تبلیغات

تبلیغات

نشانگان تونل مچ دستی

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی نشانگان تونل مچ دستی عبارت است از یك اختلال مربوط به رشته های عصبی دست كه باعث درد و بی حسی عمدتاً در شست و 3 انگشت اول دست می شود. در این اختلال ، عصب میانی و یا عصب زند زیریین در محل عبور از مچ دست و نیز رگ های خونی و تاندون های دست دچار مشكل می شوند.

علایم شایع گزگز یا بی حسی در قسمتی از دست دردهای تند و تیزی كه از مچ دست به سمت بازو تیر می كشند، به خصوص در شب احساس سوزش در انگشتان خشكی صبحگاهی یا گرفتگی عضلات دست ضعف شست افتادن اشیاء از دست به طور مكرر ناتوان بودن از مشت كردن دست براق و خشك شدن پوست دست علل وارد آمدن فشار روی رشته های عصبی در مچ دست به علت متورم یا ملتهب شدن بافت یا تشكیل جوشگاه : التهاب غلاف های تاندونی ، اغلب به دنبال التهاب مفصل شكستگی ساعد رگ به رگ شدن یا در رفتگی مچ دست عوامل افزایش دهنده خطر فعالیت نیازمند به كارگیری مرتب دست یا مچ دست آرتریت روماتویید و نقرس دیابت شیرین (مرض قند) كم كاری تیرویید كیست گانگلیونی یائسگی بیمار رینود حاملگی پیشگیری به هنگام فعالیت مرتب با دست ، حداقل یك بار در هر ساعت به دست خود استراحت بدهید. در صورتی كه كار شما احتیاج به استفاده مرتب از دست دارد، از مچ بند استفاده كنید. عواقب مورد انتظار گاهی به طور خود به خودی و گاهی با جراحی خوب می شود.

در صورتی كه عضلات دست تحلیل رفته باشند یا رشته های عصبی دچار تغییراتی شده باشند، معمولاً نیاز به جراحی دارد. عوارض احتمالی بی حسی و كرختی دایمی ، و ضعیف شدن شست یا سایر انگشتان دست فلج دایمی بعضی از عضلات دست و انگشتان درمان اصول كلی – امكان دارد بررسی های تشخیصی شامل موارد زیر باشند: بررسی الكتروفیزیولوژیك رشته های عصبی (با ثبت فعالیت الكتریكی عضلات ) و عكس برداری از دست و مچ دست – در ابتدا معمولاً درمان محافظه كارانه انجام می گیرد.

– احساس ناراحتی و درد در دست معمولاً با تكان دادن دست یا آویزان كردن آن بهتر می شود. اگر شب با درد دست از خواب بلند شدید، دست خود را كنار تخت آویزان كنید و آن را مالش یا تكان دهید. – امكان دارد بستن آتل مخصوص توصیه شود. – وقتی پشت رایانه نشسته اید، ارتفاع میز، صفحه كلید، و صندلی را به طور مناسب تنظیم كنید. هنگام كار با رایانه ، به ازای هر ساعت كار، مقداری به خود استراحت دهید.

– جراحی با هدف آزاد كردن رشته های عصبی كه تحت فشار هستند انجام می گیرد. با جراحی ، علاج در 95% از بیماران به طور كامل برطرف می شود. این عمل جراحی را می توان بدون بستری كردن در بیمارستان انجام داد. محل عمل در عرض دو هفته التیام می یابد. داروها داروهای ضدالتهاب برای كاهش التهاب تزریق كورتیزون داخل مچ دست برای كاهش التهاب مصرف ویتامین ب 6 (پیریدوكسین ) ممكن است علایم را كاهش دهد؛ تنها در صورتی از این ویتامین استفاده كنید كه برای مشكلتان تجویز شده باشد. فعالیت تا حدی كه قدرت تان اجازه می دهد، فعالیت خود را حفظ كنید.

در صورت انجام جراحی ، دو هفته فرصت دهید تا محل عمل خوب شود. امكان دارد نرمش هایی برای دست توصیه شود. رژیم غذایی یك رژیم طبیعی و متعادل داشته باشید. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان علایم نشانگان تونل مچ دستی را دارید. در صورتی كه علایم نشانگان مچ دستی در عرض 2 هفته كاهش نیابد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات