تبلیغات

تبلیغات

لنفوم غیرهوجكین لنفوساركوم؛ ساركوم سلول رتیكولوم

مجموعه : پزشکی و سلامت
اطلاعات اولیه

توضیح كلی
لنفوم غیرهوجكین (لنفوساركوم؛ ساركوم سلول رتیكولوم تومور بدخیم بافت لنفاوی (این نوع لنفوم از بیماری هوجكین شایع تر است ). این بیماری لنفوسیت ها (نوعی از سلول های سفید خون )، غدد لنفاوی (غددی كه با عفونت مقابله كرده و تولیدكننده مواد ایمنی می باشند)، و طحال (یك غده لنفی بزرگ ) را درگیر می سازد. این بیماری در همه سنین دیده می شود ولی در مردان در دهه پنجم زندگی شایع ترین شیوه را دارد.
علایم شایع
وجود غدد لنفاوی متورم ، غیردردناك ، دارای قوام لاستیكی و جدا از هم كه در هر جای بدن ممكن است ظاهر گردند ولی شایع ترین محل های بروز آنها زیربغل ، گردن و كشاله ران است .
كاهش وزن
احساس ناخوشی عمومی
كم خونی
خونریزی گوارشی
یرقان (زردی چشم ها و پوست )
علل
علت دقیق آن نامشخص است ، ولی تحقیقات حاكی از آن است كه یك بیماری ویروسی یا سركوب دستگاه ایمنی ، به ویژه پس از پیوند اعضا ممكن است عامل زمینه ساز آن باشد. عقیده بر این است كه نوعی از لنفوم غیرهوجكین كه لنفوم بوركیت نامیده می شود ناشی از ویروس ابشتین ـ بار می باشد.
عوامل افزایش دهنده خطر
سن بالای 40 سال
پیشگیری
پیشگیری خاصی ندارد.
عواقب موردانتظار
معمولاً با اشعه درمانی و داروهای ضدسرطان قابل درمان است . در صورت درمان قطعی بیماری ، طول عمر بیمار طبیعی خواهد بود. امكان درمان قطعی بسته به نوع سلول یافت شده در نمونه برداری گره های لنفاوی و وسعت و گسترش بیماری در هنگام تشخیص متفاوت است .
عوارض احتمالی
گسترش لنفوم به سایر نواحی بدن
درمان

اصول كلی
– بررسی های تشخیصی ممكن است شامل آزمایش های خون و مغز استخوان ، لنفانژیوگرام (بررسی دستگاه لنفاوی با تزریق یك ماده قابل شناسایی توسط اشعه ایكس به داخل مجاری لنفاوی )، نمونه برداری از گره لنفاوی (برداشت مقدار كوچكی از بافت برای بررسی آزمایشگاهی )، عكس ساده نواحی مختلف بدن كه ممكن است درگیر باشند، و سی تی اسكن باشد.
– بسته به وسعت بیماری از اشعه درمانی و/یا داروهای ضدسرطان استفاده می شود.
– در صورت ناموفق بودن سایر درمان ها، پیوند مغز استخوان ممكن است برای بیمار در نظر گرفته شود
داروها
داروهای ضدسرطان . این داروها ممكن است سبب ایجاد عوارض جانبی یا واكنش های نامطلوب در برخی بیماران گردند. بروز علایم جدید در بیماران ممكن است ناشی از داروها، بیماری اصلی یا یك بیماری جدید باشد. عوارض جانبی ناشی از داروها معمولاً هنگامی كه بدن توانست خود را با دارو تطبیق دهد یا پس از قطع دارو، ناپدید می گردند.
فعالیت
در حد توان فعالیت های طبیعی خود را ادامه دهید.
رژیم غذایی
رژیم خاصی نیاز نیست .
در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید
اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان دارای علایم لنفوم باشید.
بروز موارد زیر در طی درمان : تب
– علایم عفونت (قرمزی ، تورم ، درد یا احساس درد در لمس ) در هر جای بدن
– تورم پا یا مچ پا
– ناراحتی هنگام ادرار كردن یا كاهش حجم ادرار روزانه
– احساس بروز علایم ناشی از دارو توسط بیمار

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات