایشان انتخاب كنید.  یك میان وعده خوب باید بیش از آنكه زمان برای تهیه آن صرف شود برای خوردنش زمان گذاشته شود.

چنانچه كودكتان برنامه کلاسی بعد از مدرسه دارد، بررسی كنید چه نوع میان وعده ای دریافت می كند؟ اگر از آنچه می شنوید راضی نیستید، جایگزین هایی كه كودكتان می تواند بخورد را پیشنهاد نمایید. مانند میان وعده های با بسته بندی جذاب ولی سالم شامل مغزدانه ها، غلات با دانه كامل و كم شیرین، و میوه های تازه و خشك شده و سبزیجات خرد شده.

بهترین استراتژی برای اجبار کودکان به داشتن میان وعده سالم بعد از مدرسه، قرار دادن غذاهای سالم در دسترس كودكان در آشپزخانه یا یخچال می باشد. كودكان گرسنه همانند بزرگسالان گرسنه، كمترین مقاومت را می كنند و بدنبال غذایی برای سیر کردن خود هستند لذا اگر انتخاب سالم را در معرض دسترس نداشته باشند به انواع غذاهای ناسالم روی می آورند.

 
دکتر حمیدرضا فرشچی
 

تبلیغات