تبلیغات

تبلیغات

وقتی برای درد، علت جسمی یافت نمی شود

مجموعه : پزشکی و سلامت
برخی از افراد بدون اینكه علتی ظاهری یافت شود از دردهای مزمن شكایت می كنند. به رغم اینكه پزشك معاینات جسمی و آزمون های مكرری انجام می دهد، هیچ علت یا عارضه جسمی قابل تشخیص برای درد بیمار نمی یابد. این وضع به آن معنا نیست كه درد وجود ندارد. درد ماهیتاً یك احساس ذهنی است. درد یك حس عینی یا ملموس نیست. هیچ تست آزمایشگاهی یا عكس رادیوگرافی نمی تواند درد را نشان دهد.

درد یك فرد ممكن است مربوط به عواملی باشد كه تشخیص آنها به آسانی ممكن نباشد. همچنین ممكن است شیوه معمول پردازش پیام های درد در مغز یا نخاع در یك فرد دچار اختلال شده باشد، مانند دردی كه فردی كه دست یا پایش قطع شده در محل عضوی كه دیگر وجود ندارد حس می كند. حتی آسیب های نامحسوس به اعصاب ممكن است درد شدیدی به وجود آورد.
سندروم های بحث برانگیز
دانشمندان پس از سالها پژوهش هنوز نتوانسته اند علت جسمی دقیق گروهی از بیماری های دردآور را تعیین كنند، از جمله این سندروم های دردمزمن می توان به اینها اشاره كرد:
*فیبرومیالژی(دردهای مبهم در تمام بدن، كه در نقاط حساس خاصی شدت بیشتری دارد)
*سندروم خستگی مزمن(خستگی و دردهای مبهم در همه بدن)
*سندروم روده تحریك پذیر(درد شكمی، یبوست یا اسهال)
*سیستیت انترستیل(درد مثانه)
*وولودینیا(درد در دستگاه تناسلی خارجی زنان)
در برخی از افراد ممكن است دو یا چند مورد از سندروم های فوق همراه هم دیده شود. برای همین است كه پژوهشگران معتقدند ممكن است علت مشتركی برای برخی از این اختلالات وجود داشته باشد؛ اختلالاتی كه عمدتاً در زنان رخ می دهند.
نظریه ها در مورد علل احتمالی
سندروم خستگی مزمن و درد مثانه(سیستیت انترستیل) ممكن است مربوط به اختلالات دستگاه ایمنی یا آلرژی ها باشند. یك احتمال دیگر وجود عفونت یا نوعی ضربه است كه آغاز كننده این بیماری ها بوده است.بسیاری از افرادی كه از درد مزمن رنج می برند حساسیت بیش از حدی به درد دارند. پژوهشگران هنوز در حال تلاش برای تعیین علت این حساسیت هستند، اما عاملی كه در بیماران مبتلا به فیبرومیالژی دیده می شود وجود سابقه حوادث تنش زا در دوران كودكی است، ممكن است این حوادث باعث حساس شدن سازوكارهای پردازش كننده درد در مغز شده باشند.
برخی اوقات، درد یك شخص قابل انتساب به رفتارهایی است كه او در دوران كودكی آموخته است.
شاید والدین فرد تنها هنگامی كه او مریض بوده به او توجه نشان می داده اند. حتی امروزه نیز دوستان و بستگان فردی كه دچار بیماری یا درد باشد توجه بیشتری به او نشان می دهند. بسیاری افراد ممكن است حتی بدون اینكه آگاه باشند برای جلب توجه در بیان درد خود اغراق كنند.

تأثیر ذهن بر بدن
ذهن و بدن شما بر هم تأثیر می گذارند. بسیاری از ما هنگامی كه با اضطراب در اتاق انتظار دندانپزشكی نشسته ایم احساس دل آشوبه را تجربه كرده ایم یا اینكه پس از ترك محیط پراسترس كاری سردرد شما به طور معجزه آسایی ناپدید می شود.

برطرف شدن سردرد شما به این ترتیب به معنای آن نیست كه سردرد شما خیالی بوده است. بسیاری از افراد مبتلا به درد مزمن به خصوص هنگامی كه علت جسمی یافت نمی شود دچار این نگرانی می شوند كه دیگران فكر كنند درد آنها ناشی از اختلال روانی است.دكتر دیوید مارتین متخصص بیهوشی و پزشكی درد در كلینیك مایو در روچستر می گوید: به یك معنا درد همیشه احساس ذهنی و مربوط به تجربه شخصی است.وجود آن را نمی توان تشریح یا ثابت كرد.درد شامل پاسخی حسی و نیز عاطفی است كه منحصر به فرد است.

داروهای مفید
پزشك شما ممكن است برای برطرف شدن دردهای مزمنی كه در بالا ذكر شد، برای شما داروی ضدافسردگی تجویز كند، اما علت تجویز این داروها آن نیست كه شما افسرده اید. داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای مانند آمی تریپ تیلین، نورتریپ تیلین و… فرآیندهای شیمیایی را در مغز و نخاع شما تشدید می كنند كه به طور معمول باعث مهار درد می شوند. همچنین این داروها الگوی خواب فرد را بهبود می بخشند كه به خصوص به افراد مبتلا به سندروم خستگی مزمن یا فیبرومیالژی كمك می كند.

در برخی موارد درد ناشی از آسیبی است كه به اعصاب وارد آمده است. داروی گابانیتین(یاNeurontin)، یك داروی ضد تشنج، اغلب در تسكین دادن درد ناشی از اعصاب صدمه دیده در جریان دیابت یا زونا به خوبی مؤثر است.

كاهش استرس برای كاهش درد

استرس می تواند درد مزمن را تشدید كند. برنامه های توانبخشی درد، معمولاً كه در برخی بیمارستان ها وجود دارد، به شما كمك می كند استرس را در زندگیتان كاهش دهید و در واكنش به استرس غیرقابل اجتناب آرامشتان را حفظ كنید.
اگر درد مزمن شما به درمان های متعارف پاسخ ندهد، كاستن از واكنش استرس و افزایش دادن فعالیت ها ممكن است بهترین چیزی باشد كه شما می توانید برای كنترل كردن موقعیت و بازیابی زندگیتان انجام دهید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات