تبلیغات

تبلیغات

اطلاعیه مهم وزارت نیرو درباره وضعیت تامین آب و برق

مجموعه : مجله خبری
وزارت نیرو با انتشار اطلاعیه ای از مردم خواسته است با صرفه جویی مناسب ، این وزارت را در برنامه خود که "عدم اعمال محدودیت" در برقراری مستمر خطوط آب و برق است کمک کنند.
 
در این اطلاعیه آمده است: این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای تامین آب و برق مورد نیاز کشور به کار گرفته و تاکنون برنامه ای برای اعمال خاموشی و محدودیت در آبرسانی پیش بینی نشده است.
 
به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو، این وزارتخانه روز چهارشنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: آغاز فصل گرما در سال جاری از نخستین روزهای خردادماه و آنهم با درجه حرارت و دماهایی كه در برخی از مناطق كشور در طول 70 سال گذشته بی سابقه بوده است، فرآیند خدمت رسانی به مردم كشورمان در زمینه های آب و برق را در شرایط حساس و ویژه ای قرار داده است.
 
در این اطلاعیه تصریح شده است: آنچه مسلم است با وجود حادث شدن زود هنگام فصل گرما، روند تامین آب و برق هموطنان با تلاش همكاران و تلاشگران صنعت آب و برق به نحو مطلوبی صورت می پذیرد، اما ذكر چند نكته جهت تداوم روند خدمت رسانی ضروری است.
این اطلاعیه می افزاید: بالا رفتن قابل توجه دمای هوا كه در برخی مناطق به صورت معنا داری اتفاق افتاده، سبب افزایش قابل توجه میزان مصرف شده است، به طوری كه در خردادماه سال جاری حدود شش هزار مگاوات بیش از دوره مشابه سال گذشته بر تقاضای مصرف برق كشور افزوده شده است به گونه ای كه در پیك مصرف سال گذشته كه در 31 تیرماه اتفاق افتاد، حداكثر میزان مصرف 37 هزار و 722 مگاوات بود در حالی كه در برخی روزهای گذشته پیك مصرف به حدود 40 هزار و 500 مگاوات رسیده است كه با تلاش همكاران وزارت نیرو این میزان برق كه ركورد بی نظیری در تاریخ صنعت برق به شمار می رود، تامین شده است.
 
در ادامه این اطلاعیه آمده است: به دلیل استفاده بی رویه از وسایل سرمایشی و كولرهای گازی كه گاه در یك واحد مسكونی شاهد به كارگیری چند دستگاه از آنها هستیم، اوج مصرف برق از ساعت های آغازین شب به ساعت های میانی روز منتقل شده است و این در حالی است كه تمامی طراحی های صنعت برق با هدف تامین برق شبانه روز و با محوریت مدیریت پیك شب صورت گرفته و جابجایی زمان اوج مصرف برق از شب به روز مستلزم سرمایه گذاری های سنگین در سال های آینده است. بنابراین ضرورت دارد ضمن جلوگیری از ورود وسایل سرمایشی فاقد برچسب انرژی یا دارای درجه های پایین میزان مصرف انرژی، در زمینه به كارگیری كولرهای گازی بر اساس شرایط جغرافیایی، دمای هوا، میزان رطوبت و مؤلفه های دیگر و نیز پیشگیری از ورود وسایل غیر استاندارد برقی و سرمایشی از طریق مبادی غیررسمی، اقدام لازم از سوی نهادهای ذیربط به عمل آید.
 
در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: افزایش شدید دمای هوا سبب كاهش بازده نیروگاه ها و نیز بروز برخی مشكلات مهندسی و فنی در شبكه های برق می شود كه گاه به دلیل عمر بالای برخی از قسمت های شبكه برق در مناطق مختلف شهر و یا به دلیل بروز حوادث غیر مترقبه نظیر تصادفات رانندگی، وقوع طوفان و به تازگی ریزگردهایی كه همواره با رطوبت سبب اخلال فرایند طبیعی فعالیت شبكه می شوند، احتمال خاموشی های مقطعی را افزایش می دهد. طبیعی است در چنین شرایطی با حضور همكاران صنعت برق و یا اطلاع دادن به موقع شهروندان از طریق شماره 121 برای رفع چنین مشكلاتی اقدام می شود.
 
وزارت نیرو در ادامه افزوده است: در زمینه مدیریت مصرف آب به دلیل ماهیت ذاتی این موهبت الهی و وابستگی چگونگی تامین آن به نزولات جوی و شرایط جغرافیایی و همچنین قرار گرفتن كشورمان در یكی از مناطق خشک جهان، كار بسی حساس تر و بااهمیت تر جلوه می كند. تامین آب به صورت پایدار و سالم و بهداشتی، پس از انجام مراحل گوناگون استحصال و تصفیه بر روی منابع آب زیرزمینی و یا نزولات آسمانی صورت می گیرد و طبیعی است شبكه های تامین آب شهری ظرفیت مشخصی را دارا هستند و مصرف خارج از قاعده و بی رویه آب كه گاه به دلیل افزایش گرمای هوا به صورت قابل توجهی فزونی می گیرد، سبب بروز مشكلاتی در فرایند آب رسانی به مشتركان می شود.
 
این اطلاعیه می افزاید: به عنوان نمونه ظرفیت آب رسانی به شهروندان تهرانی سه میلیون و 200 هزار مترمكعب در روز است كه در طول سالیان گذشته به خوبی تامین شده است، اما در صورت افزایش بی رویه مصرف آب كه در سه ماه نخست سال جاری حدود هشت درصد بیش از سال های گذشته اتفاق افتاده است، امكان تامین آب بیشتر از طریق شبكه موجود آب شرب تهران حتی در صورت پر بودن سدهای حوزه استان تهران میسور و متصور نیست و لذا مدیریت كارآمد و بهینه آب تنها راهكار پیش رو به شمار می رود.
 
در بخش پایانی اطلاعیه وزارت نیرو آمده است: با تفضل الهی و با همت همكاران صنعت آب و برق و پیش بینی های صورت گرفته هیچگونه برنامه ای برای اعمال خاموشی های برق و محدودیت خدمت رسانی در بخش آب در سطح وزارت نیرو وجود ندارد و با همراهی و همدلی هموطنان روند مطلوب تامین آب و برق تا پایان فصل گرما و نیز دیگر فصول سال تداوم خواهد داشت و در صورت بروز هر گونه مشكلی، نسبت به رفع آن در كوتاه ترین زمان اقدام خواهد شد.
 

تبلیغات