تبلیغات

تبلیغات

یک اختراع جالب !!!

مجموعه : دانش و فناوری
یک اختراع جالب !!!
با زیباتر شدن مدل‌های دوربین دیجیتال، انتخاب یک مدل مناسب که مطابق سلیقه ما بوده و کارآمدی مناسبی داشته باشد سخت‌تر می‌شود. البته این یکی از قصد معرفی آن را داریم یک کم با نمونه‌های کنونی متفاوت است.

 
معمولاً وقتی زرولوشن دوربین بیشتر می‌شود کیفیت تصویر بالاتر می‌رود مثلاً دوربین 7 مگاپیکسلی عکس‌هایی با کیفیت خیلی بهتری از 5 مگاپیکسلی می‌اندازد دوربین‌های 14 و 18 مگاپیکسلی هم که دیده به سمت دوربین‌های حرفه‌ای می‌روند.

ولی وقتی به 1400 مگاپیکسل می‌رسد تبدیل می‌شود به تلسکوپ!

این دوربین عظیم و با رزولوشن 1400 مگاپیکسلی را Pan – Starrs گویند، این تلسکوپ جدید در هاوایی ساخته شده است و بزرگ‌ترین دوربین دیجیتالی است که به جستجو در آسمان می‌پردازد تا اگر شهاب‌سنگ یا دیگر اجرام آسمانی کرة خاکی ما را تهدید می‌کرد قبل از هر اتفاق بدی آن را خبر دهد.

یک آینه اصلی دارد که 60 اینچ (یا 8/1 متر) پهنا دارد.

این دوربین به بزرگ 1400 مگاپیکسلی 4/1 بیلیون پیکسل در یک فضای 40 سانتی‌متری عکس فوری می‌گیرد و شب به شب ذخیره می‌شود.

قرار است این دوربین توسط کنسرسیوم علمی PSI اداره شود و مسئولان به طور تقریبی عنوان نموده‌اند که در طی 3 سال آینده حدود 000/100 جرم آسمانی را می‌توان با کمک این تلسکوپ شناسایی نمود.

عکس‌هایی که این دوربین در شب می‌گیرد به مرکزی به نام Maui فرستاده می‌شود تا مورد بررسی قرار گیرد، این عکس‌ها حدود 500 عدد می‌باشد که معادل 4 ترابایت است

بودجه‌ای که برای توسعه دوربین در سال 2009 تخصیص داده شده بود 7/3 میلیون دلار بوده است که طی پیش‌بینی و روندی که داشته این مبلغ به 3/20 میلیون دلار در سال 2011 خواهد رسید.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات