تبلیغات

تبلیغات

تنگی مادرزادی پیلور (تنگی هیپرتروفیك پیلور)

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی تنگی مادرزادی پیلور (تنگی هیپرتروفیك پیلور) اختلالی در شیرخواران كه در جریان آن عضلات مدور دهانه خروجی معده بزرگ شده و موجب انسداد می گردد. این عارضه دریچه پیلور (مجرایی عضلانی كه غذا را از معده به سوی روده كوچك عبور می دهد) را درگیر می سازد. این اختلال در فرزندان اول مذكر شایع تر بوده و معمولاً در سن 5-2 هفتگی تولد شروع می گردد ولی تا چهار ماهگی نیز ممكن است بروز كند.

علایم شایع استفراغ راجعه پس از شیر خوردن كه به تدریج شدت آن افزایش می یابد. لمس توده ای عضلانی به اندازه یك زیتون در قسمت فوقانی شكم (گاهی ) نبود درد یا تب . شیرخوار پس از استفراغ ظاهراً سرحال بوده و فقط گرسنه به نظر می رسد. یبوست كاهش وزن و كم آبی تدریجی علل نوار عضلانی گرداگرد دریچه پیلور ضخیم شده و در نهایت مجرای خروجی معده را مسدود می سازد. عوامل افزایش دهنده خطر سابقه خانوادگی تنگی پیلور پیشگیری در حال حاضر قابل پیشگیری نیست . عواقب مورد انتظار با جراحی قابل علاج است .

كودك معمولاً پس از جراحی به سرعت بهبود می یابد. عوارض احتمالی در صورت عدم درمان ، با كاهش وزن ، كم آبی ، شوك و در نهایت مرگ همراه است . درمان اصولی كلی معمولاً با معاینه فیزیكی می توان این اختلال را تشخیص داد ولی برای تأیید تشخیص ممكن است بررسی بلع باریم یا سونوگرافی توصیه شود. درمان با جراحی و بریدن عضله ضخیم شده (پیلورومیوتومی ) انجام می گیرد. پس از جراحی : در محل برش جراحی یك لبه سفت ظاهر می گردد. این نشانه التیام بوده و نیاز به درمانی ندارد. محل برش جراحی را چند بار در روز با ملایمت شستشو دهید.

اگر شیرخوار ناراحت به نظر می رسد از كمپرس گرم بر روی محل برش جراحی استفاده كنید. داروها تا آماده شدن شیرخوار برای جراحی از مایعات و الكترولیت های وریدی استفاده می شود. پس از جراحی معمولاً دارویی نیاز نیست . فعالیت محدودیتی وجود ندارد. رژیم غذایی تا زمان جراحی شیرخوار ممكن است شیرخشك های رقیق شده با حجم كم را تحمل كند. در صورت عدم تحمل ، شیرخشك از طریق لوله معده به شیرخوار خورانده می شود. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر كودك شما دچار استفراغ مكرر است . بروز موارد زیر پس از جراحی : – درد، تورم – قرمزی – خونریزی یا ترشح از محل جراحی – افزایش درجه حرارت شیرخوار تا 3/38 درجه سانتیگراد

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات