تبلیغات

تبلیغات

ازدواج به دو دلیل چاق‌تان می‌کند!

سلامت: آقای دکتر! داوود مرسومی وزن زیادی را در مدت کوتاهی کم کرده. درصد برگشت‌پذیری این کاهش ناگهانی وزن نمی‌تواند بالا باشد؟
ببینید، معمولاً افرادی که وزن‌شان بالاست و تصمیم می‌گیرند که لاغر شوند، اصرار زیادی دارند که هرچه سریع‌تر وزن خود را پایین بیاورند مانند همین آقای مرسومی. خود من هم در ابتدا با اینکه ایشان این‌قدر وزن‌شان را کم کنند موافق نبودم اما وقتی که او خیلی اصرار کرد و گفت که می‌تواند این کار را انجام دهد، من هم پذیرفتم و یک رژیم 1500 کالری برای‌اش چیدم تا مشکلی هم سر راه‌اش قرار نگیرد. به طور کلی کاهش وزن‌های ناگهانی چندان مورد پسند من نیست و احتمال برگشت‌پذیر بودن‌شان هم زیاد است. ولی این احتمال می‌تواند با میل و انگیزه خود فرد و مشورت او با یک متخصص پیش از هر اقدامی کم‌رنگ‌تر شود. اگر افراد تحت نظر متخصص و به صورت اصولی وزن‌شان را کم کنند، امکان برگشت وزن در آنها هم کمتر می‌شود.
سلامت: ولی پایداری وزن در این نوع کاهش وزن‌ کمتر است. نه؟
بله. هرچه وزن آرام‌تر کم شود، پایداری بیشتری هم خواهد داشت و نگرانی فرد هم برای دوباره چاق شدن‌اش کمتر خواهد بود.
سلامت: دلیل تجویز مکمل‌های غذایی برای ایشان چه بوده؟
همان‌طور که گفتم، من یک رژیم 1500 کالری به ایشان دادم که بتواند کلیه نیازهای اساسی بدن‌‌اش را تأمین کند. در کنار این رژیم از دو مکمل فیبر و پروتئین هم برای او استفاده کردم. مکمل فیبری 40 درصد که از سبوس گندم و جو بود و انرژی زیادی نداشت ولی در عوض خوردن‌اش باعث می‌شد که حجم معده او پر شود و اشتهای‌اش پایین بیاید. خوردن مکمل پروتئینی 35 درصد هم باعث می‌شد که آقای مرسومی برای مدت زمان بیشتری سیر بماند و به سمت خوراکی‌های پرکالری کشیده نشود. در این محصولات معمولا چربی ناچیزی وجود دارد و آنها انرژی کم و سیری بالایی به مصرف‌کنندگان‌شان می‌دهند و باعث می‌شوند که فرد در طول رژیم مدام احساس ضعف و گرسنگی نکند و در نتیجه رژیم‌اش را کنار نگذارد.
سلامت: پس به همین خاطر، آقای مرسومی گفتند که در این رژیم اصلا گرسنگی نکشیدند؟
بله. ضمن اینکه من انواع میوه‌ها را هم به اندازه کافی در رژیم او گنجانده بودم و کار و فعالیت روزانه‌اش را هم در نظر گرفتم. به عقیده بنده، رژیم اصولی رژیمی است که فرد در آن احساس گرسنگی و آزار نکند.
سلامت: 30 دقیقه ورزش روزانه برای داوود مرسومی لازم بود؟
صددرصد! 30 دقیقه ورزش کردن حداقل مدتی بود که من به او پیشنهاد کردم. به اعتقاد من، کم شدن وزن، میسر نمی‌شود مگر اینکه فرد در کنار رژیم غذایی‌اش فعالیت‌های مختلف هوازی مانند پیاده‌روی یا شنا کردن را هم انجام دهد. طول مدت این ورزش‌ها هم به وقت فرد بستگی دارد. من به آقای مرسومی گفتم که اگر می‌تواند روزی 2 تا 3 ساعت ورزش هوازی انجام دهد اما همان‌طور که در شرح حال ایشان خواندید، او هم دانشجو است، هم سر کار می‌رود و هم باید به اوضاع خانه‌اش رسیدگی کند. بنابراین همین نیم ساعت ورزش روزانه 0مداوم هم برای‌اش خوب و مؤثر خواهد بود.
سلامت: آقای مرسومی ‌گفتند که باید حدود 15کیلوی دیگر لاغر شوند تا به وزن ایده‌آل خود برسند. آیا ادامه مسیر کاهش وزن او با همین سرعت طی خواهد شد؟
خیر. توصیه من به او این بود که ادامه راه را کمی ملایم‌تر سپری کند چون هرچه سرعت کاهش وزن کمتر باشد، دستگاه گوارش هم راحت‌تر می‌تواند با شرایط به وجود آمده کنار بیاید و این‌طوری به نفع فرد است. در ضمن، اگر داوود مرسومی با سرعت کمتری این مقدار از وزن‌اش را کم کند، شانس بیشتری برای پایداری وزن خود به دست خواهد آورد.
سلامت: آقای دکتر! ایشان احساس می‌کند که کنار گذاشتن ورزشی که به صورت حرفه‌ای انجام می‌داده، مهم‌ترین دلیل چاق شدن‌اش بوده است. شما این را قبول دارید؟
بله. متأسفانه اضافه وزن و چاقی مشکل بیشتر ورزشکاران حرفه‌ای است که پس از مدتی بنا به هر دلیلی دست از ورزش کردن می‌کشند. ترک کردن ورزش در آنها به معنای کم شدن فعالیت فیزیکی منظم بدن‌شان است و با کم و محدود شدن این‌گونه فعالیت‌ها، آنها باید حجم کالری دریافتی روزانه‌شان را از طریق خوردن غذا هم کم کنند که بیشتر ورزشکاران این امر را نادیده می‌گیرند و بنابراین بعد از مدت کوتاهی که از میادین ورزشی دور ماندند، وزن‌شان بالا می‌رود.
سلامت: راه رهایی افرادی مثل آقای مرسومی از این نوع چاقی‌ها چیست؟
اینکه بعد از کنار گذاشتن ورزش حرفه‌ای، حداقل پیاده‌روی و نرمش‌های سبک روزانه را کنار نگذارند و حجم غذای‌شان را هم پایین بیاورند و غذاهای پرحجم و کم‌کالری مثل سالاد بدون سس یا سبزیجات بخارپز شده را در رژیم غذایی‌شان بگنجانند. ضمن اینکه مصرف مواد غذایی پرکالری مثل نان، برنج، شیرینی‌جات و چربی‌های مضر را هم به حداقل برسانند.
سلامت: ایشان می‌گویند که بیشتر اعضای خانواده‌شان استعداد چاقی دارند. آیا چاقی هم می‌تواند ارثی و ژنتیکی باشد؟
البته که می‌تواند! عامل حدود 40 درصد از چاقی‌ها وراثت است و 60 درصد هم عوامل بیرونی و محیط اطراف و تغذیه نادرست باعث چاق شدن افراد می‌شود. ما می‌توانیم عوامل محیطی یا سبک زندگی افراد چاق را اصلاح کنیم اما متأسفانه گریزی از وراثت در چاقی وجود ندارد.
سلامت: خیلی از زوج‌های جوان از چاق شدن پس از ازدواج شکایت دارند! واقعاً چه رازی پشت پرده این اضافه وزن بعد از تأهل وجود دارد؟
راست‌اش را بخواهید ازدواج به دو دلیل می‌تواند افراد را چاق کند؛ اول اینکه یک آرامش نسبی در زندگی طرفین، بعد از ازدواج به وجود می‌آید که همین آرامش روانی می‌تواند چه زن و چه مرد را دچار اضافه وزن کند و دوم اینکه افراد مجرد تقریباً نظمی در زندگی‌شان ندارند و هرجا هرچیزی و در هر ساعتی که دم دست‌شان باشد می‌خورند و بخور و نخور برای آنها اولویتی در زندگی ندارد. در حالی که وقتی همین افراد مجرد ازدواج می‌کنند و صاحب خانواده می‌شوند، دیگر همه کارهای‌شان از جمله خوردن غذا با نظم و برنامه صورت می‌گیرد و این هم می‌تواند عامل دیگری برای چاق شدن آنها محسوب شود.
سلامت: توصیه آخرتان به افرادی که دوست دارند مانند آقای مرسومی خیلی زود وزن‌شان را پایین بیاورند چیست؟
به‌‌رغم اینکه من به خواست و اصرار زیاد خود داوود مرسومی برنامه‌ای برای لاغر شدن او در کوتاه‌مدت چیدم ولی به هیچ عنوان این روش کاهش وزن را به دیگران توصیه نمی‌کنم. نظر شخصی بنده به عنوان یک متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی این است که هرچه کاهش وزن ملایم‌تر و متعادل‌تر باشد، امکان پایداری‌اش هم بیشتر خواهد بود.
 

تبلیغات