تبلیغات

تبلیغات

آندوكاردیت

مجموعه : پزشکی و سلامت
اطلاعات اولیه

توضیح كلی
آندوكاردیت عبارت است از یك عفونت غیر مسری كه عضله قلب ، دریچه های قلب ، و آندوكاردیوم (پوشش داخلی حفرات یا دریچه های قلب ) را درگیر می سازد.
علایم شایع
علایم زودهنگام :
خستگی و ضعف
تب ، لرز و تعریق زیاد، خصوصاً در شب
كاهش وزن
دردهای مبهم
وجود صدای غیر طبیعی در قلب علایم دیر هنگام :
لرز شدید و تب بالا
تنگی نفس در هنگام فعالیت
تورم پاها و شكم
تند یا نامنظم شدن ضربان قلب
علل
باكتری ها یا قارچ هایی كه وارد خون می شوند و دریچه ها و پوشش داخلی قلب را در كسانی كه قبلاً آسیب قلبی (به قسمت عوامل خطر در زیر مراجعه كنید) داشته اند عفونی می كنند. باكتری ها یا قارچ ها به دریچه ها، عضله ، و پوشش داخلی قلب آسیب وارد می آورند یا آسیبی كه از قبل وجود داشته است را تشدید می كنند.
عوامل افزایش دهنده خطر
تب رماتیسمی
بیماری مادرزادی قلب
پس از وارد آمدن آسیب به دریچه های قلب ، خطر آندوكاردیت در اثر عوامل زیر بیشتر می شود: ـ حاملگی ـ تزریق مواد آلوده به داخل جریان خون ، مثلاً همراه با تزریق وریدی مواد مخدر ـ سوء در مصرف الكل ـ استفاده از داروهای سركوب كننده ایمنی ـ وجود دریچه مصنوعی در قلب
پیشگیری
اگر دریچه قلبتان آسیب دیده است یا صدای غیر طبیعی در قلب شما شنیده می شود:
پیش از انجام هر گونه اقدام پزشكی كه امكان ورود باكتری ها به خون در طی آن وجود دارد به پزشك یا دندانپزشك اطلاع دهید و آنتی بیوتیك مناسب جهت پیشگیری از بروز آندوكاردیت دریافت كنید. این مسأله به خصوص باید قبل از كارهای دندانپزشكی ، زایمان ، و جراحی در دستگاه ادراری یا گوارش مدنظر قرار گیرد.
هیچگاه الكل ننوشید.
قبل از حامله شدن ، با پزشك خود مشورت كنید.
مواد مخدر تزریقی مصرف نكنید.
عواقب مورد انتظار
معمولاً با تشخیص و درمان زودهنگام قابل معالجه است ، امابهبود ممكن است هفته ها طول بكشد. اگر درمان به تأخیر افتد، عملكرد قلب كاهش یافته و نارسایی احتقانی قلب و مرگ رخ خواهد داد.
عوارض احتمالی
تشكیل لخته های خونی كه ممكن است به مغز، كلیه ها، یا احشای شكمی بروند و باعث بروز عفونت ، آبسه ، یا سكته مغزی شوند. اختلالات ریتم قلب (شایعترین آن فیبریلاسیون دهلیزی است )
درمان

اصول كلی
اقدامات تشخیصی ممكن است عبارت باشند از: شمارش سلول های خون و كشت خون ، نوار قلب ، عكس برداری از قلب و ریه ها با اشعه ایكس ، و اكوكاردیوگرام
– هدف درمان ، ریشه كنی میكروب ها با دارو، و فراهم آوردن مراقبت های حمایتی برای رفع علایم است .
– بستری شدن در بیمارستان در مرحله حاد بیماری . زمانی كه وضعیت بیمار با ثبات شد، بعضی از بیماران را می توان از بیمارستان ترخیص كرد و ادامه مراقبت از آنها را در منزل پی گرفت .
– جراحی برای تعویض دریچه عفونی شده در بعضی از بیماران
– اگر دریچه قلبتان آسیب دیده است ، قبل از هر اقدام پزشكی ، مشكل خود را به پزشك یا دندانپزشك اطلاع دهید. در برخی از موقعیت ها، نیاز به استفاده از آنتی بیوتیك برای پیشگیری از آندوكاردیت وجود خواهد داشت .
– پس از رهایی از آندوكاریت ، مرتب زیر نظر پزشك باشید تا از عود بیماری پیشگیری شود.
– همیشه دست بند یا گردن آویز مخصوص كه نشان دهنده مشكل پزشكی شما باشد همراه داشته باشید. در كیف پول خود روی یك كارت فهرست آنتی بیوتیك های مورد نیاز برای مصرف پیش از كارهای دندانپزشكی و پزشكی را یادداشت كنید.
داروها
مصرف آنتی بیوتیك به مدت چندین هفته برای مبارزه با عفونت . غالباً آنتی بیوتیك به صورت تزریقی مصرف می شود.
فعالیت
تا زمان بهبودی كامل در رختخواب استراحت كنید. زمانی كه در رختخواب استراحت می كنید، پاهای خود را مرتب خم و راست كنید تا از تشكیل لخته در سیاهرگ های عمقی پا پیشگیری شود.
فعالیت های عادی خود را در صورتی كه وضعیت جسمی تان اجازه دهد از سر بگیرید.
رژیم غذایی
رژیم خاصی توصیه نمی شود.
در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید
اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان علایم آندوكاردیت را دارید.
اگر یكی از موارد زیر به هنگام درمان یا پس از آن رخ دهد:
ـ افزایش وزن بدن بدون اینكه رژیم غذایی تغییر كرده باشد.
ـ وجود خون در ادرار
ـ تنگی نفس یا درد قفسه سینه
ـ ضعف یا فلج ناگهانی در عضلات صورت ، تنه ، یا اندام ها

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات