تبلیغات

تبلیغات

دیسپلازی گردن رحم

مجموعه : پزشکی و سلامت

اطلاعات اولیه توضیح كلی دیسپلازی گردن رحم عبارت است از رشد و نموی غیرطبیعی سلول های پوشاننده جدار داخلی گردن رحم . این وضعیت برحسب این كه سلول های غیرطبیعی چقدر گسترش یافته باشند، به درجات خفیف ، متوسط ، یا شدید تقسیم می شود. این یك ضایعه پیش سرطانی است ، اما سرطان گردن رحم به حساب نمی آید. ضایعه ممكن است به درجات I ، II یا III ؛ یا درجه بالا و درجه پایین ، تقسیم شود.

این تقسیمات برای نشان دادن گستردگی سلول های غیرطبیعی و تعیین درمان مناسب انجام می گیرند. دیسپلازی گردن رحم در زنان 15 سال به بالا، و اغلب در سنین 25 تا 35 سالگی رخ می دهد. علایم شایع معمولاً علامتی وجود دارد و شك به این تشخیص با انجام پاپ اسمیر روتین برانگیخته می شود. علل این وضعیت با ویروس های پاپیلومای انسانی (زگیل های ناحیه تناسلی ) یا ویروس های مشابه ارتباط دارد. عوامل افزایش دهنده خطر عفونت های مكرر سیگار كشیدن سركوب ایمنی حاملگی های متعدد و حاملگی قبل از 20 سالگی داشتن چند شریك جنسی مصرف طولانی مدت قرص های ضد حاملگی خوراكی پیشگیری داشتن فقط یك شریك جنسی (هر دو طرف ) انجام سالانه پاپ اسمیر (این كار از بروز دیسپلازی جلوگیری نمی كند، اما با تشخیص زودهنگام كمك می كند). ترك سیگار استفاده از دیافراگم برای زن یا كاندوم برای مرد به هنگام نزدیكی عواقب مورد انتظار با تشخیص و درمان زودهنگام (در صورت لزوم ) نتیجه عالی است .

در تعداد زیادی از بیماران ، دیسپلازی خود به خود پیشرفت می كند. عوارض احتمالی بعضی از موارد دیسپلازی شدید ممكن است به سرطان گردن رحم تبدیل شوند. عود دیسپلازی امكان پذیر است ، به خصوص در 2 سال اول پس از درمان . اگر بیمار دیگر نخواهد بچه دار شود، دیسپلازی مكرر را می توان با هیستركتومی (برداشتن رحم ) درمان كرد.

ندرتاً، درمان با عوارضی مثل خونریزی زیاد یا عفونت همراه خواهد بود. درمان اصول كلی برای تأیید تشخیص معمولاً كولپوسكوپی انجام می شود و در همان هنگام نمونه برداری نیز انجام می گیرد. كولپوسكوپی عبارت است از معاینه داخل گردن رحم با وسیله ای به نام كولپوسكوپ كه یك وسیله نوری باریك است كه سر آن یك منبع قرار دارد. درمان بر حسب شدت و گستردگی دیسپلازی گردن رحم متفاوت است .

روش های درمانی عبارتند از: كرایوتراپی یا سرما درمانی (یخ زدن ضایعه )؛ لیزر درمانی ؛ انداختن حلقه و برداشتن ضایعه ؛ برداشتن بافت یا نمونه برداری از گردن رحم به شكل مخروطی . سعی كنید از تمام انتخابات درمانی و خطرات مربوط به آنها آگاهی یابند. پیگیری مراقبت به روش درمانی بستگی دارد. امكان دارد انجام پاپ اسمیر هر 3 تا 6 ماه ، تا یك سال توصیه شود تا موفقیت درمانی مورد تأیید قرار گیرد و هرگونه عود دیسپلازی زود تشخیص داده شود. داروها مصرف داروهای ضد درد معمولاً تا حدود 7-2 روز پس از درمان مورد نیاز است .

البته برای درد خفیف می توان از استامینوفن استفاده كرد. فعالیت برای كمك به بهبودی و سلات خود، در زودترین زمان ممكن فعالیت های روزانه خود، از جمله كار، را مجدداً آغاز نمایید. تا زمانی كه معاینه مجدد نشان دهد كه ضایعه بهبود یافته است ، از روابط جنسی پرهیز كنید. رژیم غذایی رژیم خاصی توصیه نمی شود. در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید اگر هر كدام از موارد زیر رخ دهد: درد، تورم ، قرمزی ، ترشح یا خونریزی در ناحیه عمل زیادتر شود. اگر علایم عفونت ظاهر شوند: – سردرد – ئدرد عضلانی – سرگیجه و منگی – یا احساس ناخوشی عمومی – تب – اگر ترشح از راه مهبل زیاد شود یا بوی بد پیدا كند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات