تبلیغات

تبلیغات

واژینیت یائسگی (واژینیت آتروفیك )

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی واژینیت یائسگی عبارت است از عفونت یا التهاب مهبل در اثر كاهش غلظت استروژن كه تعادل هورمونی و pH طبیعی مهبل را به هم می زند. واژینیت یائسگی مسری نیست . علایم شایع شدت علایم بین زنان مختلف و از زمانی تا زمانی دیگر در یك زن كاملاً فرق می كند.

ترشح از مهبل كه معمولاً رقیق ، سفید و گاهی آغشته به خون است ، ممكن است بوی تندی داشته باشد. درد و خارش ناحیه تناسلی ناراحتی در طول مقاربت جنسی تغییر رنگ مهبل از صورتی كم رنگ به قرمز علل میكروب هایی كه در مهبل ساكن هستند، وقتی فیزیولوژی طبیعی مهبل به هم می خورد، عفونت ایجاد می كنند. پس از یائسگی با كاهش غلظت استروژن كه به حفظ محیط طبیعی مهبل كمك می كرد، مهبل بیشتر مستعد به عفونت می گردد.

وضعیت های زیر احتمال ایجاد واژینیت یائسگی را افزایش می دهند: سلامت عمومی نامناسب هوای داغ ، لباس های بدون تهویه به ویژه زیرپوش یا هر وضعیتی كه رطوبت ، گرمی و تاریكی ناحیه تناسلی را افزایش دهد. این عوامل رشد میكروب ها را تسریع می كنند. عوامل افزایش دهنده خطر دیابت شیرین بیماری كه مقاومت را كاهش داده باشد. مقاربت جنسی بیشتر عفونت با ویروس نقص ایمنی انسانی (ایدز) پیشگیری ناحیه تناسلی را تمیز نگه دارید.

از صابون ساده و بدون بو استفاده كنید. به جای وان حمام از دوش استفاده كنید. از شلوارك نخی یا جوراب شلواری دارای فاق نخی استفاده كنید. با لباس مرطوب به ویژه حوله حمام مرطوب ننشینید. بعد از ادرار كردن یا اجابت مزاج ، با خشك كردن یا شستن از جلو تا عقب (مهبل تا مقعد) خود را پاك كنید. اگر چاق هستید، وزن خود را كم كنید. از دوش مهبل ، خوشبوكننده مهبل و خوشبوكننده حمام پرهیز كنید.

در صورت ابتلا به دیابت ، به برنامه درمانی خود كاملاً پایبند باشید. در مورد جایگزینی استروژن ، از توصیه های پزشكی بهره بگیرید. عواقب مورد انتظار با درمان معمولاً ظرف 10 روز قابل علاج است . عوارض احتمالی عفونت باكتریایی ثانویه در هر یك از اعضای لگن درمان اصول كلی آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی ترشحات مهبل ، پاپ اسمیر و معاینه لگن و بیوپسی (برای رد كردن سرطان ) باشند.

دارودرمانی متوجه ارگانیسم خاص خواهد بود. ممكن است درمان برای همسر شما نیز توصیه گردد. تا زمان مشخص شدن علت اختصاصی بهتر است برای این اختلال مراقبت توسط خود شخص انجام نگیرد. از دوش مهبل استفاده نكنید مگر برای شما تجویز شده باشد. اگر ادرار كردن باعث سوزش می شود، از طریق یك دستگاه لوله ای مثل رول كاغذ توالت یا فنجان پلاستیكی بدون ته ادرار كنید یا در هنگام ادرار كردن یك فنجان آب گرم روی ناحیه تناسلی بریزید. داروها استروژن موضعی یا خوراكی . در صورت استفاده از كرم یا شیاف ، برای محافظت لباس از یك نوار بهداشتی كوچك استفاده كنید.

كرم یا شیاف را در یخچال نگه دارید. بعد از درمان می توانید مقداری داروی اضافی نگه دارید تا بتوانید در صورت عود عفونت ، فوراً درمان را شروع كنید. از دستورالعمل های نسخه به دقت پیروی كنید.

سایر كرم ها، پمادها و شیاف ها برای سركوب ارگانیسم های عامل عفونت . فعالیت از فعالیت بیش از حد، گرما و تعریق بیش از حد بپرهیزید تا زمانی كه كاملاً خوب شوید، روابط جنسی را به تأخیر بیندازید. رژیم غذایی رژیم غذایی خاصی ندارد. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر خود یا عضوی از خانواده تان علایم واژینیت یائسگی را داشته باشد. اگر علی رغم درمان ، علایم بیش از یك هفته باقی بمانند یا بدتر شوند. اگر خونریزی یا تورم غیرطبیعی مهبل ایجاد شود. اگر پس از درمان علایم عود كنند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات