تبلیغات

تبلیغات

واژینیت تریكومونایی (تریكومونیاز)

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی واژینیت تریكومونایی عبارت است از عفونت یا التهاب مهبل به وسیله انگلی كه در قسمت تحتانی دستگاه تناسلی ـ ادراری مردان و زنان زندگی می كند.

بین افراد بی بندوبار بسیار مسری است . در زنان مهبل ، مجرای ادرار و مثانه و در مردان غده پروستات و مجرای ادرار را درگیر می كند. علایم شایع ترشح متعفن و كف آلود از مهبل كه چند روز پس از یك دوره قاعدگی شایع تر است . خارش و درد مهبل قرمزی لب های مهبل و مهبل ادرار كردن همراه با درد در صورتی كه ادرار به بافت ملتهب بخورد.

شدت ناراحتی بین زنان مختلف و از زمانی تا زمانی دیگر در یك زن كاملاً فرق می كند. مردان دچار عفونت علامتی ندارند. علل عفونت ناشی از یك انگل بسیار كوچك به نام تریكوموناس واژینالیس . این انگل در حین مقاربت جنسی از فردی به فرد دیگر سرایت می كند. ممكن است بدون ایجاد علامتی سال ها در میزبان خود زندگی كند. سپس در اثر تغییر مقاومت ، ناگهان و به سرعت تكثیر كرده و علایم زجرآوری ایجاد می كند.

از آنجا كه در هر دو جنس مذكر و مؤنث رشد می كند، هر دو نفر باید درمان را دریافت كنند. عوامل افزایش دهنده خطر بی بندوباری جنسی پیشگیری در طول مقاربت جنسی از كاندوم های لاستیكی استفاده كنید. عواقب مورد انتظار معمولاً با درمان قابل علاج است . عوارض احتمالی عفونت های باكتریایی ثانویه درمان اصول كلی آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی ترشحات مهبل ، پاپ اسمیر و معاینه فیزیكی باشند.

مگر در صورت تجویز، از دوش مهبل استفاده نكنید. از زیرشلواری های نخی یا جوراب شلواری دارای فاق نخی استفاده كنید. به جای وان حمام از دوش استفاده كنید. اگر ادرار كردن باعث سوزش می شود، از طریق یك دستگاه لوله ای مثل رول كاغذ توالت یا فنجان پلاستیكی بدون ته ادرار كنید یا در هنگام ادرار كردن ، یك فنجان آب گرم روی ناحیه تناسلی بریزید.

با لباس مرطوب به ویژه حوله حمام مرطوب ننشینید. داروها معمولاً پزشك برای شما مترونیدازول تجویز می كند. از دستورالعمل ها به دقت پیروی كنید. در زمان مصرف مترونیدازول ، سركه مصرف نكنید.

همچنین در صورتی كه دچار سوءمصرف الكل هستید آن را نیز ترك كنید. الكل یا سركه و مترونیدازول با تقابل عمل ، یك واكنش شدید همراه با تهوع ، استفراغ ، تعریق ، ضعف و سایر علایم ایجاد می كند. فعالیت از فعالیت بیش از حد، گرما و تعریق بیش از حد بپرهیزید. تا زمانی كه خوب شوید، روابط جنسی را به تأخیر بیندازید.

حدود 10 روز برای بهبودی زمان بدهید. رژیم غذایی به جز موارد مربوط به الكل و سركه (به داروها مراجعه كنید) دستورالعمل خاصی برای رژیم غذایی ندارد. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر خود یا عضوی از اعضای خانواده تان علایم واژینیت تریكومونایی را داشته باشید. اگر علی رغم درمان ، علایم بیش از یك هفته باقی بمانند یا بدتر شوند. اگر خونریزی یا تورم غیرمعمول مهبل ایجاد گردد. اگر پس از درمان علایم عود كنند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات