تبلیغات

تبلیغات

برتری سیستم تسکین درد بدن

مجموعه : پزشکی و سلامت

یکی از گیاهانی که به لحاظ ویژگی های خاص ، کاربرد متفاوتی پیدا کرده است ، شاهدانه یا همان ماری جواناست. محل رشد اولیه آن نواحی کوهستانی هیمالیا ، هند و یا آفریقای شمالی بوده است. این گیاه تحت عنوان همپ (HEMP) به معنی حشیش یا ماری جوانا نیز نامیده می شود ، گرچه این واژه انواع کانابیس را که برای مقاصد غیر تخدیری نیز کشت می شوند ، در بر می گیرد.
ماده مخدر حاصل از این گیاه در صورتی که از گل های خشک آن تهیه شود ماری جوانا و اگر از رزین آن بدست آید ، حشیش نام دارد.
اخیرا مراکز تحقیقاتی به بررسی اثر گیاه ماری جوانا در کاهش درد پرداخته اند اما دانشمندان می گویند بهتر است پزشکان به جای بررسی اثرات مفید و مضر این گیاه بر افزایش توانایی خود بدن در تسکین درد تکیه کنند.
بدن انسان سیستم اندو کانابینوئیدی (شبیه ماده موثره ماری جوانا) خود را دارد که می تواند درد ، گرسنگی و اضطراب را تنظیم کند.
به گزارش بی بی سی متخصصان در همایش فدراسیون انجمن های نوروساینس اروپا در وین اعلام کردند استفاده از گیاه ماری جوانا به منزله بکار گیری روشهای درمانی نه چندان هدفمند است. آنها معتقدند جلوگیری از عوارض جانبی این داروها دشوار تر است.
نتایج یک تحقیق جدید بر روی موش نشان داده است ترکیب شیمیایی شبیه کانابیس موجب تشدید علائم در این حیوان شده است اما پزشکان تاکید می کنند مطالعات انجام شده خواص درمانی این گیاه را در حیوانات و انسان شامل بیماران مبتلا به ام.اس تایید کرده اند.
در حال حاضر تنها داروی مشتق از ماری جوانا که در انگلستان برای درمان ام.اس بکار می رود ساتیوکس نام دارد که فقط با قبول مسئولیت از طرف پزشک تجویز می شود.
این دارو بصورت اسپری دهانی حاوی دو ماده شیمیایی "کانابیدیول" و "تی.اچ.اس " موجود در گیاه کانابیس است و با استفاده از کنابینوئید های این گیاه تولید می شود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات